husqvarna

Betonová dlažba na veřejných místech i u rodinných domů

Text: Petra Štěpánková, BEST, a.s., foto: BEST, a.s.

Žádná stavba není tak malá a levná, aby si nezasluhovala profesionální přístup.

Kvalitní betonové prvky venkovní architektury mají životnost desítky let. Věnujte proto dostatek času nejen volbě výrobce, ale i samotnému výběru tvarového, barevného a povrchového provedení jednotlivých výrobků.

Výběr vhodné barvy a tvaru

Znáte-li místo použití, můžete se řídit jednoduchým pravidlem pro výběr dlažby. Aby byl výsledný efekt co nejlepší, volte barvu a povrch s přihlédnutím k okolí stavby, k barvě fasády, střechy a dalších doplňků. Obecně platí, že tmavší barvy ukryjí více nečistot než bílé či žluté odstíny dlažby. Ideální volbou mohou být taktéž populární colormixy, kde je nepravidelně promícháno více barev a plocha se tak snadněji udržuje. Když mluvíme o barvách, doporučuje se při pokládce odebírat kostky z více palet a vrstev, čímž se předejde rušivému a nežádoucímu kontrastu přechodných barevnostních rozdílů na vydlážděné ploše. Aby například zahrada byla v dokonalé harmonii, zaměřte se při výběru tvaru dlažby i na další prvky zahrady, jako jsou schody, opěrné zídky či ploty. Na výběr jsou módní rovné tvary nebo i rustikálně upravené tvarovky - vše tak můžete krásně sladit v jeden celek.

Správná výška materiálu je důležitá

Dalším důležitým aspektem při výběru vhodné dlažby je volba správné výšky materiálu. Betonové dlažby jsou vyráběny v několika výškových variantách, které jsou rozděleny podle míry zatížení dlážděné plochy. Pro chodníky, terasy a další pochozí plochy postačí dlažby s výškou do 6 cm, pro cesty pojížděné autem či parkovací místa volte dlažbu výšky 8 cm, pro místa s extrémním zatížením pak dlažbu vysokou 10 cm.

Jednoduché zásady pro kvalitní a trvanlivé dláždění

Pro nadčasovou kvalitu dlážděné plochy je nezbytné správné stanovení skladby a tloušťky podkladních vrstev a jejich kvalitní, postupné hutnění po malých vrstvách. Jiná tajemství pro léta perfektně sloužící, rovné a nepropadající se plochy nehledejte. Každá dlážděná plocha musí být ohraničena obrubníky, palisádami, ploty nebo zdmi, a proto se při osazování obrubníků doporučuje respektovat skladebné rozměry dlažby. Ušetříte si tak pracné dokončování detailů a u okrajů pak bude výsledná plocha působit čistě a elegantně.

A jaké jsou trendy mezi prvky venkovní architektury?

V poslední době se drží na výsluní především větší a rovné formáty a velmi oblíbenými se staly také sestavy několika kamenů různých velikostí, které při skladbě vytvářejí nepravidelné řádkové skladby. Tyto dlažby se hodí k moderní i tradiční architektuře, vyrábějí se ve více výškových variantách a je tudíž možné je použít na pochozí i pojezdové plochy. Inspiraci můžete jednoduše hledat i v souhrnném katalogu produktů BEST, který je k dispozici na našich stránkách nebo si jej můžete nechat zaslat poštou. Úplnou novinkou je povrchová úprava ULTRA UV, která dlažbě dodává hedvábný lesk. Nová technologie lakování a následného vytvrzení UV světlem zajistí dlažbě delší životnost, výraznější barvy a především jednoduchou údržbu. Dlažbu s tímto povrchem stačí jen omýt čistou vodou nebo bio čističem a špína je pryč. Další nespornou výhodou této technologie je snadné odstranění škrábanců či dalších povrchových poškození, způsobených například nevhodnou manipulací s ostrým předmětem, pomocí speciální renovační politury, která dlažbu ošetří a navrátí jí původní vzhled.

Naši profesionálové Vám rádi poradí

Pokud si i přes tyto rady a tipy nejste s výběrem jistí, obraťte se na naše odborníky. Česká firma s třicetiletou praxí a prvotřídní výrobou, BEST, a.s., nabízí možnost konzultace v podnikových prodejnách. Prodejny jsou umístěny na osmi dostupných místech České republiky a jsou vybaveny nejrozsáhlejšími venkovními i vnitřními vzorkovnami. Zkrátka místa ideální pro načerpání inspirace, získání cenných informací a objednání zboží s dodáním přímo na stavbu.

Více na stránkách www.best.info nebo na bezplatných infolinkách BEST 800 858 858, 800 848 848.