Cime 3 kvartal 2024

Radní projednají novelu Pražských stavebních předpisů

Praha 26. června (ČTK) - Rada hlavního města na dnešním jednání projedná návrh novelizace Pražských stavebních předpisů (PSP), která má mimo jiné škrtnout požadavek na tzv. oslunění bytu. Na programu jednání je také projekt chytrého svozu odpadu, uzávěrky městských firem nebo návrh opatření pro boj s klimatickými změnami.

Požadavek na oslunění v předpisech znamená, že 1. března musí do bytu dopadat přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy po dobu 90 minut. Podle kritiků kvůli tomu museli architekti navrhovat domy roztodivných tvarů, aby normu splnili. Oslunění má být vystřídáno již platným předpisem o denním osvětlení. To znamená, že všechny pobytové místnosti musí mít okna.

Radní projednají připomínky, které k novele podaly magistrátní odbory a další instituce. Pokud dokument schválí, vedení města pošle prostřednictvím ministerstva pro místní rozvoj novelu k notifikaci Evropské komisi, která je v případě této normy nutná.

Na programu radních jsou také účetní uzávěrky firem Operátor ICT a Technická správa komunikací, které stoprocentně vlastní Praha. Dalším bodem je projekt umístnění senzorů do podzemních kontejnerů, které budou sledovat jejich naplněnost. Rada bude schvalovat také koncepční dokument, navrhující postup při boji s klimatickými změnami a oteplováním metropole.