husqvarna

Čekat na levnější materiál se nevyplatí. Investujte do stavby domu včas

Úrokové sazby hypoték sice pomalu klesají, ale cena nemovitostí naopak stoupá. Dávalo by tak smysl se do stavby domu pustit co nejdříve. Vyšší ceny stavebních materiálů, nestabilní ekonomická situace a rostoucí náklady na stavební práce však investory od stavby domu i nadále odrazují. Řada z nich stále doufá, že ceny materiálů klesnou a prostředky financování pro ně budou ještě dostupnější. Predikce trhu však naznačuje pravý opak – cena stavebních materiálů a prací poroste. Se stavbou domu se tak nevyplatí příliš dlouho čekat, potvrzují to i svépomocníci v zájmových skupinách na sociálních sítích.

Po téměř dvou letech mohou stavebníci snadněji dosáhnout na hypotéky, jelikož jejich úroky opatrně klesají. Řada z nich však stále váhá a čeká na ideální situaci na trhu, kdy klesnou nejen úroky u hypoték, ale také cena stavebního materiálu. Do té se však promítá spousta faktorů, mimo jiné i inflace, poptávka na trhu nebo cena energií. „Ve Wienerbergeru již nyní pociťujeme, že se začíná projevovat cenová stabilizace. Některé druhy stavebních materiálů zlevňují, cenový pokles ale není plošný. Signály z trhu, s ohledem na meziroční růst výrobních nákladů, jsou zřejmé – materiály výrazně levnější nebudou, a to ani s výhledem na nadcházející měsíce roku 2024. Ceníky materiálů máme aktuální a změny v cenách v tento moment neočekáváme,“ říká Petr Magda, komerční ředitel a jednatel společnosti Wienerberger.

Stavební materiál je přitom jedna z menších, ale nejdůležitějších položek, které investor musí zafinancovat. Částka za hrubou stavbu rodinného domu tvoří přibližně 10 procent z celkových nákladů na stavbu. Zvolený materiál je ale pro budoucí ekonomickou udržitelnost rozhodující, proto se vyplatí na něm nešetřit.

Pozn.: Cena hrubé stavby se odvíjí podle vybraných stavebních materiálů a energetické náročnosti stavby. Podle kalkulace produktů od společnosti Wienerberger, největšího výrobce keramických materiálů v České republice, vycházela cena za hrubou stavbu rodinného domu o velikosti 105 m² na 1 102 000 korun (cena je vypočtena podle ceníku z roku 2023). Průměrná cena za jeden metr čtvereční tak činila 10 495 korun. Cena obsahuje cihly značky Porotherm T Profi a Profi, překlady, stropy včetně pojiva a materiál pro pokrytí střechy posuvnou taškou Sensaton 11 (dříve Samba 11) značky Tondach. S produkty Wienerbergeru jsou svépomocníci schopni postavit rodinný dům až o 30 procent levněji a k tomu mají ještě zaručenou životnost.

Z diskuzí stavebníků na sociálních sítích vyplývá, že by na materiálu chtěli co nejvíce ušetřit a současné ceny jim v tom příliš nenahrávají. „Ceny se teď pořád mění. Podle ceníku jsme si spočítali přibližnou cenu materiálu, ale než jsme se rozhoupali oslovit pro přesnou kalkulaci stavební společnost, cena materiálu se proměnila a vyskočila o třetinu nahoru. Kdo ví, kolik by nás takový materiál stál třeba za rok,” zmiňuje v jedné z diskuzí Monika.

To, že se dům vyplatí začít stavět co nejdříve, potvrzuje i Bohdana, která se svým manželem staví svépomocí: „Není to snadná doba, hypotéku i povolení ale máme od loňska, a tak nebylo co odkládat. Stavíme svůj první dům a už se těšíme, až se budeme moct s dětmi nastěhovat,” říká. Pokud by investoři chtěli na stavbě ušetřit, vyplatí se místo volby nejlevnějšího materiálu pustit do stavby svépomocí. Ušetří tím náklady za profesionální firmu a s kvalitním materiálem v podobě pálené cihly si zajistí úspory energie, udržitelnost i dlouhou výdrž. „Z cihel dělám skoro vše, jelikož se s nimi dobře manipuluje a vyplatí se do nich investovat, protože oproti ostatním materiálům vydrží, je pevná a není zde po pár letech nutná rekonstrukce,” říká svépomocník Lukáš a vyzdvihuje tak výhody stavby z pálené cihly.

O zbytečných renovacích ví své Terezie: „Kvůli špatnému materiálu teď musíme provést rekonstrukci a předělat mimo jiné podlahy. Rozpočet nenafoukneme, takže to snad finančně vyjde. Kvalitní základ domu je ale opravdu důležitý, abyste nedopadli jako my,” říká.

Z komentářů svépomocníků na sociálních sítích tak vyplývá, že ačkoliv se jim v počátku zdála investice do kvalitního stavební materiálu vysoká, ve výsledku jsou rádi za zvolení ověřeného cihlového zdiva bez dalšího zaváhání. Vyplatí se tak využít aktuálních nižších úrokových sazeb u hypoték a investovat do kvalitního základu co nejdříve.

Produktový tip:

Porotherm 38 T Profi

Broušené cihly Porotherm 38 T Profi jsou ideální volbou pro obvodové nosné i nenosné zdivo domu o tloušťce 380 mm. Teplo akumulují srovnatelně jako klasické 30 cm bloky s dodatečným vnějším zateplením o šířce až 20 cm, a tak splní i ty nejvyšší nároky pasivních domů a nízkoenergetických staveb. Cihly obsahují velké dutiny plněné minerální vatou, která je přírodní, a navíc díky hydrofobizace nenasáknou vodu. To zajišťuje optimální regulaci vlhkosti v domě a zdravou domácnost. Vyhnete se tak nežádoucím opravám, renovacím a ušetříte za energie. Cihla je nehořlavý materiál a funguje i jako zvuková izolace. Porotherm dodává veškeré zdivo včetně odpovídajícího množství malty pro tenké spáry Porotherm Profi nebo zdicí pěny Dryfix extra. Navíc teď při nákupu broušených cihel Porotherm 38 T Profi můžete ušetřit až 33 880 korun. Porotherm si pro investory připravil speciální jarní slevu z objednávky.