Komatsu potřebu bagr

Pohled na spolupráci dvou úspěšných firem, které jsou neodmyslitelně spjaty s českým stavebním trhem

Michaela Dočkalová, foto: AB Machinery s.r.o.

Štochl Group Invest je poměrně mladá, avšak rychle rostoucí firma, která si za dobu své zatím pouze dvouleté existence vydobyla neopomenutelné místo na českém stavebním trhu. Tato investičně-stavební společnost se podílí na několika významných stavbách, a to i prostřednictvím spolupráce s AB Machinery, od níž si nakoupila stroje pro veškeré stavební práce. Naše redakce vám přináší unikátní vhled do spolupráce dvou úspěšných firem, které se mimo jiné podílí na výstavbě pražského metra D, bubenečského nádraží či dětského golfového hřiště u Kouřimi, které rozšiřuje to stávající.

Počátek spolupráce Štochl Group Invest a AB Machinery

Jak se Štochl Group Invest a společnost AB Machinery, která je výhradním distributorem stavební techniky značky LiuGong, vůbec daly dohromady? Bylo to relativně prosté. „Na firmu AB Machinery mě upozornil kamarád obchodního ředitele této společnosti, Daniela Stoklase,“ začíná vyprávět Mgr. David Štochl, který je jednatelem Štochl Group Invest. „Intenzivněji jsme spolu začali komunikovat ještě v době, kdy jsme vlastnili stroje jiných značek. Ty nás ale začaly čím dál častěji zklamávat, a to nejen pokud jde o servis, ale i z hlediska dodávky náhradních dílů a vysokých cen.“

Firma Štochl Group Invest se rozhodla vypsat výběrové řízení na nového dodavatele strojů. AB Machinery se této soutěže zúčastnilo a vyhrálo. A to hned z několika důvodů – společnost nabídla rychlé dodání strojů, neboť je měla na skladě, rovněž cena byla přijatelná a výhodou byly i dobré záruční a pozáruční podmínky a servisní služby.

Značka stavebních strojů LiuGong v porovnání s konkurencí obstála

A čím Mgr. Davida Štochla společnost AB Machinery oslovila? „S panem Stoklasem jsme se domluvili na první vlaštovce. Vzali jsme od něj první stroj, pak druhý. Půjčil nám předváděcí. Na nich jsme si vyzkoušeli, co všechno stroje umí, jak se obsluhují a ovládají. Značku LiuGong jsme sice neznali, ale řekli jsme si, že ji vyzkoušíme. Navíc má klasickou evropskou normu,“ vzpomíná Mgr. David Štochl. Přestože ještě před dvěma lety šlo v Česku o značku relativně neznámou, svými parametry a vlastnostmi se může rovnat jiným, u nás rozšířenějším značkám. „Dostal jsem informace od našich garantů a mechaniků, kteří mají na starosti údržbu a servis veškeré naší techniky, že mají stejné motory, převodovky a další komponenturu stejnou jako jejich konkurence.“

Stroje, které pracují 24 hodin, 365 dní v roce

Štochl Group Invest aktuálně vlastní devět strojů LiuGong. Zhruba dva až tři má v nájmu. „Máme dva čelní nakladače, které využíváme v našich provozech v rámci recyklačních středisek, také pásové bagry, patnáctitunové i menší, dvoutunové a čtyřtunové,“ vyjmenovává Mgr. David Štochl techniku dodanou AB Machinery. Nakladače jsou v provozu dvacet čtyři hodin, tři sta šedesát pět dní v roce. „U tohoto stroje vždy klademe velký důraz na spolehlivost. Stroj musí být na stavbě prakticky neustále. A to také plní. Pracuje dva roky v kuse. Ostatně pro všechny naše zemařské stroje máme tolik práce, že jsou v provozu celých dvanáct měsíců.“ A spokojena je firma Štochl Group Invest také se servisem poskytovaným AB Machinery. „Údržbový servis funguje perfektně, doslova na zavolání. Ve chvíli, kdy jsme měli na jednom stroji menší poruchu kvůli tomu, že do něj někdo nacouval, do hodiny nebo dvou přijeli ze servisu.“ V případě, kdy stroj nejde opravit na místě, poskytuje AB Machinery náhradní stroje. AB Machinery na zakoupené stroje dává záruku v délce dvou až pěti let, záleží na typu stroje. A kromě záručního servisu svým zákazníkům nabízí i kompletní pozáruční servis.

Štochl Group Invest nakupuje od AB Machinery stroje relativně pravidelně, respektive neustále svou stavební techniku modernizuje. „Samozřejmě obměňujeme starý park. Na nové stroje se dají dát nové technologie, například 3D zařízení, díky kterému stroj pracuje autonomně. Pokud se bavíme třeba o bagru, strojníka nepustí níže, než by měl bagrovat. Práce se tak zpřesňuje a zrychluje,“ vysvětluje Mgr. David Štochl.

www.lgstroje.cz