Komatsu potřebu bagr

Vodohospodáři investují na Frýdecko-Místecku přes 100 milionů Kč

Frýdek-Místek 8. dubna (ČTK) - Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos investuje do vodohospodářské infrastruktury na Frýdecko-Místecku více než 100 milionů korun. Největší část, více než 55 milionů korun, půjde do stavebních akcí v největší úpravně vody v Beskydech v Nové Vsi, místní části Frýdlantu nad Ostravicí. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

V Nové Vsi čeká významná rekonstrukce strojní i elektrotechnickou část provozu, nový bude také automatizovaný systém řízení. Práce budou dohromady stát téměř 130 milionů korun a potrvají až do druhé poloviny roku 2020. Modernizací projde také technologická i stavební část srdce úpravny - rozsáhlé haly filtrů. "Na jaře bude dokončena také komplexní rekonstrukce kalového hospodářství úpravny, která byla zahájena loni, a jejíž náklady přesáhnou 51 milionů korun," uvedl Síbrt.

Přímo ve Frýdku-Místku se budou modernizovat vodovodní řady za téměř 17 milionů korun. Bude se tak dít v ulicích ČSA, J. Skupy, Heydukově, Novodvorské, Jana Čapka, Sadové nebo Dobrovského. Na infrastruktuře se bude pracovat i v řadě obcí. "V Krmelíně a Soběšovicích budou stavebně upravovány vodovodní řady, v Palkovicích bude v části Myslík sanován vodojem. Vodojem a úpravna vody budou rekonstruovány také v třinecké části Oldřichovice," uvedl Síbrt. Letos má začít také stavba malé vodní elektrárny v Bruzovicích.

SmVaK jsou jednou z největších vodohospodářských firem v zemi. Dodávají vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku. Od roku 1995 podnik investoval do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury více než 10,5 miliardy korun. V roce 2016 firma vytvořila čistý zisk 362,5 milionu korun a tržby z vodného a stočného 2,34 miliardy korun. Firma má přes 860 zaměstnanců. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu.