Zateplení půdy: efektivní způsob, jak snížit náklady na topení
zdroj: URSA CZ s.r.o.
Výdaje na vytápění domu je možné velmi efektivně snížit použitím kvalitní izolace. Ta navíc pomůže udržet v budově celoroční tepelný komfort. Přestože se mnoho majitelů domů rozhodne najmout si na zateplení podlahy půdy profesionály, je možné ho s trochou znalostí a úsilí zvládnout i svépomocí. Na co si dát při této práci největší pozor?
Zateplení půdy je obecně považováno za jednu z nejúčinnějších metod snižování nákladů na energii v domácnostech. Podle odborníků se tyto úspory mohou pohybovat až v řádu desítek procent. Každý, kdo se pro izolaci podlahy půdy rozhodne, pozná rozdíly mezi zateplenou a nezateplenou variantou nejen v účtech za energie, ale také v tepelném komfortu, protože izolace pomáhá v zimě snižovat úniky tepla a v létě zabraňuje přehřívání. Při zateplování půdy svépomocně je pak také důležité pečlivě vybírat materiály a postupy, a případně se předem poradit s odborníkem.
Prvním krokem by měla být kontrola stavu stropní konstrukce. „U trámů je například vhodné zjistit, zda nejsou napadeny vlhkostí, dřevokaznými houbami či nejsou nijak poškozeny. Důležité je také určit vzdálenost mezi podlahou půdy a šikminami střechy, protože to má vliv na to, jakým způsobem se bude půda izolovat,“ radí Ing. arch. Tereza Vojancová, architektka ze společnosti URSA, předního výrobce a distributora minerálních izolací.
Vsaďte na kvalitní materiál
Mnoho lidí používá pro izolaci nevhodné materiály, například polystyren, kterým se hůře bez spár a mezer, tj. tepelných mostů, izoluje složitější konstrukce celoplošně. „Jedním z nejlevnějších, nejjednodušších a nejefektivnějších způsobů izolace půdy jsou minerální izolace na bázi skla. Nabízí celou řadu výhod. Jsou difuzně otevřené, propouští vodní páru stejně jako vzduch a díky tomu pomáhají konstrukci, aby byla z hlediska vlhkosti bezpečnější. Vzhledem k tomu, že sklo nehoří, jsou i přirozeně nehořlavé, mají tedy nejlepší třídu reakce na oheň A1 a tím přispívají k požární bezpečnosti budovy,“ doporučuje architektka Vojancová a dodává: „Na zateplení podlahy půdy jsou vhodné například minerální izolace na báze skla URSA GLASSWOOL nebo přírodní bezformaldehydová minerální izolace URSA PUREONE. Tyto materiály jsou nenasákavé a zvukově pohltivé, takže přispívají k odhlučnění prostoru pod střechou.“
Raději s odborníky…
Vhodným materiálem na zateplení půdy je také novinka na trhu - foukaná minerální izolace URSA Pure Floc. Ta je nejen velmi jednoduchá na aplikaci, ale také vysoce funkční a lze ji použít k izolaci téměř všech prostor v nových i starých budovách. „Foukanou minerální izolací URSA Pure Floc lze zateplit nevyužité stropy podkroví nebo střechy s krovy, ale také uzavřené dutiny, jako jsou trámové stropy a šikmé střešní konstrukce. Nicméně k použití této minerální izolace je zapotřebí speciální foukací stroj, a proto doporučuji nechat si zateplit půdu minerální foukanou izolací URSA Pure Floc fi rmou, která se na foukání specializuje,“ radí Vojancová. URSA Pure Floc navíc neobsahuje umělé přísady, pojiva ani formaldehyd a lze s ní izolovat velmi rychle, bezprašně a bez jakýchkoli omezení v interiéru.
Nešetřete na izolaci s větší tloušťkou
Nemá smysl šetřit na tloušťce zateplení, protože samotná izolace tvoří pouze 20 % celkových nákladů, které lze snížit právě např. vyšším podílem vlastní práce. Každý centimetr izolace navíc tak v budoucnu přinese výrazné úspory. Doporučuje se tedy raději investovat do izolace půdy o tloušťce 30–40 cm, aby se investice do zateplení vyplatila.
Vhodná ochrana před vlhkostí zabrání škodám v budoucnu
Architektka Vojancová také upozorňuje na to, že při zateplování půdy svépomocí je důležité správně navrhnout skladbu konstrukce, aby nedocházelo ke kondenzaci vodní páry: „Zkondenzovaná vlhkost v neprodyšné konstrukci může vést velmi brzy k zhoršení kvality prostředí, vzniku plísní a až ke kompletní degradaci konstrukce.“
Skladba konstrukce by tedy měla dovolovat odpařování případné vlhkosti. Pokud to konstrukce u nevytápěných a neobývaných podkroví umožňuje, vždy je bezpečnější zateplit podlahu půdy tak, aby se nemuselo zasahovat do stávající konstrukce, nikoliv však pod či mezi trámy. „Zateplení mezi trámy má několik rizik. Změní se teplotní režim trámů, a hlavně v případě absence izolace fasády hrozí snížení teploty jejich zhlaví, čímž v tomto místě hrozí kondenzace vody a postupný nárůst vlhkosti. To následně může vést k napadení dřevokaznými houbami a degradaci konstrukce,“ vysvětluje Vojancová.
Dotace z programu Nová zelená úsporám Light
Finanční úspory po zateplení půdy mohou být až 20 %. Díky jednoduchosti a finanční nenáročnosti těchto opatření se u rodinných domů návratnost investice pohybuje kolem 4 let. V současnosti je navíc možné využít i dotace z programu Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light), které jsou určeny pro lidi s nízkými příjmy, a zkrátit tak návratnost na méně než 2 roky. Na webových stránkách NZÚ jsou navíc k dispozici i příručky s praktickými radami i doporučeními, jak správně provést zateplení pro splnění podmínek dotace.