Cime 2 kvartál 2024

Německá realitní firma Vonovia kvůli vysokým nákladům ruší výstavbu 60.000 bytů

Berlín (ČTK) - Největší německá realitní firma Vonovia se rozhodla zrušit výstavbu 60.000 bytů. Zdůvodňuje to vysokými úroky a náklady. Generální ředitel Vonovie Rolf Buch to řekl novinám mediální skupiny Funke.

"V šuplíku máme plány celkem na 60.000 bytů," řekl Buch. "Doufáme, že stavět se brzy znovu vyplatí a že to bude ziskové. Pak chceme okamžitě znovu začít," citovala jej agentura DPA.

V Německu aktuálně chybí z Buchova pohledu více než milion bytů. "Můj odhad je: Potřebujeme 700.000 bytů ročně, také kvůli rostoucí imigraci." Problémem podle něj není milion bytů, ale několik milionů bytů, které ve velmi krátké době chybějí.

Rostoucí úroky a stavební náklady odrazují od výstavby nejen Vonovii, ale i jiné společnosti a soukromé stavitele. Počet povolení na výstavbu bytů v Německu v červenci meziročně klesl o 31,5 procenta. Za prvních sedm měsíců roku se počet povolení snížil o 28 procent.

Nízké úrokové sazby léta podněcovaly celosvětový boom a zároveň i zájem o německé nemovitosti, jež byly považovány za bezpečné a stabilní stejně jako celá země, která má největší ekonomiku v Evropě. Prudký růst úroků tento rozmach ukončil a přivedl řadu developerů do platební neschopnosti.