husqvarna

Otočné manipulátory Manitou MRT

Text: NET spol. s r.o. ve spolupráci se Stavebniserver.com, foto: NET spol. s r.o.

Otočné manipulátory a firma Manitou k sobě neodmyslitelně patří. Firma Manitou se zabývá výrobou a vývojem těchto strojů několik desítek let, a tak je zřejmé, že těmto strojům dopodrobna rozumí. Při vývoji a výrobě strojů klade důraz především na kvalitu, bezpečnost a komfortní obsluhu. Skupina Manitou se rozhodla naslouchat svým zákazníkům a díky tomu se jí daří plnit i jejich nejčastější požadavky týkající se těchto strojů. Oslovili jsme proto výhradního dovozce značky Manitou společnost NET pro Českou republiku, abychom o těchto strojích a nových řadách zjistili podrobnější informace.

O firmě NET

NET spol. s r.o. je výhradním dovozcem nejen značek Manitou, ale také Gehl, Hitachi a VF Venieri pro Českou republiku. Na českém trhu působí od roku 1991 a v současnosti se specializuje zejména na služby v oblasti stavební a manipulační techniky. Pro výše vyjmenované značky zajišťuje prodej, záruční i pozáruční servis a taktéž i prodej náhradních dílů. Hlavní prodejní středisko najdete nedaleko Uherského Hradiště v obci Huštěnovice. Na slovenském trhu působí prostřednictvím své dceřiné firmy Mannet.

Nové řady

V roce 2022 byly na český a slovenský trh dovezeny nové manipulátory Manitou MRT. „Jednalo se o zcela jiné stroje, než jsme byli doposud zvyklí. Stroje byly postavené na nové platformě, což znamená, že s předchozí verzí strojů MRT nemají nic společného,“ říká produktový manažer společnosti Net Jindřich Staněk. Při jejich vývoji byly použity odlišné materiály, čímž stroje získaly i lepší vlastnosti. Zároveň ale nedošlo k navýšení hmotnosti strojů. Rovněž byla zachována přísná bezpečnostní opatření. „Stroje byly rozděleny do dvou řad. Ty se liší zejména dosahem, nosností stroje a typem patek. Důležité pro stroje ovšem byla i rychlost přesunu po komunikaci. Stroje jsou nově konstruovány až na rychlost 40 km/h-1,“ vysvětluje Jindřich Staněk. Všechny stroje jsou pro pohodlnější ovládání osazeny dotykovým tabletem. Obsluha tímto získává plný přehled o stroji a může si při práci nastavovat různé parametry pouhými pár dotyky. „Také další ovládací prvky byly posazeny tak, aby je měla obsluha vždy po ruce a mohla kdykoliv zamezit hrozícímu problému.“ Kabina strojů je například dodávána s velkým čelním sklem, které je vypouklé a vykrojené až do střešní části, aby měla obsluha dostatečný výhled na práci i ve větších výškách.

MRT Vision

Řada MRT VISION je nižší řadou strojů Manitou MRT, která umožňuje dosah od 16 do 25 metrů, a je konstruována na nosnost 4 500 kg. Proti předchozí generaci si polepšila o 500 kg nosnosti stroje, avšak při zachování všech svých deklarovaných vlastností.

MRT Vision Plus

Řada strojů MRT VISION PLUS disponuje dosahem až 35 metrů a nosností 7 000 kg. „U této řady došlo k nárůstu nosnosti o 1 000 kg a byl zvětšen i její dosah,“ vyjmenovává odlišnosti od starší řady těchto strojů Jindřich Staněk. Stroje se od těch původních liší například i uložením podpěrných patek, aby bylo docíleno lepšího vyrovnání stroje při vyšších nerovnostech terénu. „To byl ostatně jeden z nejčastějších požadavků zákazníků.“

Multifunkční využití

Stroje Manitou MRT lze osadit různými typy nářadí, proto se v oblasti stavebnictví a průmyslu jedná o multifunkční stroj. Využití ovšem najde i v lesnictví. „Nejčastěji používaným příslušenstvím jsou bezesporu paletizační vidle, hydraulický naviják a pracovní plošina,“ dodává Jindřich Staněk. Všechny stroje jsou vybaveny dálkovým ovladačem pro snadnější a především samostatnou práci. K řadě MRT VISION PLUS je možné dodat také dálkový ovladač s funkcí pojezdu. Obsluha tak nemusí nastupovat do stroje ani ve chvíli, kdy potřebuje na stavbě stroj přesunout.


www.netcz.cz