husqvarna

Větší soběstačnost a energetická bezpečnost. Spolupráce DOMOPLANu s MAGUS EDH přináší moderní a udržitelné bydlení

Brno, 14. září 2022 - Brněnská developerská společnost DOMOPLAN navázala spolupráci se společností Magus EDH, která v oblasti energetiky poskytuje řešení a služby Smart City. Hlavním cílem partnerství je zvýšení udržitelnosti jednotlivých rezidenčních projektů a snížení nákladů energetické spotřeby. Energii z obnovitelných zdrojů nebo online správu vlastní spotřeby tak budou moci využívat například noví majitelé rezidence Pekárenský dvůr, kterou DOMOPLAN staví v Brně, nebo rezidence Na Mariánské cestě v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. 

Developerská společnost DOMOPLAN připravuje své rezidenční bydlení tak, aby byly domácnosti do značné míry nezávislé na turbulentním vývoji trhu s energiemi. I proto při jejich realizaci začala spolupracovat se společností Magus EDH, která stejně jako developerská firma patří do skupiny FIPOX.

Magus EDH přináší do jednotlivých projektů expertní znalosti v oblasti projektování a realizace technologií spojených s výrobou a distribucí energií. Výhodou tak je vlastní správa a řízení těchto technologií za pomoci centralizovaného systému a nástrojů umělé inteligence. Rezidenti mají díky tomuto systému online přístup ke svým spotřebám vody, tepla i elektrické energie. Nejen ve stavebnictví jsou pak jednoznačným trendem dnešní doby úspory energií a snižování CO2 emisní stopy. „Obě tyto oblasti se nám daří klientům přinášet díky použití fotovoltaických elektráren nebo vysoce účinných tepelných čerpadel pro výrobu tepla. Klienti tím získávají bydlení v částečně soběstačných budovách s nízkými náklady na provoz a vytápění,“ vysvětluje Petr Tomáš, výkonný ředitel společnosti Magus EDH.

Obnovitelné zdroje energie i zelené střechy

Mezi největší projekty, na nichž DOMOPLAN a Magus EDH spolupracují, je rezidence Pekárenský dvůr, kterou DOMOPLAN staví v brněnských Zábrdovicích. Součástí bytové rezidence bude po její finalizaci fotovoltaika jako zdroj obnovitelné energie, lokální distribuční soustava a další technologie, které vedou ke snížení nákladů. Rezidence pak také nabídne zelený vnitroblok s travinami či stromy a tři druhy zelených střech pro retenci vody, které napomáhají k vytváření a udržování přívětivějšího mikroklima.

Největší brněnský projekt DOMOPLANu tak bude do velké míry nezávislý na dodávkách energie z centrální distribuční sítě, spotřebu budou pokrývat vlastní a čisté zdroje energie. „S našimi zákazníky budujeme dlouhodobé vztahy postavené na profesionalitě a vzájemné důvěře. Výjimkou není ani společnost DOMOPLAN, jejíž projekty vnímáme jako výzvu,“ dodává ke spolupráci Petr Tomáš, spoluzakladatel Magus EDH.

Udržitelné rezidenční bydlení i relaxační resorty

Rezidence Pekárenský dvůr je ve fázi výstavby, po dokončení zemních prací probíhají v současné době práce na monolitické konstrukci. Na majitele 239 nových bytů, z nichž je momentálně volná už jen třetina, bude čekat i dobíjecí infrastruktura pro elektromobily, kterou taktéž zajišťuje Magus EDH.

V podobném rozsahu pak DOMOPLAN a Magus EDH spolupracují na optimalizaci energetické náročnosti i na dalším významném projektu rezidenci Na Mariánské cestě. Multifunkční rezidenční areál s celkem 321 bytovými domy staví DOMOPLAN ve středočeském Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi, kde momentálně pracuje na první etapě výstavby.

„Snažíme se těmito technologiemi zaobírat a využívat je v co nejhojnější míře. Některé technologie jsou vhodnější pro bytové domy jiné pro horské apartmány,“ uvedl u příležitosti výroční konference projektu [ta] Udržitelnost hlavní manažer projektů společnosti DOMOPLAN Josef Molnár s tím, že udržitelné technologie využívá developer i při stavbách holiday resortů, které realizuje ve spolupráci se společností MyResorts

Na udržitelnosti spolupracuje DOMOPLAN také s Brnem

Letos v dubnu začal DOMOPLAN v oblasti udržitelnosti aktivně spolupracovat také s brněnským magistrátem, kdy se společnost zavázala vytvářet kvalitní architekturu s minimálním dopadem na životní prostředí. S vedením města Brna podepsala Memorandum o snižování produkce oxidu uhličitého.

„Brno je naše srdcové město a záleží nám na jeho zelené budoucnosti. A to, co slíbíme, taky plníme. Nejen díky memorandu povedou všechny naše aktivity v následujících letech hned k několika krokům,“ vysvětluje Josef Molnár. Developer tak pomůže Brnu snížit produkci oxidu uhličitého alespoň o 40 procent do roku 2030, a to pomocí zeleně, zelených střech a fasád na budovách nebo efektivnějším hospodařením s dešťovou a šedou vodou.

„S tím souvisí i ochlazování a zpříjemňování prostředí pro místní obyvatele. Když je město zelené, je logicky příjemnější pro život a lidé nemusí utíkat v létě do stínu a zavírat se doma s klimatizací,“ vysvětlil jedny z výhod udržitelných technologií Josef Molnár u příležitosti výroční konference projektu [ta] Udržitelnost.

__________________________________________

O SPOLEČNOSTI DOMOPLAN

Společnost DOMOPLAN, a.s., založená roku 2010, se zaměřuje na výstavbu rezidenčních projektů s vysokou přidanou hodnotou, zejména bytových domů a rezidenčních projektů. Pro své projekty vyhledává DOMOPLAN atraktivní lokality s výrazným potenciálem budoucího rozvoje – jedinečnost těchto míst pak citlivě dotváří kvalitní a nadčasovou architekturou. V roce 2017 začala společnost jako jeden z prvních českých developerů systematicky rozvíjet výstavbu aparthotelů v horských oblastech České republiky. Zaměřuje se na prémiové lokality v oblasti Jeseníků a Orlických hor.

Projekty, které DOMOPLAN realizoval v Brně, si díky kombinaci architektonické a řemeslné kvality vysloužily uznání odborné obce. Bytový dům Domino byl navržen na cenu Mies van der Rohe Award 2019. Cenu absolutního vítěze odborné poroty za Realitní projekt roku 2021 obdržela Rezidence Starý pivovar, porotou oceněná zároveň jako nejlepší projekt v rámci Jihomoravského kraje.

V současné době patří DOMOPLAN mezi nejvýznamnější brněnské developery. Aktuálně zde staví rezidenci Pekárenský dvůr, projekty Starý pivovar (v lokalitě Králova Pole), Příční, Bratislavská (v lokalitě Zábrdovice) a Nová Líšeň. Kromě Brna začal realizovat projekty i v Čechách, kde ve středočeském Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi připravuje rezidenční bydlení Na Mariánské cestě. Vedle toho buduje dva horské resorty v Jeseníkách a chystá další projekt aparthotelu ve Skiresortu Bukovka v Orlických horách. Své působení DOMOPLAN rozšiřuje také do zahraničí, kde na chorvatských ostrovech Pag a Hvar chystá postavit holiday resorty. Rezidenční bydlení plánuje vybudovat i v Srbsku, konkrétně v Bělehradu.

Od roku 2022 je DOMOPLAN členem skupiny FIPOX, která zastřešuje české i zahraniční inovativní firmy z oblasti developmentu a trvalé udržitelnosti. Cílem FIPOXu je poskytnout svým členům zázemí a podporu pro jejich další rozvoj a naplňování hodnot společenské odpovědnosti. Více informací o FIPOXu se dozvíte na webových stránkách nebo na sociálních sítích (LinkedIn, Facebook, Instagram).

O SPOLEČNOSTI MAGUS EDH

MAGUS EDH je Energy Development and Services společností, která je generálním dodavatelem a poskytovatelem technologických služeb a řešení s referencemi po celém světě. Svým zákazníkům nabízí řešení v oblastech výroby elektřiny a tepla, provozu energetických zdrojů, monitoringu energií, inteligentního řízení domů a domácností. Po třiceti letech působení skupiny MAGUS má MAGUS EDH bohaté reference, odborné zkušenosti a může tak nabídnout stabilní kvalitu služeb na vysoké úrovni. Se zákazníky buduje dlouhodobé vztahy postavené na profesionalitě a vzájemné důvěře.