Cime 4 kvartal 2024

Původní dílny nahradilo špičkově vybavené výukové centrum za 18 milionů korun

Moderní a špičkově vybavené dílny čekají na studenty Střední odborné školy Třineckých železáren (SOŠ). Na nejnovějších, v praxi využívaných technologiích a výukových systémech se budou učit studenti všech strojních, hutních oborů a oboru elektrotechniky.

Sloužit budou také novým zaměstnancům Třineckých železáren k zaškolení. SOŠ je pořídila za 18 milionů korun z velké části z dotace. Na studenty zde čeká nová učebna elektrotechniky, zámečnických prací, svařování plastů, svařování elektrickým obloukem, plamenem, učebna hydrauliky a pneumatiky. „Výuka je nyní díky těmto zařízením orientována na zefektivnění procesů ve výrobě a údržbě, což odpovídá také směřování a vývoji Třineckých železáren,“ pochvaluje si ředitel pro personalistiku a administrativu Ivo Žižka.

„Hydrauliku a pneumatiku jsme do praktické výuky zavedli nově na popud zřizovatele, Třineckých železáren, jimž přizpůsobujeme osnovy tak, aby absolventi byli seznámeni s technologiemi využívanými v praxi,“ vysvětluje ředitel školy Aleš Adamus. I ostatní dílny jsou vybaveny systémy, které jsou specificky zaměřené na výuku odpovídající potřebám hutě.

Obnova dílen již byla nutná. Například ta elektrotechnická byla na škole ještě původní, několik desítek let stará. Moderní učebna dnes studentům umožňuje nejdříve na počítači díky softwaru pro elektrické, pneumatické či hydraulické obvody vytvořit simulovaný obvod, vyzkoušet jeho funkčnost virtuálně, a teprve poté na panelech v praktické dílně.

„To, čím tady disponujeme, je to nejmodernější na trhu. Výukové systémy Festo-didactic patří ke špičce v zaměření na průmyslovou a procesní automatizaci a vybavuje i výrobní firmy. Je dobré, aby se naši studenti seznámili a naučili se pracovat na tom, co potkají v praxi. Kde už díky znalostem systémů nenapáchají škody,“ dodává s úsměvem zástupce pro praktickou výuku Tibor Flachbart. S vybavením učeben je spokojený, neboť se vyrovnají i německým a rakouským odborným školám, s nimiž ta třinecká spolupracuje.

Obnovou prošly také strojní a mechanické dílny, na jejichž rekonstrukci se podíleli také sami studenti. Díky evropskému projektu pak dílnu škola vybavila novými vrtačkami, frézkami a lisy.

Tibor Flachbart věří, že nové dílny studenty a učně nadchnou a hlavně budou motivovat. „Předpokládám, že dojde jednoznačně ke zvýšení zájmu o obory, protože tohle je pro mladé lidi rozhodně zajímavější, než staré vybavení,“ říká. Rozhodně by škola potřebovala obnovu strojového parku v ostatních dílnách a další 3D tiskárny, které má k dispozici zatím dvě.

Slavnostní otevření dílen a učeben proběhlo dnes odpoledne. Byly tím také odstartovány oslavy 80. let učňovského školství na Třinecku.

 

K historii:

Osmdesát let učňovského školství v Třinci je trvale spjato s Třineckými železárnami. Současná střední škola navazuje na mnohaletou tradici přípravy mládeže, jež byla orientována na pracovní požadavky velkého hutního podniku.

Teprve na začátku 20. století Báňská a hutní společnost zřídila v roce 1907 závodní školu. Škola byla dvoutřídní, vyučovalo se 8 hodin týdně a existovala do první světové války. Vlastní učňovské školství v Třineckých železárnách vzniklo 3. února 1936, kdy byla otevřena závodní škola pro výchovu učňů. Měla čtyři obory – zámečník, elektrikář, slévač a dřevomodelář. Výuka teorie probíhala v upravené budově bývalé závodní kantýny. Odborný výcvik byl prováděn na vlastních provozech železáren pod vedením instruktorů po dobu tří let.

V prvním roce navštěvovalo závodní školy 40 žáků, v následujícím roce již 75 a v roce 1938 108 učňů.

Dnes se na Střední odborné škole Třineckých železáren učí více než 700 žáků ve čtyřletých i tříletých oborech hutních, strojních, elektrotechnických. Část studentů pak získá vyučení v oborech kuchař – číšník, stravovací a ubytovací služby, pečovatelské služby, strojírenské práce.