Komatsu potřebu bagr

Na opravy silnic Jihomoravský kraj vyčlenil 359 milionů korun

Brno 10. února (ČTK) - Jihomoravský kraj letos do výstavby a rekonstrukcí svých silnic investuje 359 milionů korun. Program oprav dnes schválila krajská rada, informovalo hejtmanství ČTK v tiskové zprávě. Jihomoravský kraj má zhruba 4000 kilometrů silnic druhých a třetích tříd.

Celkem kraj na údržbu i opravy pro letošní rok vyčlenil 1,007 miliardy korun. Na průběžnou zimní i letní péči o silnice a opravu výtluků dostane 648 milionů korun Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje.

Na stavby, na které získal kraj dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), radní dali 120 milionů korun. "K největším stavbám v letošním roce patří například oprava silnice mezi Hajany a Želešicemi za 110 milionů korun nebo realizace IV. stavby průtahu Rájcem za 275 milionů korun. Do IROP se nám podařilo úspěšně registrovat i obchvat Čebína za 560 milionů korun, kde by měly první práce také začít letos. Bude se zejména jednat o iniciační archeologický průzkum," uvedl náměstek hejtmana Roman Hanák (ČSSD), který má na starosti dopravu.

Celkem 130 milionů korun je vyčleněno na rozsáhlejší opravy a rekonstrukce. "Mezi největší akce financované přímo z rozpočtu Jihomoravského kraje bude patřit například II. stavba v rámci projektu Újezd u Brna - Otnice nebo oprava silnice v brněnské ulici Jihlavská," dodal Hanák.

Dalších 44 milionů korun kraj připravil na opravy mostů, 40 milionů půjde na projektovou přípravu pro další roky.