Komatsu potřebu bagr

Zlín plánuje úpravu lokality Šmoulí město, provozovatelé chtějí podniky zachovat

Zlín (ČTK) - Zlín plánuje úpravu lokality na sídlišti Jižní Svahy zvané Šmoulí město, kde jsou v drobných stavbách bary, hospůdky či cukrárna. Na jejich místě chce postavit komunitně společenské centrum s širokou nabídkou služeb i kulturního vyžití pro všechny věkové kategorie. ČTK to dnes řekl mluvčí radnice Tomáš Melzer. Provozovatelé tamních podniků, kteří jsou na pozemcích města v nájmu, usilují o zachování svých provozoven. V polovině října založili spolek Šmoulí město Zlín, jsou proti ukončení nájemních smluv a zbourání staveb, sepsali i petici.

"Poslali jsme na město žádost o odprodej pozemků, nebo alespoň záruku dlouhodobosti smluv, ať si můžeme vzít úvěry a celou lokalitu revitalizovat," uvedl předseda spolku Tomáš Pantlík v dnešním vyjádření, které zaslal ČTK. Spolek má dvě desítky členů. Nájemci chtějí do lokality investovat. "Spojili jsme se s architektem, kdy chceme celou lokalitu sjednotit, a to hlavně ve spolupráci s městem. Jsme připraveni investovat do svých nemovitostí, a nezatížit tak rozpočet. Chceme vybudovat i lavičky, odpočinkové zóny, nabíjecí stanice, dětské hřiště," uvedl Pantlík.

Drobné stavby jsou v této oblasti 30 let. Vedení města se chce se zástupci spolku a iniciátory petice setkat. "Město Zlín zahájilo v říjnu jednání s vlastníky dočasných staveb umístěných na pozemcích města. Stavby v takzvaném Šmoulím městě byly od počátku instalace v roce 1993 umístěny na dočasnou dobu deset let. Aktuálně jsou na místě již více než 30 let a neplní funkci doplnění občanské vybavenosti pro Jižní Svahy," uvedl Melzer.

Město může dát nájemcům výpověď s tříměsíční výpovědní lhůtou. "Přesto však se zástupci nájemců ve Šmoulím městě chce vedení města jednat. Všichni nájemci byli dlouhodobě upozorňováni ze strany odboru majetkové správy, že město uvažuje o úpravě této lokality. Vedení města Zlína je přesvědčeno, že současný stav Šmoulího města vyžaduje zásadní změnu a celkovou rekonstrukci tak, aby se zkvalitnila nabídka služeb pro obyvatele Jižních Svahů. Proto uvažujeme o moderním objektu, který bude koncipován jako komunitně společenské centrum," uvedl mluvčí.

Město podle něj nabízí nájemcům pozemků koordinaci likvidace, pokud budou s městem spolupracovat a dohodnou se na ukončení činnosti v přiměřeném čase, ideálně do roku či roku a půl. "Jsme přesvědčeni, že rekonstrukce dočasných objektů není možná, aby bylo dosaženo cíle předpokládaného vedením města Zlín," uvedl mluvčí.