Komatsu potřebu bagr

Nový přivaděč by měl Liberci do budoucna zlepšit zásobování vodou

Liberec 30. ledna (ČTK) - Zlepšit zásobování několika čtvrtí v Liberci pitnou vodou by měl do budoucna umožnit nový vodovodní přivaděč. Město se ho chystá vybudovat do podzimu příštího roku. Propojí vodojem Orion v Rudolfově s vodojemem Horská, který se bude stavět společně s přivaděčem. Náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO) upozornila, že stavební práce budou mít dopad i na rekreanty a další návštěvníky okolí Lesního koupaliště, kteří tam chodí sportovat nebo na procházky.

"Protože stavba přivaděče půjde právě po lesních cestách z nějaké části a dotkne se samozřejmě i této odpočinkové zóny," řekla novinářům.

Výstavba přivaděče si podle primátora Jaroslava Zámečníka (Starostové pro Liberecký kraj) vyžádá také kácení stromů, nemělo by podle něj ale jít o nic rozsáhlého. "V délce dvou kilometrů, to znamená pod Žulovým vrchem od hotelu Orion až po Lesní koupaliště, bude muset být zakopána trubka o průměru 250 milimetrů pro přivaděč," řekl primátor.

Přivaděč by měl díky propojení s novým vodojemem Horská v první fázi vyřešit nedostatečné zásobování vodou pro část Ruprechtic v okolí Horské ulice. V budoucnu by měl ale pomoci i dalším čtvrtím, kde mají obdobné problémy. "Vodovodní přivaděč je navržen s rezervou pro budoucí zásobení vodou lokalit Kateřinky, Radčice a Krásná Studánka," uvedla mluvčí radnice Jana Kodymová.

Výstavba přivaděče je spojená nejen s vybudováním vodojemu Horská, ale také navazujících vodovodních řadů. Jde o projekt za více než 90 milionů korun včetně DPH, na který radnice získala státní dotaci 46,4 milionu korun. Město nyní v soutěži hledá firmu, jež zakázku získá. Nabídky mohou zájemci podávat do 25. února. Stavět by se mělo letos od jara dalších 17 měsíců. Na nedostatečnou kapacitu vodovodní sítě si obyvatelé kolem Horské ulice stěžují už asi 20 let. "Předpokládáme, že se připojí 164 obyvatel této části Liberce nově a 2500 obyvatel by si mělo zlepšit podmínky zásobování pitnou vodou," řekla náměstkyně. Podle ní se vybuduje přes čtyři kilometry vodovodních řadů, což by mělo pomoci ulicím U Slunečních lázní, Elišky Krásnohorské, Kovařovicova, Hostivítova, Divoká, Krakonošova, Trpasličí či Na Vyhlídce.