FUSO, značka koncernu Daimler Truck slaví 90. jubileum

Zdroj: Daimler Truck AG

Asijská dceřiná společnost koncernu Daimler Truck, slaví 90 let existence značky FUSO. Původ ikonického jména FUSO sahá až do května 1932, kdy sjel z montážní linky v loděnici Kobe bývalé společnosti Mitsubishi Shipbuilding Company první autobus Mitsubishi s označením „B46 type shared car“. Autobusu se začalo říkat FUSO. Tento název navrhl inženýr, který pracoval v loděnici. Původně toto slovo označovalo velký posvátný strom a dnes se používá jako pojmenování pro květy ibišku. Sedmimetrový autobus s 38 sedadly byl poháněn zážehovým šestiválcem se zdvihovým objemem 7 litrů a nejvyšším výkonem 100 k. U příležitosti předání prvního autobusu typu B46 ministerstvu železnic bylo z interních návrhů vybráno označení FUSO.

Karl Deppen, prezident a generální ředitel společnosti Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation a vedoucí divize Daimler Truck Asia, řekl: „U příležitosti 90. výročí existence značky FUSO děkujeme všem našim zákazníkům, zaměstnancům a partnerům za jejich věrnost a podporu. Toto jubileum je známkou jejich dlouhodobé důvěry v naše produkty, technologie a služby. Automobilové odvětví usiluje o dekarbonizaci a my ve společnosti MFTBC jsme součástí tohoto řešení. Dokladem tohoto našeho úsilí je představení našeho prvního modelu eCanter se zcela elektrickým pohonem již v roce 2017. Nová generace tohoto modelu nabídne řešení pro elektromobilitu ještě širšímu okruhu zákazníků.“

Krátká historie značky FUSO

Po prvním vozidle byl název značky FUSO i nadále používán pro důležité produkty, jakými byla 4tunová nákladní vozidla se zážehovým motorem KT1 (1946), první japonská velká nákladní vozidla s kabinou T380 nebo první japonské mikrobusy Rosa (1960). V průběhu 50. až 70. let, kdy Japonsko procházelo obdobím silného hospodářského růstu, se produktová paleta rychle rozrůstala a zahrnovala řadu nákladních vozidel od malých až po velká a autobusy různých velikostí. Tyto dopravní prostředky sehrály v tehdejším hospodářském vývoji významnou roli. Společnost MFTBC, výrobce užitkových vozidel značky FUSO, vznikla v roce 2003. Společnost Mitsubishi Motors Corporation tehdy oddělila divize užitkových vozidel a osobních automobilů, aby se mohl výrobce užitkových vozidel stát součástí bývalého koncernu DaimlerChrysler. Společnost MFTBC byla začleněna do divize užitkových vozidel koncernu DaimlerChrysler v roce 2004.

FUSO dnes

FUSO v současnosti vyrábí širokou paletu užitkových vozidel, mimo jiné lehká, středně těžká a těžká nákladní vozidla a autobusy, jakož i průmyslové motory pro více než 170 trhů na celém světě. FUSO s více než 11 000 zaměstnanci je neodlučnou součástí globálního portfolia nákladních vozidel a autobusů společnosti Daimler Truck AG („Daimler Truck“) a důležitým pilířem obchodních aktivit koncernu na asijském kontinentu. Značka FUSO prodala v roce 2021 více než 125 000 vozidel – to je více než čtvrtina globálního odbytu koncernu – a zásadním způsobem tak přispěla k loňskému vysokému nárůstu celkových prodejů společnosti Daimler Truck. Legendární lehké nákladní vozidlo FUSO Canter je oceňováno na celém světě a na mnoha trzích mu patří nejvyšší tržní podíly. Od jeho uvedení na trh v roce 1963 bylo na celém světě vyrobeno více než 4,5 milionu vozidel FUSO Canter. V roce 2021 zahájila značka FUSO prodej nové generace modelu Canter s pokrokovými bezpečnostními, komfortními a designovými prvky.

www.fuso-trucks.cz

Celý článek si můžete přečíst ZDE