Komatsu potřebu bagr

FUSO, značka koncernu Daimler Truck, slaví 90. jubileum

Původ ikonického jména FUSO sahá až do května 1932, kdy sjel z montážní linky v loděnici Kobe bývalé společnosti Mitsubishi Shipbuilding Company první autobus Mitsubishi s označením „B46 type shared car“. Autobusu se začalo říkat FUSO. Tento název navrhl inženýr, který pracoval v loděnici. Původně toto slovo označovalo velký posvátný strom a dnes se používá jako pojmenování pro květy ibišku. Sedmimetrový autobus s 38 sedadly byl poháněn zážehovým šestiválcem se zdvihovým objemem 7 litrů a nejvyšším výkonem 100 k. U příležitosti předání prvního autobusu typu B46 ministerstvu železnic bylo z interních návrhů vybráno označení FUSO.

Karl Deppen, prezident a generální ředitel společnosti Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation a vedoucí divize Daimler Truck Asia, řekl: „U příležitosti 90. výročí existence značky FUSO děkujeme všem našim zákazníkům, zaměstnancům a partnerům za jejich věrnost a podporu. Toto jubileum je známkou jejich dlouhodobé důvěry v naše produkty, technologie a služby. Automobilové odvětví usiluje o dekarbonizaci a my ve společnosti MFTBC jsme součástí tohoto řešení. Dokladem tohoto našeho úsilí je představení našeho prvního modelu eCanter se zcela elektrickým pohonem již v roce 2017. Nová generace tohoto modelu nabídne řešení pro elektromobilitu ještě širšímu okruhu zákazníků.“

Mitsubishi Fuso celebrates the FUSO brand’s 90th anniversary

Krátká historie značky FUSO

Po prvním vozidle byl název značky FUSO i nadále používán pro důležité produkty, jakými byla 4tunová nákladní vozidla se zážehovým motorem KT1 (1946), první japonská velká nákladní vozidla s kabinou T380 nebo první japonské mikrobusy Rosa (1960). V průběhu 50. až 70. let, kdy Japonsko procházelo obdobím silného hospodářského růstu, se produktová paleta rychle rozrůstala a zahrnovala řadu nákladních vozidel od malých až po velká a autobusy různých velikostí. Tyto dopravní prostředky sehrály v tehdejším hospodářském vývoji významnou roli. Společnost MFTBC, výrobce užitkových vozidel značky FUSO, vznikla v roce 2003. Společnost Mitsubishi Motors Corporation tehdy oddělila divize užitkových vozidel a osobních automobilů, aby se mohl výrobce užitkových vozidel stát součástí bývalého koncernu DaimlerChrysler. Společnost MFTBC byla začleněna do divize užitkových vozidel koncernu DaimlerChrysler v roce 2004.

FUSO dnes

FUSO v současnosti vyrábí širokou paletu užitkových vozidel, mimo jiné lehká, středně těžká a těžká nákladní vozidla a autobusy, jakož i průmyslové motory pro více než 170 trhů na celém světě. FUSO s více než 11 000 zaměstnanci je neodlučnou součástí globálního portfolia nákladních vozidel a autobusů společnosti Daimler Truck AG („Daimler Truck“) a důležitým pilířem obchodních aktivit koncernu na asijském kontinentu. Značka FUSO prodala v roce 2021 více než 125 000 vozidel – to je více než čtvrtina globálního odbytu koncernu – a zásadním způsobem tak přispěla k loňskému vysokému nárůstu celkových prodejů společnosti Daimler Truck.

Legendární lehké nákladní vozidlo FUSO Canter je oceňováno na celém světě a na mnoha trzích mu patří nejvyšší tržní podíly. Od jeho uvedení na trh v roce 1963 bylo na celém světě vyrobeno více než 4,5 milionu vozidel FUSO Canter. V roce 2021 zahájila značka FUSO prodej nové generace modelu Canter s pokrokovými bezpečnostními, komfortními a designovými prvky.

FUSO eCanter – průkopník nákladní dopravy s nulovými emisemi

Asijská dceřiná společnost koncernu Daimler Truck je také považována za průkopníka nákladní dopravy s nulovými emisemi. Značka FUSO představila již v roce 2017 první sériově vyráběnou generaci modelu eCanter, inovativního lehkého užitkového vozidla se zcela elektrickým pohonem. Zákazníci v Japonsku, Evropě a Severní Americe provozují více než 350 těchto vozidel, která v každodenním provozu ujela už více než 4,5 milionu kilometrů s nulovými lokálními emisemi. FUSO zanedlouho představí zcela novou generaci modelu eCanter jak v Evropě, tak v Asii. Nový eCanter je výsledkem nepřetržité, pětileté spolupráce s prvními provozovateli vozidel eCanter, založené na výměně zkušeností z praktického provozu. Tento velkosériový model nabídne další vylepšení v oblastech dojezdu a bezpečnosti i rozšířenou paletu variant. Podrobnější informace o nové generaci modelu eCanter budou zveřejněny na nadcházejícím veletrhu IAA Transportation 2022 v Hannoveru (20. až 25. září).

Vedoucí postavení na důležitých trzích

FUSO hraje pro koncern Daimler Truck významnou roli na trzích s užitkovými vozidly, které patří v Asii mezi nejdůležitější. Například v Indonésii má FUSO již více než pět desetiletí vedoucí postavení s tržním podílem 46,7 % (2021). Na Tchaj-wanu má FUSO tržní podíl cca 33,6 % a v této zemi je nejprodávanější značkou již více než 30 let. FUSO je jedničkou na trhu také na Novém Zélandu, kde oživení poptávky, rozšíření prodejní sítě a uvedení nových modelů na trh přispělo v uplynulém roce k tržnímu podílu 19,7 %. FUSO slaví úspěchy rovněž na evropských silnicích. V tržním regionu EU30 zaznamenala značka FUSO nejvyšší objem prodeje za posledních deset let a v segmentu lehkých užitkových vozidel s celkovou hmotností do 10 tun získala nejvyšší podíl na trhu, 37,1%.

www.mercedes-benz-trucks.cz

Více informací o značce FUSO naleznete též na:
media.daimlertruck.com a fuso-trucks.com

Mitsubishi Fuso celebrates the FUSO brand’s 90th anniversary