husqvarna

Archeologové v Oslavanech objevili pozůstatky osídlení tří pravěkých kultur

Oslavany (Brněnsko) 30. srpna (ČTK) - Archeologové ze společnosti Archaia Brno odhalili při záchranném výzkumu v Oslavanech na Brněnsku pozůstatky osídlení tří pravěkých kultur z mladší doby kamenné. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Michal Bučo. Výzkum byl prováděn od července do minulého týdne pod Starou horou v místech, kde má vzniknout čtvrť Nové Oslavany, kterou staví developerská společnost Winning Estate.

"Zatím jsme zkoumali místa, kudy mají vést přístupové cesty, v dalším kroku nás čeká výzkum před výkopem inženýrských sítí. Poté budeme postupně zkoumat jednotlivé parcely tak, jak bude pokračovat výstavba," uvedl Bučo.

Při výzkumu odborníci našli pozůstatky osídlení z mladší doby kamenné. Podle jejich zjištění na stráni pod Starou horou sídlili lidé 600 až 700 let. Nejstarší pozůstatky archeologové datují do doby 5300 až 5200 let před naším letopočtem a patřily kultuře s lineární keramikou. "Po nich se tu usídlila kultura s vypíchanou keramikou, která je asi o 300 let mladší. Našli jsme i doklady přítomnosti kultury s moravskou malovanou keramikou, která spadá do doby 4700 let před naším letopočtem," dodal vedoucí výzkumu.

Archeologové našli jamky po sloupech dlouhých domů, které jsou pro toto osídlení typické, také rozsáhlé hliníky, odkud lidé brali hlínu na výrobu keramiky i na stavbu domů, obilné jámy a rovněž dva hroby. "Jeden hrob jsme našli přímo v sídlišti, byl to hrob dítěte v hliníku, a jeden solitérní hrob mimo sídliště. Nemůžeme tedy říci, že by své mrtvé pochovávali na jednom konkrétním místě," doplnil Michal Bučo.

Z předmětů našli archeologové zejména keramické úlomky, které jim umožnily dataci kultur. Objevili ale i štípané a broušené nástroje z kamene nebo nástroje na zpracovávání obilí i opracované rohy jelenů a srnců. Zda bylo místo osídleno i v pozdějších dobách, zatím nálezy nenaznačují.