Komatsu potřebu bagr

JCB představila nový stroj určený pro opravu výtluků

Michaela Dočkalová, foto: JCB

V tomto článku se naše redakce zaměřila na společnost JCB, respektive stroj, který v minulém roce uvedla na český trh. Kombinuje v sobě frézování, řezání i zametání, tedy všechny činnosti, které jsou nutné k přípravě výtluků určených k opravě, a to bez nutnosti výměny příslušenství.

Společnost JCB vznikla v roce 1945 v prostorech malé garáže. Postupně se ovšem rozrostla do nadnárodní společnosti čítající dvacet dva továren na čtyřech kontinentech. Svou pověst staví především na kvalitě a inovacích. Produktů JCB si lidé cení zejména ve stavebnictví, strojírenství, logistice, odpadovém hospodářství i při výstavbě silnic. Sortiment firmy sestává ze strojů určených pro práci při výstavbě a údržbě silnic a jejich okolí. Čítá širokou paletu specializovaných variant univerzálních strojů i strojů pro tyto práce od základu vyvinutých. V tomto článku se zaměříme především na stroj JCB Pothole Pro, který zastává hned tři činnosti při přípravě výtluků k asfaltování - frézování, řezání a zametání.

JCB Pothole Pro je novinkou roku 2023, která se vyrábí v závodě ve Velké Británii. Jde o multifunkční stroj určený k opravám silnic. Jeho koncept je založený na kolovém rýpadle JCB HD110W Hydradig a zajišťuje kompletní přípravu výmolů před položením asfaltu. Stroj umí frézovat, zametat i ořezat hrany výtluků bez nutnosti výměny příslušenství. Strojník nemusí opouštět kabinu, ani není nutné, aby manévroval do stran s celým strojem. Manipuluje pouze s posuvnou frézou a dalším příslušenstvím z kabiny stroje. Inovativní systém rychloupínačů lze používat s dalším příslušenstvím, jakým jsou například mulčovací zařízení či příkopové frézy. Stroj je taktéž vhodný pro organizace zabývající se správou silnic a jejich okolí. Frézu je zároveň možné nahradit tažným zařízením Rockinger. Stroj také může táhnout přívěs o maximální hmotnosti 3,5 tuny. Výrobce poskytuje na stroj záruku v délce 5 let anebo 4000 motohodin.

Frézování

K frézování slouží upínací zařízení a přídavný hydraulický okruh s frézou na asfalt a beton. Fréza s šířkou 600 mm nabízí možnost bočního posuvu přes obrys stroje. Taktéž je umožněno boční naklopení frézy o 8 ° na obě strany. Maximální hloubka činí 170 mm dle kvality frézovaného materiálu.

Zametání

Zametací zařízení je široké 1200 mm, sběrný koš má objem 0,3 m³. Rotační a naklápěcí hlava umožňuje přesné začištění bez nutnosti významně měnit pozici celého stroje. Sběrný koš lze taktéž využít jako lopatu na odklízení většího množství vyfrézovaného materiálu. V tomto případě lze odpadní materiál znovu využít. Pro snížení prašnosti zametaného materiálu lze použít zabudované skrápěcí zařízení s nádrží na vodu.

Řezání

K řezání slouží kladivo HM12T s výměnným sekáčem o šířce 400 mm a druhým 100 mm pro případné vysekávání reflexních knoflíků. Nástroj je určen k začišťování hran vyfrézované plochy s tím, že okraje budou pravidelné a nevznikají žádné praskliny vedoucí k podstatnému snížení životnosti opravy.

JCB Pothole Pro odprezentovala společnost TERRAMET, spol. s r.o., výhradní zástupce stavební, manipulační a hutnící techniky JCB pro ČR, mimo jiné v pořadu Autosalon.tv na podzim minulého roku, na Silničním veletrhu v Pardubicích v září minulého roku a též je možné předvést stroj individuálně na vyžádání. Stroj je možné také vyzkoušet formou krátkodobé zápůjčky se zaškolením obsluhy. TERRAMET disponuje ucelenou obchodní a servisní sítí po celém Česku s centrálou v Čestlicích u Prahy a pobočkami v Plzni, Teplicích, Českých Budějovicích, Pardubicích, Ostravě, a v Brně-Modřicích.

www.terra-world.cz