Cime 3 kvartal 2024

Obchvat Čebína na Brněnsku může stavět vítěz soutěže, rozhodl ÚOHS

Brno 20. prosince (ČTK) - Stavba obchvatu Čebína na Brněnsku může začít. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zamítl rozklad společnosti Eurovia CS a potvrdil správnost výběru firmy Metrostav Infrastructure, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Úřadu Martin Švanda. Aby stavba za více než půl miliardy mohla být spolufinancovaná z evropských peněz, musí být hotová do konce příštího roku. Původně se mělo začít stavět už v létě.

Obchvat dlouhý téměř čtyři kilometry vyvede z Čebína frekventovanou silnici druhé třídy mezi Brnem a Tišnovem. Bude zhruba kopírovat železniční trať a povede jižně od ní. V budoucnu na něj má navazovat ještě severní obchvat Hradčan.

Podobné spory řešil antimonopolní úřad u dalších zakázek, které vypisovalo Ředitelství silnic a dálnic a u nichž byl vítěz Metrostav Infrastructure. Poražené firmy napadaly nedostatečnou kvalifikaci vítěze. Úřad však potvrdil "postup zadavatele, který uznal splnění technické kvalifikace ze strany dodavatele Metrostav Infrastructure. Podle úřadu zadavateli dostatečně prokázal, že na něj přešly referenční zakázky realizované Divizí 4, jež byla částí závodu společnosti Metrostav a. s. a která byla následně odprodána právě společnosti Metrostav Infrastructure a. s. Úřad rovněž neměl výhrady proti způsobu vypořádání mimořádně nízké nabídkové ceny ze strany zadavatele", citoval Švanda odůvodnění předsedy Úřadu Petra Mlsny.

Metrostavu byla loni nepravomocně zakázána účast v tendrech o veřejné zakázky. Výstavbu silnic a dálnic následně převedl do dceřiné firmy Metrostav Infrastructure,