husqvarna

Přestavba budovy bývalé pojišťovny v České Lípě na úřad začne v polovině září

Česká Lípa 2. září (ČTK) - Přestavba budovy bývalé pojišťovny v centru České Lípy na úřadovnu městského úřadu začne v polovině září a potrvá zhruba rok. Radnice za rekonstrukci zaplatí 85,5 milionu korun, zhruba 15 procent z toho zaplatí ze získané dotace. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí města Kristýna Kňákal Brožová.

Budova v ulici U Synagogy byla postavená v 90. letech minulého století pro Českou pojišťovnu. Posledních osm let je ale prázdná a chátrá. Město ji koupilo v roce 2019 za 18 milionů korun od soukromého vlastníka, který byl v úpadku. "V budově vznikne nová úřadovna českolipského městského úřadu, přestěhují se sem všechna přepážková pracoviště, cca 60 úředníků," uvedla mluvčí města.

Radnice při pořízení objektu odhadovala, že na nutné úpravy bude stačit do deseti milionů korun, budova ale potřebuje zásadní obnovu. Dočká se tak celkové rekonstrukce, a to včetně výměny oken, dveří, zateplení střechy i fasády budovy. "Nová úřadovna bude moderní veřejnou bezbariérovou budovou s nízkými provozními náklady, počítáme zde například s instalací fotovoltaických panelů a systémem pro hospodaření s dešťovou vodou," řekla starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO). Na navržená úsporná energetická opatření získalo město dotaci 12,7 milionu korun ze Státního fondu životního prostředí.

Stavební firmu, která rekonstrukci provede, vybíralo město dvakrát. První výběrové řízení radnice zrušila, protože sedm uchazečů nesplnilo podmínky a osmý sám odstoupil. Opakovanou soutěž vyhrála místní společnost CL-EVANS. Podle mluvčí města nabídla cenu, která je nepatrně nižší, než jakou na radnici očekávali.

knt gcm