Komatsu potřebu bagr

Firma Osmont dodává svítidla od interiérů i exteriérů už 32 let. Které novinky si připravila pro sezónu 2022/2023?

STAVEBNISERVER.COM, foto: Osmont s.r.o.

Interiérové i exteriérové osvětlení je součástí nejen každé domácnosti, ale také firem, výrobních podniků, dílen, gastronomických provozoven, kanceláří, obchodních center, zahrad, vnitrobloků, historických budov a škol, zkrátka všech míst, kde se pohybují, nejen v pracovním procesu, lidé v kteroukoliv část dne. Společnost Osmont se soustředí zejména na světla designová, která mají podtrhnout jak styl, tak samotného ducha každého prostoru, v němž se prémiové osvětlení nachází. Nejen na českém trhu působí už třicet dva let a to je dost dlouhá doba na to, aby si vybudovala renomé a pověst jednoho z předních výrobců svítidel v České republice i v celé Evropě. Navíc všechna svítidla, která rukama zaměstnanců projdou, jsou unikátní a vyráběná na zakázku dle přání zákazníků. Proto jsme se v redakci rozhodli si na firmu Osmont trochu posvítit a představit čtenářům její historii a také produkty, které nabízí.

Jak šel čas od roku 1991 do současnosti

Společnost Osmont založil v roce 1991 Milan Šenkýř. V roce 1995 došlo k zakoupení prvního výrobního areálu. V roce 1999 se firma poprvé účastnila veletrhu ForArch a v roce 2001 přijala první zahraniční zakázku z Rakouska. V roce 2009 začala vyrábět své vlastní LED systémy. Mezi lety 2015 až 2018 byly rozšířeny výrobní a skladovací prostory. Firma zaměstnává šedesát pracovníků a sídlí v Hybrálci u Jihlavy, tedy v samém srdci Vysočiny. Právě zde se nachází rozlehlý výrobní areál, který disponuje všemi provozy, jež jsou k výrobě svítidel zapotřebí. Najdete zde kovovýrobu, práškovou lakovnu, LED osazovací linku a montážní úseky. Firma disponuje i skladovacími prostory, v nichž uchovává materiál a polotovary. Veškeré materiály, které Osmont používá, pocházejí výhradně ze zemí Evropské unie.

Co firma svým zákazníkům nabízí?

V sortimentu společnosti Osmont je možné najít nejrůznější typy osvětlení, například svítidla stropní a nástěnná (přisazená), závěsná, polozávěsná, průmyslová svítidla nebo stolní lampy. Nabídka svítidel je sestavena tak, aby si vybral úplně každý zákazník, který si pro osvětlení svých interiérových nebo exteriérových prostorů vybere právě tuto společnost. Dominantou firmy je ovšem LED technologie, která se řídí nejnovějšími trendy u nás i ve světě. Nadstandardní výbavou jsou pohybové HF senzory, nouzové jednotky, regulovatelné DALI předřadníky, Bluetooth připojení nebo Smart 23 Home ovládání.

Pro zákazníky, kteří si potrpí na čisté geometrické tvary a minimalismus, jsou připravena stínidla z ručně foukaného skla TRIPLEX OPAL, například ERIS, ERIS C, ARAKIS, ERIS LE nebo TANIA. Velkou novinkou jsou i stínidla s ručně malovaným černým pruhem po obvodu. Tato světla jsou značena písmenem C. Oblíbená jsou i světla ve tvaru krychle – APUS nebo válcovitá svítidla ALKOR. Tato svítidla byla uvedena v sezóně 2020/2021.

Tam, kde je Osmont vidět - zajímavé zakázky u nás i v zahraničí

Mezi nejzajímavější zakázky společnosti Osmont dozajista patří například výroba svítidla TITAN pro prostory technologické univerzity v Litvě nebo pro obchodní centrum Nový Smíchov v Praze. Dále také vytvořila světelnou dekoraci v interiéru kavárny Sincer v moldavském Kišiněvu nebo v prostorách obchodního centra CITY PARK v Jihlavě. Za zmínku určitě stojí také svítidla ADRIA P v historických prostorách kláštera Kuks a v přilehlém hotelu. Svítidly ovšem vyzdobila také interiér Kláštera Broumov a prostory restaurace a recepce. Osmont má mezi svými zákazníky také základní školy, bary i soukromé osoby, které si potrpí na unikátní světelný design v pohodlí svých domovů.

Jednou z nejzajímavějších zakázek společnosti bylo také dodání osvětlení pro zámecký hotel v Třešti. Firmu Osmont si ke spolupráci přizval architekt Martin Franěk z PENTA PROJEKT s. r. o.

Zámek v Třešti je unikátní zakázkou hned z několika hledisek. Atypický je samozřejmě zámecký prostor, který vyžaduje specifické zacházení. „Prostory zámeckého hotelu měly původně vypadat úplně jinak, respektive měly nést rukopis jiného ateliéru. Investorovi však návrh nevyhovoval – pracoval s relativně historizujícími prvky, z mého pohledu místy až na hranici kýče a při poměrně vysoké realizační ceně nebyly některé věci zcela technicky dotaženy. Naše představa tak již od počátku směřovala ke zjednodušení a zpřehlednění celkového vizuálu, což se týká i výběru vhodného osvětlení,“ říká architekt Martin Franěk. Firma Osmont vznikla ve stejných letech jako ateliér PENTA PROJEKT s. r. o. a dokonce obě společnosti sídlí ve stejném městě, což předznamenalo jejich dlouhodobou spolupráci. „Dokáže splnit jak designové, tak technické požadavky našich projektů,“ vysvětluje architekt, proč si ke spolupráci vybral právě Osmont.

Zámecké prostředí bývá výzvou i v případě výběru toho správného osvětlení. Jak se vůbec liší výběr osvětlení pro Projekt 24 zámecké prostory od ostatních prostorů? „Zámecký hotel ve svém interiéru v podstatě obsahuje minimum původních prvků, tedy výzdoby – dochované fresky, štuky se dají spočítat na prstech jedné ruky a jen pro zajímavost – nejvzácnější stropní malba se nalézá v prostoru výdeje kuchyně ve druhém nadzemním podlaží, takže je hostům nepřístupna. V tomto kontextu jsme měli, alespoň z našeho pohledu, relativně volnou ruku a taktéž se bylo možné chovat trochu jinak než v objektu s dochovaným historickým interiérem,“ odpovídá Franěk.

Ač to možná někoho překvapí, moderní osvětlení, které nabízí fi rma Osmont, se dá využít i v historických objektech. „V podstatě zcela běžným standardem jsou dnes již LED technologie, stmívatelnost, možnost měnit barvu světla a podobně a limitem dalších nadstavbových prvků je pak pouze většinou peněženka investora,“ dodává Franěk.

Novinky pro sezónu 2022/2023

Společnost každoročně představuje nová svítidla a chytré technologie, které si mohou jejich zákazníci zakoupit. Pro letošní sezónu jsou to zejména LED svítidla, ale i další novinky.

Designové LED svítidlo KUMA LE

Osvětlovací těleso KUMA tvoří nedílnou součást sortimentu fi rmy Osmont už od roku 2020. Nově ovšem byla tato řada svítidel orientována horizontálně a obohacena o závěsný systém LE. LE značí, že jde o bezkabelový závěsný systém, který v praxi umožňuje zavěšení bez nevzhledného přívodního kabelu. Tak není narušena estetika prostoru. Přívodní kabel je nahrazen speciálními nosnými ocelovými lanky, která přivádějí energii ze zdroje do LED systému uvnitř stínidla. Délku těchto závěsných lanek lze upravovat dle přání jednotlivých zákazníků. Stínidlo je taktéž možné regulovat až pod úhlem 15 °, což mu dodává značnou variabilitu.

A jak takové světlo vypadá? Svítidlo KUMA LE je ručně vyrobené z třívrstvého opálového skla TRIPLEX OPAL s matovaným povrchem. Uvnitř se nachází konstruovaný LED systém Osmont o příkonu 31 W. Vyrábí se v bílém a černém provedení a rovněž je možné vybavit jej stmívatelným DALI předřadníkem.

Lineární LED svítidlo MATAR

Přisazené svítidlo MATAR, které uplatníte jak v exteriéru, tak interiéru, sestává z práškově lakované kovové základny a odolného stínidla z opálového polykarbonátu. Jeho základna je uzpůsobena na standardní připojení zespod, ale také je možné využít boční přívod energie. Svítidlo je uchyceno pružinovým systémem zajišťující jednoduchou manipulaci při montáži. Jeho povrch je jemně strukturovaný a odolný vůči UV záření. Disponuje i vysokou mechanickou odolností, která činí IK10.

Osmont nabízí toto světlo ve dvou variantách, v délkách 600 a 900 mm, dále mohou zákazníci vybírat z bílé nebo černé povrchové úpravy. Svítidlo MATAR je však možné vyhotovit pouze s LED systémy Osmont a v chromatičnosti 3000 K a 4000 K. Na druhou stranu si může zákazník svítidlo dovybavit stmívatelným DALI předřadníkem. Stmívatelnost soukromí zákazníci využívají například tehdy, pokud si světlo pořizují například do ložnic či chodeb. Využít ho však mohou i do koupelny nebo nad kuchyňskou linku.

Chytré technologie

Do sortimentu společnosti přibyly mimo jiné i další nové řady svítidel a současně byly doplněny stávající řady o nové velikosti, technologie i verze. Jednou z novinek je série nízkých válcových svítidel CORVUS, dekorativní svítidla s IP65 – IRIDA, AURA IP a ELSA IP nebo například nové sklo, které připomíná PMMA stínidla na závěsných koulích ISIS. Úplnou novinkou je pak modul pro připojení svítidel přes protokol ZigBee, jež umožňuje ovládat osvětlení přes chytrá zařízení, například ALEXA nebo Philips Hue Bridge. Mezi zákazníky je taktéž oblíbenou novinkou možnost přepínání teplot chromatičnosti mezi 3000 K a 4000 K. Firma rozšířila i řadu svítidel s technologií Tunable White, kdy lze měnit teplotu chromatičnosti ve škále 2700 K až 6500 K.