Komatsu potřebu bagr

Sofistikované stavební a demoliční stroje i nonstop servis pro náročné projekty

Text: Martin Šerý STAVEBNISERVER.com, foto a video: STAVEBNISERVER.com

Obchodní společnost AUSTRO Baumaschinen s centrálou v Brně a pobočkami v Praze, Ostravě i Žilině se orientuje na prodej stavebních strojů světoznámých značek, uznávaných širokou odbornou veřejností. Na celém území České republiky a Slovenska k nim zajišťuje také komplexní servis. S technikou od AUSTRO Baumaschinen dlouhodobě pracuje například firma AKUPI, která patří k největším jihočeským firmám v oboru zemních prací, demolic či likvidace odpadů, a v poslední době ji využila mimo jiné při realizaci prací na vodním díle Orlík. Redakce STAVEBNISERVER zjišťovala podrobnosti u vedení obou společností.

Českobudějovická firma AKUPI má od AUSTRO Baumaschinen již celou řadu strojů, na které nedá dopustit. Tuto skutečnost ostatně nejlépe dokreslují následující slova: „Co se týče dodávky strojů od AUSTRO Baumaschinen, tak všechno vždy proběhlo na výbornou. Pokud mám mluvit o samotných strojích, tak kromě menších bagrů už od nich máme čtyři velké mašiny. Jednu klasickou na těžbu a dvě ‚35tuny‘. A pak ještě největší padesátitunový demoličák, což je opravdu sofistikovaně vyřešená mašina, která disponuje ramenem s dosahem 23 metrů. Musím říct, že ten opravdu předčil naše očekávání. Z praxe můžu na základě našich zkušeností vyzdvihnout, že tyto stroje mají reálně poloviční spotřebu proti ostatním,“ vyjádřil maximální spokojenost Patrik Pilát, jednatel společnosti AKUPI. Z pohledu stavební redakce nezbývá než dodat, že v kontextu současné ekonomické situace a při dnešních cenách pohonných hmot je zajímavé pozorovat, že si zákazník chválí v porovnání s jinou stavební technikou podobného ražení poloviční spotřebu, přičemž vedení společnosti, která stroje dodala, vyčíslilo tento benefit „pouze“ okolo 15 % úspory pohonných hmot. Samozřejmě záleží na konkrétních parametrech stavby, respektive nasazení stroje v terénu, nicméně je příjemné vidět, že realita v řeči čísel může být z pohledu zákazníka ještě významně zajímavější a předčit jeho očekávání. Na klíčové vlastnosti stavební techniky i genezi spolupráce s firmou AKUPI jsme se zeptali prodejce stavebních strojů pro oblast jihozápadní Čechy za společnost Austro Baumaschinen Václava Sudy.

Kobelco SK530LC

„Celá spolupráce byla odstartována dodávkou demoličního speciálu KOBELCO SK400DLC. Na základě spokojenosti s tímto strojem a službami společnosti Austro následovala dodávka dalších třech velkých strojů (2x KOBELCO SK350LC a SK530LC, pozn. red.). Bylo tomu tak i na základě toho, že jsme jim dokázali nabídnout velice zajímavé podmínky co se servisu a prodloužených záruk na stroje týká. Servis fungující 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu je pro stavební a demoliční fi rmy při realizacích, jako je například vodní dílo Orlík, zcela zásadní, neboť tam je pro ně nepřetržitý servis samozřejmě alfou i omegou. Druhá věc pak byla z mého pohledu spokojenost zákazníka s předešlým strojem, že tam už byla ta dobrá zkušenost, co se týče spolehlivosti i ekonomických vlastností, potažmo spotřeby na motohodinu, kterou jsou stroje KOBELCO obecně známé. Firma AKUPI dala i na názor strojníků, kteří na těch strojích dělají, a ze strojů KOBELCO jsou nadšení i například z hlediska komfortu. Je to pro nás čest a velice nás těší, že už od nás mají tolik strojů,“ sdělil redakci Václav Suda.

Oslnivý výkon, bezpečnost i nízké provozní náklady

Z jeho slov dále vyplynulo, že špičkové japonské stroje KOBELCO vynikají také z hlediska výkonu hydrauliky, odrážející se vždy v celkové funkčnosti a efektivitě daného stroje. K výrazným přednostem rozhodně patří také snadná údržba nebo šetrnost vůči životnímu prostředí. Na další technické specifi kace oblíbených strojů značky KOBELCO nahlédneme nyní bližší optikou.

KOBELCO SK350 LC

Pásová rýpadla o hmotnosti 35 tun se zvýšenou tuhostí podvozku jsou hojně nasazovány i do drsného terénu zejména v rámci středně velkých stavebních projektů. Výkon motoru činí 213 kW /2,100 min-1 a maximální rypná síla lžíce (pro rameno délky 3,3 m) až 244 kN. Objem podkopové lopaty na uváděném stroji 2,05 m3. Nosnost zdvihu je 18,060 kg a maximální provozní váha 36,600 - 39,300 kg.

Kromě výkonu je potřeba vyzdvihnout také vydařený design. Funkční krása - to jsou ta správná slova asi nejlépe vystihující snahu renomovaného výrobce zbourat mýtus o tom, že na stavbě nebo při demolici nehraje design žádnou roli a jde pouze o výkon. KOBELCO myslí v první řadě také na komfort a zdraví operátora, který stroj obsluhuje. Ovládání je uzpůsobeno tomu, aby obsluha zvládla bez stresu veškeré úkony i v pracovních rukavicích. LED osvětlení navodí za šera a ve tmě luxusní atmosféru, která v souladu s výrobní fi lozofi í podnítí i samotnou efektivitu práce. V noci se však naplno projeví i praktická stránka věci, a sice snadný vstup do kabiny a stejně tak i výstup z ní. Tyto stroje jsou skvělou investicí pro fi rmy, které věří, že stojí za to investovat také do komfortu a bezpečí svých pracovníků. V kabině této mašiny proto nechybí vzduchem odpružené sedadlo s vyhříváním. Sedadlo s nebývalou mírou tlumení nárazů je dokonce součástí standardní výbavy.

KOBELCO SK350 LC

V předešlých řádcích jsme zdůraznili význam hydrauliky. A KOBELCO SK350LC disponuje kromě jiného i vylepšeným hydraulickým řídicím systémem, což v praxi přináší rychlejší, přesnější pohyb a lepší ovladatelnost páky. Paralelní stěrače zlepšují zorný úhel. Širší výhled souvisí s širším rozsahem použití mašiny v terénu. Naši redakci zaujal v kabině tohoto stroje také 10palcový barevný monitor, který je největší v oboru. Obsluze přináší přehled a usnadňuje čtení důležitých informací. Ke zvýšení bezpečnosti práce přispívá možnost kontrolovat na velké obrazovce záběry z vestavěné kamery. Další praktický benefi t pak spatřujeme v nezávislém pojezdu, díky kterému je například přemístění velké trubky napříč staveništěm hračkou.

KOBELCO SK530 LC

Z hlediska funkčních a designových prvků je na tom tento model podobně KOBELCO SK 350 LC (viz výše). Jedná se však o robustní 52tunové pásové rýpadlo, které se uplatnilo i při zmíněné realizaci vodního díla Orlík, a tudíž je předurčeno pro velké projekty i náročný terén. Vylepšený motorový prostor pro stroje třídy 50 tun a výše je osazen extra výkonným motorem (300 kW /1,900 min-1) a objem podkopové lopaty na uváděném stroji je 3,5 m3. K nejdůležitějším vylepšením motorového prostoru patří hydraulický pohon chladiče motoru i nezávislý, reverzní ventilátor chladiče oleje, který se lépe přizpůsobuje chlazení teplotě hydraulického oleje pro optimální řízení teploty oleje. Na motorový řemen byl přidán automatický napínač a do močovinového potrubí zase elektrický topný drát, takže ani v zimních měsících nehrozí zamrznutí močoviny.

KOBELCO SK380 SRLC

Stroje s provozní váhou 38,600 kg, motorem Hino (motorárna TOYOTY poznámka redakce) o výkonu 200 kW / 2,100 min-1 a kapacitou lžíce 1,9 m3 vynikají opět nejen vyšším výkonem, ale také funkčním designem včetně interiérových prvků pro zajištění maximální možné efektivity práce. Nutno dodat, že design s krátkým poloměrem zabírá pouze jeden pruh dálnice. Ve zkratce se jedná o dokonalé nástroje pro výkopy v úzkých prostorech s nosností zdvihu 12,390 kg při tažné síle 314 kN. Těchto hodnot a tím pádem také stabilního provozu při manipulaci s těžkými předměty je dosaženo díky vysokému hydraulickému tlaku.

KOBELCO SK380 SRLC

KOBELCO SK400 DLC

Vysoce odolná struktura těchto demoličních bagrů, předurčených k výškovým demoličním pracím, prokazuje výdrž a vynikající výkon i v rámci mimořádně náročných operacích. Exkluzivní spojovací systém NEXT umožňuje bleskurychlou výměnu a použití různých nástrojů přímo na staveništi. Díky tomu zvládnete vícero druhů práce s jediným kompaktním strojem, který lze snadno a rychle přizpůsobit specifi ckým požadavkům dané úlohy, aby mohl být používán po celou dobu jejího trvání, namísto mnohem zdlouhavější a nákladnější výměny strojů. Když k tomu připočteme výraznou úsporu paliva a provozních nákladů, kterými jsou všechny japonské mašiny této značky proslulé, je zřejmá výslednice v podobě nebývale rychlé návratnosti počáteční investice.

Tyto stroje jsou taktéž poháněny motory HINO. V tomto případě se jedná o kapalinou chlazený, vznětový šestiválec s přímým vstřikováním a turbodmychadlem s mezichladičem. Výstupní výkon motoru je 213 kW/2,100 min-1 a točivý moment 1,017 Nm/1,600 min-1. K zajištění maximální bezpečnosti a spolehlivosti v terénu přispívají vychytávky jako varovný systém pro kontrolu stability, zadní a boční kamera, promítající obraz na velký displej v kabině nebo třeba defl ektor padajících předmětů. Součástí standardní výbavy je také nový systém prevence rušení v kabině, což znamená, že stroj automaticky zabrání kontaktu nástroje s kabinou. Kabina stroje je sklopná a umožňuje naklonění pod úhlem až 30°. To umožňuje obsluze stroje při demoličních pracích ve výškách udržet si pohodlnou polohu. Výsledkem je menší únava i při dlouhém časovém úseku práce.

KOBELCO SK400 DLC

DEMO předváděcí akce

Motokrosová trať v obci KULKY na Písecku hostila nedávno předváděcí akci společnosti AUSTRO Baumaschinen, která u této příležitosti představila dvojici strojů. Prvním z nich byl 39tunový kompaktní bagr SK380SRLC coby jediný stroj v této váhové kategorii na trhu. „Tento stroj je specifi cký zejména tím, že má kompaktní záď. Tyto kompakty bez dlouhé zádě se používají především na liniových stavbách, kde je problém otáčet se s velkou a těžkou mašinou ve stísněných prostorech, ať už jde například o svahy podél mostních pilířů nebo třeba okolní provoz při pracích na pozemních komunikacích,“ dodal Václav Suda z AUSTRO Baumaschinen. Druhým strojem, kteří měli návštěvníci DEMO akce možnosti vidět, byl 19tunový bagr Blade Runner pod továrním označením ED160BR s vepředu naklápěnou šesticestnou radlicí. Předváděné stroje byly mimo jiné osazeny 3D nivelací. Oba stroje můžete vidět na videu z akce.

DEMO KOBELCO ED160 BR

www.austrobaumaschinen.cz