husqvarna

Novodobé baťovské domky: nízkonákladové dřevostavby postavené za pár hodin

Dvě patra, 77,7 m2, prostorná terasa. Tak vypadá nový Freedomek – cenami ověnčená dřevostavba, kterou „postaví“ jeřáb na váš pozemek za jedno dopoledne. Freedomky se se svou další novinkou – domkem s kůlnou – představí na Mezinárodním stavebním veletrhu, který proběhne na brněnském výstavišti od 22. do 25. dubna.

 

Dělí je od sebe více než polovina století i použitý materiál, přesto inspiraci baťovskou architekturou nezapřou. Patrový model, letošní novinka české společnosti Freedomky, vsází podobně jako zlínské půldomky na efektivní využívání prostoru.


Vize Bati 21. století

Patrový Freedomek poskytuje více obytné plochy na stejném půdoryse.  Do rozměru 4x11,5 m se nyní vejde více než 60 m2 užitné plochy. Domek má navíc v patře terasu o rozloze 13 m2. Rozšiřuje tak nejen vnitřní, ale i venkovní prostor. „Inspirací pro mne byla  baťovská architektura a zlínský půldomek, který jsem navštívil a měl možnost v něm i přespat. Tam i u nás je to o efektivitě využívání prostoru, zároveň má dům i svůj jasný estetický rozměr, promyšlené proporce a kompozici jednotlivých otvorů ve fasádách,“ vysvětluje autor Freedomků, architekt Marek Jan Štěpán.

Největší technickou svízelí podle něj bylo, jak zefektivnit usazování domu na místě. „Nejvíce času zabralo vymyslet návaznost obou modulů. Dům je totiž složen z většího modulu M, na kterém leží menší Freedomek S,“ doplňuje architekt Štěpán.

 

„Nafukovací“ dům

Nový patrový model má tři obytné místnosti – dvě v přízemí a jednu v prvním patře. Domov v něm najde pár, mladá rodina nebo může sloužit jako ateliér.

Freedomek je ale modulový dům, který žije a roste se svými obyvateli. „Pokud se změní rodinná situace nebo si třeba chcete vybudovat kancelář doma, jednoduše si vyberete další modul, který se stane přirozenou součástí vašeho původního Freedomku. Dům je tak možné postupně rozšiřovat,“ říká Petra Němečková ze společnosti Freedomky.

 

Freedomky na IBF

Důkazem promyšleného využití prostoru je i další novinka letošního roku, kterou Freedomky představí na Mezinárodním stavebním veletrhu v Brně -  domek s kůlnou. „Jde o rozšíření prostoru pro sportovně laděné obyvatele Freedomku nebo třeba kutily. Lyže, kolo, sekačka či nářadí – to vše teď bude možné uskladnit v boční části stavby,“ popisuje Petra Němečková. Do konce června mají lidé možnost získat kůlnu napojenou na Freedomek zdarma.

Jak se v takovém domku žije, si mohou návštěvníci brněnského výstaviště prohlédnout na letošním veletrhu IBF na volné ploše P. Odsud pak poputuje do „freedomkovské osady“ u Mušovských jezer, kde bude k dispozici dalším zájemcům.

 

Dům budoucnosti

Freedomky jsou nejznámějším českým představitelem tzv. svobodného bydlení. Díky použitým technologiím a materiálům nabízí téměř bezúdržbové a nízkonákladové bydlení a vyšší životnost stavby než u klasických dřevostaveb. I díky tomu slaví úspěchy nejen mezi běžnými lidmi, ale i odbornou veřejností. K posledním oceněním patří například vítězství v soutěži TOP DOMY časopisu DŮM&ZAHRADA v kategorii „Budoucnost stavitelství“.

 

Ženu pošlete na nákup a zatím postavte dům

Další výhodou Freedomku je rychlost stavby – postavit jej podle vašich přání zabere zhruba tři měsíce. Na parcelu již přijede hotový, instalace jednoho modulu zabere asi 4 hodiny. Odpadají tím týdny a měsíce starostí jako u běžné stavby. „A když se budete chtít odstěhovat, Freedomek můžete vzít s sebou,“ doplňuje Petra Němečková.

 

Pětinásobná záruka na dům

Freedomky vyrábějí řemeslníci u Tachova z těch nejkvalitnějších materiálů. Protože se staví pod střechou závodu, odpadá riziko, že do stavby naprší a dojde k poškození materiálu, jak se může stát u běžně montovaných dřevostaveb. I proto si mohou Freedomky dovolit nabízet 10letou záruku. Freedomky si zakládají na chytrých, ale racionálních řešeních – použité technologie zde snižují energetické náklady a každý centimetr v interiéru má svůj funkční význam pro pohodlné bydlení.

Co jsou to Freedomky 

Freedomky jsou designově promyšlené minimalistické dřevostavby. Bydlení v nich je nízkonákladové a téměř bezúdržbové. Freedomky splňují i ty největší nároky na estetické funkční bydlení na malé ploše. Jsou jedinečné svým přístupem k myšlence moderní­ho a svobodného bydlení, unikátním designem a použitými technologiemi. Výhradním obchodním zástupcem rezidenčních Freedomků pro ČR je společnost Bohemian Estates International.

 

Jak šel čas s Freedomky

  • Říjen 2010 – autor myšlenky Jiří Brosch a architekt Marek Jan Štěpán představili veřejnosti prototyp Freedomku. Na Václavském náměstí, kde stál v rámci akce Architecture Week, vzbudil velký zájem – prošlo jím 25 tisíc lidí. 
  • Prosinec 2010 – vznikla firma Freedomky, jako start up se dostala do Jihomoravského inovačního centra
  • Květen 2011 – firma vyrobila první Freedomek na zakázku. Šlo o tzv. typ S  s jednou místností o celkové ploše 28 m2.
  • Listopad 2011 – Freedomky představily typ s dispozičním řešením 2+kk.
  • Srpen 2012 – Freedomky představují novou generaci modelů M. Jsou delší o 1 m, užitná plocha činí 37 m2
  • Září 2013 – vzniká Freedomek typu Z s dispozicí 4+kk
  • Jaro 2015 – Freedomky představují patrový model se 77 m2 užitné plochy a modul rozšířený o kůlnu

 

 

Švýcarský patent

jeho nosná konstrukce z lepeného dřeva má přesné spoje podle švýcarského patentu. Zateplení tvoří dřevovláknitá izolace, která má vynikající fázový posun „den-noc“. Plášť´ Freedomku je difuzně otevřený, fasáda je zpracována ze severského modřínu. Vytápění domu je možné více způsoby od designového lihového krbu přes přímotopy a sálavé panely až po tepelná čerpadla.

 

 

Freedomky v číslech 

• Po dopravení Freedomku na místo určení trvá jeho umístění na zemní vruty necelé 4 hodiny.

• Freedomek je postavený z 95 % ze dřeva. Tepelně-izolační stěna odpovídá vlastnostem cihlové stěny o šířce   
   3,6 metru, čímž se při vytápění dosahuje výrazných energetických úspor

• Na výrobu jednoho Freedomku  (modul M) se použije 12 m3 dřeva
• Průměrné náklady na provoz v modulu M se dvěma obyvateli jsou cca 1500

• Freedomek je vyroben max. 3 měsíce od objednání

• Váha jednoho modulu Freedomku se pohybuje od 13 do 20 tun

• Nejvzdáleněji umístěný Freedomek je ve Švýcarsku a ujel celkem 850 km