Komatsu potřebu bagr

Stát jedná s obcemi u možné giagafactory o kapacitě škol, mohly by se rozšířit

Líně (Plzeňsko) (ČTK) - Stát jedná s obcemi v okolí letiště Líně u Plzně, kde Volkswagen (VW) zvažuje postavit za 120 miliard korun tzv. gigafactory, o kapacitách škol. Studie, kterou zadaly Škoda Auto a agentura CzechInvest, doporučuje jejich rozšíření. ČTK to řekl mluvčí CzechInvestu David Hořínek. Demografická předpověď pro území, kterou zpracoval PAQ Research, dnes CzechInvest ČTK poskytl. Vyplývá z něj, že obce v blízkosti letiště zažívají boom výstavby bytů a výrazný růst počtu rodin s dětmi. Mateřské a základní školy jsou na hraně kapacit a stavba továrny na baterie do elektromobilů, kterou stát podporuje, by situaci v tomto ohledu dále zhoršila. Potvrzují to zástupci Dobřan, Zbůchu a Líní.

Kromě nich studie analyzovala ještě Chlumčany, Chotěšov, Novou Ves, Úherce, Vstiš, Červený Újezd a Sulkov. Všechny se rozrůstají díky výstavbě a stěhování z Plzně a z dalších regionů. Gigafactory má vytvořit 3300 nových míst, celý strategický podnikatelský park Líně (SPP) až 5000, což bude mít dopad na kapacity veřejných služeb a infrastruktury. Stavět by VW chtěla začít koncem roku 2024 a vyrábět od roku 2027 až 2028.

"Studie pomůže při nastavování opatření, jak pomoci obcím kolem plánovaného SPP vyrovnat se s dopady jeho výstavby," řekl šéf CzechInvestu Petr Očko. Dodal, že stát průběžně diskutuje se starosty a připravuje kroky, jak předejít možným problémům, zejména očekávanému nedostatku míst ve školách. "Rozšiřování kapacit je proto nutností i bez realizace podnikatelského parku," řekl. Podle koordinátora projektu za CzechInvest Davida Petra je dost času pro individuální jednání se starosty o kapacitách škol, stejně jako na jednání o zavedení moderních studijních oborů na středních školách. Vyjednávání s obcemi i diskuze s vybranými průmyslovými školami už začaly, řekl.

Výsledky studie jsou podle Hořínka základem pro vyjednávání s obcemi i krajem o kompenzacích a investicícht. Podrobnější údaje přinese dopadová studie, kterou zadalo ministerstvo průmyslu a má být hotová do konce roku. Starosta Dobřan Martin Sobotka (Aktivní Dobřany) ocenil odpovědný přístup státu ke zjišťování dat a doufá, že podobný charakter budou mít další dopadové studie.

VW se má rozhodnout o tom, zda zvolí pro investici ČR, už brzy. Ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) v květnu po jednání s obcemi v Dobřanech uvedl, že finální dohoda mezi ČR a VW má být uzavřena do prosince. Tehdy nabídl starostům založení společného podniku. Ten by ovlivňoval budoucí rozvoj SPP, který chce vybudovat stát. Vláda loni v červenci stanovila klíčové stavby v lokalitě a je připravena dát na ně devět miliard korun.

Výstavba gigafactory s sebou může přinést další zvýšení počtu zahraničních zaměstnanců, a tedy i dětí s odlišným mateřským jazykem, uvedla studie. V Plzeňském kraji se podle ní zatím daří tyto žáky rozmisťovat do více škol a v tomto trendu se má pokračovat. Významným problémem jsou podle PAQ Research třídy ve školkách, které na výjimku vzdělávají vyšší počet dětí, a třídy na základních školách s vysokým počtem žáků. To už teď komplikuje zajištění kvality a efektivity vzdělávání a nově příchozí děti po výstavbě gigafactory mohou podmínky vzdělávání ještě výrazněji zhoršit.

U středních škol je podle PAQ Research zásadní zaměřit se na posílení všeobecných a všeobecně odborných větví, tedy gymnázií s přírodovědným zaměřením, a lyceí. Odborné a učňovské školy je podle studie třeba profilovat jako centra celoživotního profesního vzdělávání dospělých a finančně je podpořit.