Cime 3 kvartal 2024

Vysočina dá letos do silnic 1,2 mld. Kč, i díky penězům od státu

Kraj Vysočina připravuje pro letošek na svých silnicích opravy skoro za 1,2 miliardy korun. Z evropských fondů by chtěl získat okolo 350 milionů korun a podobnou částku očekává od státu prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Z vlastních zdrojů uvolní přibližně 450 milionů. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy kraje.

Kraji Vysočina patří 4562 kilometrů silnic druhé a třetí třídy, minulý rok jejich opravy stály skoro miliardu.

Donedávna nebylo jisté, jestli SFDI letos znovu podpoří opravy krajských komunikací. Návrh na rozdělení čtyř miliard Kč mezi kraje projednala vláda koncem března. "Vysočina je připravena prostavět všech téměř 358,5 milionu korun, které stát slíbil poskytnout. V tuto chvíli je na naší straně připraven seznam 47 akcí," uvedl ve zprávě hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) k čerpání za Vysočinu. Jde o akce za více než 570 milionů Kč.

Díky příspěvku od státu kraj opraví například téměř 6,5 kilometru silnice II/344 mezi Havlíčkovým Brodem, Dolní Krupou a Rozsochatcem a průtah obcí Pavlov na Žďársku. Z krajských peněz bude možné uskutečnit další opravy, které by jinak čekaly v zásobníku akcí. O konkrétních investicích, na které přijde navíc řada, rozhodne rada kraje v průběhu roku.

Evropské dotace plánuje vedení kraje použít na už zahájenou rekonstrukci Brněnského mostu v Jihlavě. S jejich pomocí chce uskutečnit mimo jiné i opravy částí silnic II. třídy mezi Třebíčí a Stříteží a mezi Kostelcem a Telčí, odloženou obnovu mostu v Březině na Pelhřimovsku nebo se postarat o zlepšení silnice číslo 150 u Leštinky na Havlíčkobrodsku.

SFDI poslal v letech 2015 až 2017 regionům na opravy silnic nižších tříd téměř 11 miliard Kč. Loni v září ale oznámil, že program ukončí. Vláda přislíbila krajům pro letošek čtyři miliardy Kč dne 21. března.