Komatsu potřebu bagr

Eset vybuduje v Bratislavě nové sídlo za pět miliard Kč

Praha 25. listopadu (ČTK) - Antivirová firma Eset vybuduje v Bratislavě nové sídlo za 200 milionů eur, tedy přes pět miliard Kč. Částka zahrnuje pořízení pozemku v areálu bývalé Vojenské nemocnice i plánovanou stavbu včetně interiérů a dodávky technologií. Dokončení plánuje na rok 2027. Koncept nového areálu Eset Campus navrhlo dánské studio BIG – Bjarke Ingels Group. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Kampus se má stát centrem technologických inovací, vědy a výzkumu ve střední Evropě. "Eset si od svého vzniku zakládá na vlastním výzkumu, inovacích a špičkové vědě. Právě díky tomu jsme uspěli na globálním trhu a stali se světovou jedničkou v oblasti kybernetické bezpečnosti. Je pro nás důležité, aby Eset Campus tyto vlastnosti odrážel. Samozřejmě nám jde o prvotřídní design, ale rádi bychom také uplatnili nejnovější vědecké poznatky v oblasti architektury, udržitelnosti a životního prostředí," uvedl generální ředitel Esetu Richard Marko.

Architektonický koncept připravuje studio BIG, které má za sebou řadu světově významných realizací. Jedná se například o centrálu Google v Kalifornii, Lego House v dánském Billundu či technologický inkubátor Toyoty v Japonsku. V České republice, na Slovensku ani v regionu střední a východní Evropy zatím žádná stavba dle návrhu studia BIG nevznikla. Výjimkou je pouze několik idejí či studie na stavbu na pražské Waltrovce. Ta však nebyla realizována.

Eset plánuje vytvořit v prostoru bývalé vojenské nemocnice živé místo, které se stane epicentrem inovací a kreativity. Kromě nového sídla společnosti a globálního vědecko-výzkumného centra bude kampus s rozlohou 55 000.m2 kvalitním a podnětným prostředím pro IT a technologické firmy a startupy, které propojí s technicky zaměřenými univerzitami. Kampus bude nabízet také širokou škálu dalších užitečných služeb a zařízení, kvalitní veřejná prostranství a bude také částečně plnit rezidenční funkci v podobě společného bydlení, především pro stážisty a zaměstnance firem.

Společnost Eset již od roku 1987 vyvíjí bezpečnostní software pro domácí i firemní uživatele. V České republice má tři vývojová centra, a to v Praze, Jablonci nad Nisou a Brně. Společnost má lokální zastoupení v Praze, celosvětovou centrálu v Bratislavě a disponuje rozsáhlou sítí partnerů ve více než 200 zemích světa.