Podíl pěti největších developerů na pražském trhu klesl na 37 pct

 

Praha 19. května (ČTK) - Podíl pěti největších developerů na pražském bytovém trhu na konci prvního čtvrtletí meziročně klesl z loňských 49,1 procenta na 37,3 procenta. Stejně jako loni měl největší podíl na prodaných bytech Central Group s 14,9 procenta. Druhá byla společnost YIT Stavo (6,3 procenta) a třetí Acord Invest (5,5 procenta). Vyplývá to ze společných statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group, které má ČTK k dispozici.

Postavení v nejlepší desítce udržely kromě Central Group a YIT Stavo také Vivus, AFI Europe, Karlín Group a Horizon Holding, Finep a Metrostav Development. Nově jsou v ní Acord Invest, Pražská správa nemovitostí a Crestyl. Pozici naopak ztratily Rezidence Veselská, Exafin a Skanska Reality.

"Fakt, že za změnami na trhu stojí především nedostatečná nabídka v důsledku pomalého povolování, potvrzuje také stále častější zastoupení firem, které se zaměřují na rekonstrukce. Ty totiž nepodstupují tak složitý povolovací proces jako novostavby," uvedla výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková. Příkladem takové firmy je aktuálně třetí Acord Invest.

V prvním čtvrtletí developeři v hlavním městě prodali 1200 nových bytů s vydaným územním rozhodnutím, meziročně stejně. Méně jich bylo naposledy v roce 2012. V porovnání s rekordním rokem 2015 byl jejich počet nižší zhruba o třetinu.

Počet volných bytů v nabídce developerů v prvním čtvrtletí zůstal na 5400 jako na konci loňského roku. Meziročně se zvýšil o 28 procent. "Na trhu se objevila řada větších projektů o sto a více bytech většinou menších dispozic. Tím se rozrostla především nabídka investičního bydlení. Ani stabilní příliv nových jednotek však dostatečně nenavýšil stav celkové nabídky nového bydlení v metropoli," doplnil generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek.

Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci letošního 1. čtvrtletí meziročně vzrostla o 18,2 procenta na 104.666 korun za metr čtvereční. Tempo růstu se proti konci roku 2018 mírně snížilo. Zlom v cenovém vývoji nastal v polovině roku 2015. Od té doby vzrostly prodejní ceny nových bytů v Praze téměř o 90 procent. Od poloviny roku 2013 do konce pololetí 2015 přitom byty zdražily pouze o dvě procenta. Kromě pomalého povolování staveb uvádějí analytici jako příčiny výrazného zdražování také rostoucí ceny pozemků, stavebních prací a materiálů. Dále zmiňují vysoké daňové zatížení nebo zbytečné technické požadavky.

Studie Sdružení pro architekturu a rozvoj uvádí, že v roce 2030 může v Praze chybět až 50.000 bytů. Důvodem je pomalé tempo povolování bytové výstavby. V hlavním městě je podle strategického plánu potřeba ročně zhruba 6000 nových bytů. Od roku 2010, kdy se povolování výrazně zpomalilo, je ovšem v průměru povolováno jen 3500 bytů za rok.

Podle studie poradenské společnosti KPMG byl v Praze předloni počet vydaných stavebních povolení oproti srovnatelným městům v sousedních zemích výrazně nejmenší. V Mnichově, Hamburku nebo Budapešti byl zhruba pětkrát vyšší, ve Vídni a Varšavě dokonce sedmkrát vyšší. Z těchto měst žije nejvíce obyvatel ve Vídni, ovšem pouze o 40 procent více než v Praze.

Podíl developerů na prodaných bytech v Praze na konci prvního čtvrtletí:

PořadíSpolečnostPočetPodíl na trhu (pct)
1.Central Group17914,9
2.YIT Stavo766,3
3.Acord Invest665,5
4.Vivus655,4
5.Pražská správa nemovitostí625,2
 AFI Europe625,2
7.Karlín Group a Horizon Holding594,9
8.Finep584,8
9.Metrostav Development383,2
10.Crestyl363,0

Zdroj: Trigema, Skanska Reality, Central Group

Poznámka: Za prodaný byt se podle statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group považuje byt s vydaným územním rozhodnutím a minimálním rezervačním poplatkem 50.000 korun.