husqvarna

Amazon buduje v Kojetíně robotické distribuční centrum, zaměstná přes 2000 lidí

Kojetín (Přerovsko) 17. září (ČTK) - Internetový prodejce Amazon vybuduje v Kojetíně na Přerovsku nové robotické distribuční centrum, ve kterém vznikne více než 2000 pracovních míst. Stavba logistického centra bude v průmyslovém parku na kraji Kojetína dokončena příští rok, jeho plné zprovoznění je naplánováno na rok 2023. Firma Amazon už zahájila nábor prvních zaměstnanců, zatím hlavně specialistů. Nábor pracovníků, kteří budou v Kojetíně zpracovávat objednávky zákazníků, je naplánován na druhé čtvrtletí 2022. ČTK to dnes sdělil generální manažer společnosti Amazon pro Českou republiku Michal Šmíd.

Společnost Amazon pomocí nového distribučního centra v Kojetíně podle Šmída rozšíří nabídku produktů a podpoří rostoucí počet nezávislých malých podniků, které prostřednictvím jejího e-shopu prodávají své zboží. Zaměstnanci centra budou připravovat, balit a odesílat zákazníkům drobné položky, jako jsou knihy, elektronika a spotřební zboží. Provoz v Kojetíně bude vybaven moderní technologií včetně robotických jednotek.

"Tito specializovaní roboti se zasouvají pod regály s výrobky, zvedají je a pohybují s nimi po distribučním centru, čímž pomáhají zkrátit čas nutný pro zpracování objednávek. V Kojetíně nabídneme práci s vyšší přidanou hodnotou pro kvalifikované zaměstnance," podotkl Šmíd.

Americký koncern Amazon je největším internetovým obchodem na světě, spolu s firmami Google, Apple a Microsoft patří k takzvané velké čtyřce technologických firem světa. V České republice Amazon působí od roku 2013, celkem investoval přes 26 miliard korun. První distribuční centrum Amazonu bylo v Česku otevřeno v roce 2015 v obci Dobrovíz. V tuzemsku nyní společnost zaměstnává přes 4000 lidí.

Robotické centrum pro Amazon vybuduje v Kojetíně na brownfieldu po bývalých usazovacích nádržích cukrovaru stavitel průmyslových zón Panattoni. Objekt o rozloze 52.000 metrů čtverečních nabídne ve čtyřech nadzemních podlažích bezmála 190.000 metrů čtverečních pronajímatelné plochy. Zónu připravila skupina Accolade, která je také investorem a vlastníkem průmyslového parku.

"Je to obrovská šance pro celý region, a to hlavně z pohledu investice a vysokého množství nových pracovních míst. Už dobrovízský projekt byl prošpikován moderními technologiemi, ten stávající však bude ještě o několik generací dál, a navíc využije unikátních logistických možností, které nabízí vícepatrové uspořádání," uvedl generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko Pavel Sovička.

Přerovsko vykazuje nejvyšší podíl nezaměstnaných v Olomouckém kraji. V dubnu činil 4,3 procenta, zatímco v celém kraji byl podíl nezaměstnaných 3,3 procenta. Na konci srpna bylo na Přerovsku evidováno 3741 uchazečů o zaměstnání. Samotné Kojetínsko pak z 21 pověřených obecních úřadů v Olomouckém kraji vykazuje čtvrtou nejvyšší nezaměstnanost 4,7 procenta, což v absolutních číslech obnáší 407 uchazečů o zaměstnání