Cime 2 kvartál 2024
3:04

Internetová aukce jako moderní a efektivní způsob prodeje i nákupu vyřazených vozidel a techniky

Společnost Veacom  na českém trhu působí již od roku 2006 a zabývá se online aukcemi vyřazených vozidel a speciálních strojů a to od firem pro firmy. Naše redakce pro vás zjistila, jak takové aukce fungují a které podmínky musejí firmy splnit, aby mohly prodávat nebo naopak nakupovat v aukci.

V aukcích se dá prodat nebo nakoupit téměř cokoliv

Na portále se prodává drobná technika, nákladní i osobní vozidla, příslušenství ke strojům, čtyřkolky, přívěsy i speciální stroje, například devadesátitunové nebo stodvacetitunové rypadlo. Někdy se zde objevují i raritnější kusy, například lodě nebo veteráni. Stroje v aukcích se ale pokaždé mění. „Někdy se nám stává, že kupující poptává konkrétní stroj, například kropicí vůz. Záleží to ale vždy na tom, co firmy, se kterými spolupracujeme, zrovna vyřazují. Někdy toto vozidlo k prodeji nemáme vůbec, jindy jich zase máme hned pět v jedné aukci,“ uvádí jednatel společnosti Veacom Jan Havel.

Aukce probíhají vždy od pondělí do středy a to minimálně každý druhý týden. V nejsilnějších obdobích se konají dokonce každý týden. Všechny aukce končí ve středu v pravé poledne. Jakmile firma požádá o prodej svého stroje či vozu přes aukční portál, společnost Veacom se snaží o to, aby bylo nejpozději do třiceti dnů vozidlo prodáno. Do tohoto časového období spadá týden na samotné nafocení a zdokumentování vozidla a týden až dva vyhrazené na inzerci a propagaci prodávané techniky, aby se podařilo oslovit co nejvíce potenciálních zájemců. Počet položek v aukcích neustále roste, aktuálně se v každé aukci vystavuje okolo čtyř set kusů techniky a vozidel a to nejen z Česka, ale také Slovenska, Polska a Maďarska. V některých měsících technici Veacomu prohlédnou až tisíc položek k prodeji přes online aukci.

Pro koho jsou aukce určeny?

Aukcí, ať jako prodávající nebo kupující, se mohou zúčastnit společnosti, tuzemské či mezinárodní, státní podniky nebo firmy, menšího i většího charakteru. Veacom garantuje prodejcům, že za stroje, které přes aukční portál prodávají, dostanou vždy zaplaceno. Cílem aukcí je prodejcům ušetřit co nejvíce starostí a zároveň jim poskytnout maximální servis a garance.

Chráněni jsou ovšem i kupující. Každý stroj i vozidlo v aukci dokumentuje a kontroluje profesionální tým techniků společnosti Veacom. Kupující musí dostat kompletní informace a dozvědět se o všech případných závadách na stroji či příslušenství. Společnost Veacom je garantem stavu, který na svém aukčním portálu uvádí. A firmy, které s ní spolupracují, mají ve Veacom stoprocentní důvěru. Dokonce se jejich zástupci ve většině případů ani nejezdí na kupované stroje nebo vozidla dívat osobně.

Za společností Veacom jdou i veškeré případné reklamace. Občas se stane, že se při předávce stroje objeví závada, která vznikla v mezičase, tedy mezi zdokumentováním stroje a jeho předáním a tato závada tudíž nemohla být uvedena v aukci. Pokud k takové závadě dojde, automaticky dává Veacom kupujícímu slevu, případně je stávající prodej zrušen a stroj se zařadí s novým popisem do další aukce.

Výhody pro prodávající

 • Přehlednost a automatizace aukčního portálu
 • Veacom osloví 1000× víc klientů
 • Šetří svůj drahocenný čas
 • Šetří náklady vynaložené na tvorbu a propagaci vlastního inzerátu
 • Rychlost aukce
 • Veacom ručí za to, že dostane zaplaceno

Výhody pro kupující

 • Profesionální dokumentace prodávaných strojů, vozů a příslušenství
 • Kompletní informace o prodávaném zboží
 • Rychlost aukce
 • Garance dodání vysoutěžených vozidel a strojů
 • Garance stavu uvedeného v aukci
 • Zajištění veškeré administrativy

Aukce šetří čas i peníze

Internetové aukce kupujícím, ale i prodávajícím šetří čas. Prodávat i nakupovat lze z pohodlí kanceláře nebo domova. Vše najdou na jednom místě. „Pokud přes nás firma stroj nebo automobil prodává, stačí, když nám zavolá a sdělí nám identifikační číslo společnosti, adresu, na které se stroj nachází, a kontakt na osobu, s níž se může spojit náš technik ohledně zdokumentování stroje,“ popisuje začátek aukčního procesu Jan Havel. Klient následně emailem obdrží návrh vhodné startovací ceny, kterou prodejce buď akceptuje nebo si stanoví svou vlastní cenu. Poté už jen čeká, až se stroj v aukci prodá a vystaví si fakturu. „V praxi to funguje tak, že jakmile přes nás firma jednou něco prodá, obrátí se na nás příště znovu a stává se naším stálým zákazníkem.“

Technik společnosti Veacom pečlivě a profesionálně zdokumentuje každý stroj zvlášť. U některých strojů tak kupující najdou až sto fotografií. Fotí se především defekty, například když je u strojů nebo automobilů něco svařovaného či poškozeného. „Klienti nám kolikrát říkají, že je naše dokumentace mnohem lepší než osobní prohlídka,“ říká Jan Havel. Velkou výhodou pro prodávající je proto i to, že si nemusejí odstavenou techniku, kterou chtějí prodat, dokumentovat sami. Nemusejí pověřovat své zaměstnance tím, aby stroj prohlédli, detailně popsali a také nafotili a následně vytvářeli inzerát. Ani nemusejí využívat služeb majitelů bazarů. Vše za ně zařídí firma Veacom.

Aukční portál 21. století

Aukční portál je plně automatizovaný a především transparentní. Jde o formu otevřeného výběrového řízení. „Vyvíjíme ho již čtyři roky a investovali jsme do něj několik milionů korun. Chtěli jsme, aby byl pro naše klienty co nejjednodušší,“ vysvětluje Jan Havel. Portál sám vyhodnocuje všechny aukce, posílá kupujícím faktury a zároveň je také propojený s bankovním systémem. Jakmile tak kupující pošle přes aukční portál prodávajícímu peníze, okamžitě se prodejci také přeposílají. Jak kupující, tak prodejce hned ví, jaký další krok musí podniknout a v jakém stavu se prodej aktuálně nachází. Aukce jsou rozesílány patnácti tisícům dražitelů. „Všechny aukce navíc inzerujeme na dalších českých a zahraničních portálech. Tím celkově oslovíme až tisíckrát víc zájemců, než by klienti kdy oslovili sami,“ zmiňuje další z výhod aukčního portálu jednatel Veacomu.

Veacom otevřel své pobočky i v zahraničí

Internetový aukční portál Veacom úspěšně funguje již patnáct let. Specializuje se na komplexní služby související s internetovou aukcí automobilů, speciálních vozidel, těžké techniky nebo příslušenství. Spolupracuje například se státními podniky, technickými službami měst i s celou řadou tuzemských a mezinárodních institucí. V dnešní době už ovšem nepůsobí pouze v České republice, ale rozrostl se i do okolních zemí. Má taktéž zastoupení v Polsku, Maďarsku a přes pět let působí na Slovensku. Chystá se ovšem rozrůstat dál, především do zemí střední a východní Evropy, které jsou tímto typem aukcí zatím zcela nepolíbené. Do budoucna taktéž plánuje otevřít pobočky v Německu a Rakousku.

Jak se zapojit do dražby?

Registrace kupujících na aukčním portále probíhá zcela zdarma a bez jakýchkoliv závazků. Pokud chce ale společnost aktivně dražit, pak musí mít složenou vratnou dražební jistinu ve výši dvaceti tisíc korun. Tak je zajištěno, že bude brát kupující své příhozy závazně. „Většina dražitelů u nás má jistinu složenou nastálo. Díky tomu mohou dražit, kdy chtějí,“ dodává Jan Havel. Ale pokud člověk ví, že teď dlouho nic dražit nebude, napíše jen email společnosti Veacom, že si přeje vrátit dražební jistinu. Ta mu také bude okamžitě vrácena.

Pokud jde o přepravu vydraženého stroje, vozidla nebo dalších položek, většinou si klienti logistiku zajišťují sami, především tehdy, jde-li o speciální stroje a těžkou techniku. Nemá-li ale kupující možnost přepravit si vydražený stroj sám, společnost Veacom mu ráda pomůže transport zajistit. 

Autor článku: Michaela Dočkalová, Stavebniserver.com

Foto: Stavebniserver.com