Komatsu potřebu bagr

Praha zřídí tým koordinátorů zapojujících veřejnost do projektů

Praha 17. února (ČTK) - Pražský magistrát zřídí systém koordinátorů, kteří budou zapojovat veřejnost do rozhodování o celoměstských plánech a projektech. Systém takzvaných participativních koordinátorů dnes schválili pražští radní. Pilotní fáze začne letos a skončí v roce 2022. Zapojí se do ní desítka radnic. Náklady jsou zhruba 3,5 milionu korun. Město je vezme z neúčelové rezervy, která není vázána na žádný konkrétní účel.

Cílem je zapojit včas lidi do rozhodování o projektech a zvýšit jejich informovanost. Nyní se takzvaná participace odehrává především na úrovni městských částí. To znamená, že lidé nemají možnost se vyjádřit k celoměstským tématům. "Taková situace zvyšuje riziko, že veřejnost bude reagovat na navrhované změny v pozdních fázích příprav projektů a koncepcí, čímž samozřejmě dojde k nárůstu nákladů na jejich realizaci," píše se v dokumentu schváleném radními.

Koordinátor bude zajišťovat nejen zapojení obyvatel do rozhodování, ale rovněž bude projekty koordinovat napříč odbory městských částí nebo zajistí spolupráci městských institucí s tou kterou radnicí.

V pilotní fázi se do projektu zapojí desítka městských částí. Mezi nimi jsou mimo jiné Praha 1, 3, 5, 14 nebo Zbraslav a Běchovice. Jako náhradníci byly vybrány Praha 11 a Klánovice.

Město má připraveno ve schváleném rozpočtu navíc 50 milionů korun na takzvané participativní rozpočty, kdy lidé hlasují o tom, do kterých projektů dá radnice část svého rozpočtu.