Cime 2 kvartál 2024

Výstaviště Praha dostane na vícepráce při obnově restaurace Bohemia 6,76 mil. Kč

Praha 27. června (ČTK) - Městská firma Výstaviště Praha spravující bubenečské výstaviště dostane od města na vícepráce při obnově restaurace Bohemia zhruba 6,76 milionu korun. Navýšení částky si vyžádaly změny postupu opravy způsobené dodatečně odhalenými problémy například s podzemních konstrukcí, rozsáhlejší opravy zdiva nebo dodatečné požadavky památkářů. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Oprava restaurace tak vyjde po dnešním navýšení na asi 110,8 milionu korun. Majitelem Výstaviště je hlavní město, které jej postupně opravuje.

Postup prací musel být upraven poté, kdy dělníci až teprve při odhalení podzemních konstrukcí budovy objevili jejich skutečný stav, který byl horší než se očekávalo. Dodatečně museli odborníci udělat hydroizolace, vyřešit nedostatečnou hloubku základů a zpevnění zdiva.

Zároveň památkáři po započetí prací vznesli dodatečné požadavky, kdy požadovali jinou než původně zamýšlenou střešní krytinu. Požadavek následně způsobil, že musela být změněna konstrukce krovu, podkladu pod střešní krytinu a zasáhl také do klempířských a pasířských prvků a architektonických prvků fasády. Upraven byl také projekt na stavbu gastro provozu, neboť původní projekt byl více než 15 let starý.

Městská firma Výstaviště Praha má areál od hlavního města pronajatý a platí mu nájemné. Opravy v areálu pak platí magistrát. Na Výstavišti jsou opravovány Křižíkovy pavilony a Divadlo Spirála, přičemž dokončení oprav se očekává na konci letošního roku. Zahájena byla také obnova vyhořelého křídla Průmyslového paláce, která bude trvat další ještě zhruba tři roky.