Komatsu potřebu bagr

Představení nejnovějších technologií na Bobcat Demo Days

Zdroj: Doosan Bobcat EMEA s.r.o.

Bobcat představuje moderní koncepty, které na pracoviště přinášejí nejnovější trendy: elektrifikaci, digitalizaci, autonomii a gamifikaci. Kampus Doosan Bobcat v Dobříši po 3 letech opět hostil legendární Bobcat Demo Days a redakce STAVEBNISERVER byla u toho!

Oblíbenou akci navštívily stovky zákazníků a prodejců z celé Evropy, Blízkého východu a Afriky (EMEA). Na místě si mohli prohlédnout i vyzkoušet nejnovější produkty Bobcat a seznámit se s celou řadou nových konceptů ještě před jejich uvedením na trh.

Hlavní novinky Bobcat Demo Days 2022

Účastníci akce Demo Days 2022, na níž byly předváděny naprosté novinky spolu se zavedenými a osvědčenými produkty značky Bobcat, měli příležitost vyzkoušet si přímo při práci kompletní řadu kolových i pásových nakladačů, minirypadel, teleskopických manipulátorů, hutnících strojů a různých příslušenství. Všechny tyto produkty byly doplněny o řadu ukázek novinek a moderních technologií, mezi něž patří

•• Nakladače řady R S86 a T86
•• Pásový mininakladač MT100
•• Sortiment komunální a zahradní techniky
•• Dálkové ovládání Bobcat MaxControl s joysticky

K vidění byla také řada nejnovějších připravovaných konceptů:

•• T7X – první plně elektrický kompaktní pásový
nakladač na světě
•• Minirypadlo E35 s elektronickým řízením
•• Vyhýbání se objektům pomocí radarových
senzorů

Gustavo Otero, prezident společnosti Doosan Bobcat EMEA, řekl: „Jsme rádi, že po téměř 3 letech opět můžeme pořádat prezenční akci. Bobcat Demo Days jsou unikátní možností novinky nejen vidět, ale zároveň si vyzkoušet celou řadu našich produktů. Naši zákazníci a prodejci mají také skvělou příležitost setkat se osobně se členy týmu Bobcat, kteří vyvíjejí nové produkty a řešení, a to včetně designérů, konstruktérů a produktových manažerů. Poskytují nám cennou zpětnou vazbu k představeným inovacím a umožnují nám dále zlepšovat naše produkty a služby.“

Dobříšský kampus má mezi mnoha závody společnosti Doosan Bobcat na celém světě výjimečné postavení. Je sídlem vedení společnosti v oblasti EMEA, inovačního centra a školicího centra. Součástí areálu je také jeden z výrobních závodů, který vyrábí kompaktní stroje Bobcat distribuované nejen na místním trhu, ale také vyvážené do ostatních regionů po celém světě.

Nakladače řady R S86 a T86

Před jejich oficiálním uvedením na trh koncem tohoto roku představila značka Bobcat ukázku novéhosmykem řízeného nakladače řady R S86 a kompaktního pásového nakladače řady R T86. Tyto dva nové nakladače nahrazují předchozí stroje řady M 700 a 800 a doplňují stávající řadu nakladačů R. Díky silnějšímu motoru a vyššímu hydraulickému výkonu jsou stroje Bobcat S86 a T86 nejvýkonnějšími kompaktními nakladači, které společnost kdy vyrobila. Oba stroje využívají osvědčený motor Bobcat 3,4 l splňující normu Stage V – s výkonem 78 kW (105 HP) při 2600 ot./min.

Jedním z nejzajímavějších nových aspektů modelů S86 a T86 je, že oba stroje mají poprvé tři různé výstupy přídavného hydraulického průtoku. K dispozici je standardní konfigurace zajišťující průtok 87 l/min pro aplikace, jako je přeprava a manipulace, nebo tam, kde se používají příslušenství s nízkým hydraulickým průtokem. Bobcat také nabízí dvě další možnosti hydraulického výkonu s využitím nového čerpadla s elektronickým řízením zdvihu (EDC): funkci vysokého průtoku 138 l/min a novou unikátní funkci Super Flow, která přídavný průtok dále zvyšuje až na 159 l/min.

Funkce Super Flow obvykle zvyšuje produktivitu u příslušenství obdobného typu o 15 až 20 % a poskytuje nový spojovací blok s 5 rychlospojkami, který umožňuje použití větších rychlospojek o velikosti ¾ palce a hadic příslušenství rovněž o velikosti ¾ palce. Tato změna také pomáhá zvýšit účinnost a výkon přídavné hydrauliky.

Pásový mininakladač MT100

Nový pásový mininakladač MT100, který byl navržen tak, aby nahradil tvrdou manuální práci s kolečkem, lopatami a dalšími ručními nástroji, bude uveden na trh později v tomto roce, návštěvníci Demo Days však budou prvními, kdo tuto novinku uvidí. Stroj MT100 je schopen snadno projíždět branami, vraty a dalšími úzkými průjezdy, avšak přesto nabízí velké zvýšení výkonu s užitečnou nosností více než 450 kg, vysokou vylamovací silou a působivou výškou zvedání.

Bobcat vstupuje do oboru komunální a zahradní techniky

Bobcat se snaží rozšiřovat svoji nabídku o nové produktové kategorie s cílem dále posílit svou pozici v odvětví kompaktních zařízení. Společnost proto vstupuje na trh komunální a zahradní techniky. Představila proto ukázky nových kompaktních traktorů, sekaček typu Zero-Turn (s otáčením na místě) a dalších zařízení pro úpravy trávníků, které tvoří součást sortimentu společně s pásovými mininakladači, malými kloubovými nakladači a souvisejícím příslušenstvím.

Inovace a technologie Bobcat (koncepty)

T7X – první plně elektrický kompaktní pásový nakladač na světě

Stroj T7X se v Evropě poprvé objevil právě v rámci Demo Days. Je navržen s cílem snižovat emise uhlíku i hluku. Lithium-iontový akumulátor s kapacitou 62 kWh dokáže poskytnout až čtyři hodiny nepřetržitého používání. To je částečně umožněno systémem řízení výkonu se snímáním zatížení, který automaticky snižuje výkon tak, aby nepřesahoval hodnotu požadovanou pro daný úkol. Obsluha může rovněž manuálně odladit výkon stroje T7X pro konkrétní úlohy, což zahrnuje i možnost měnit otáčky pohonu při plném točivém momentu.

„Dalším pozoruhodným rysem modelu T7X, který jej odlišuje od každého jiného nakladače na světě, je skutečnost, že ve stroji nejsou prakticky žádné kapaliny. Tradiční hydraulická technologie byla kompletně nahrazena elektrickým hnacím systémem, který se skládá z elektrických válců a elektromotorů. Jedinou kapalinou, která se do stroje dostane, je jeden litr ekologicky šetrné chladicí kapaliny,“ vysvětlil Joel Honeyman, viceprezident pro globální inovace u společnosti Bobcat.

Stroj má užitečnou nosnost 1374 kg a nulové emise CO2. Nejen v rámci akce Demo Days, ale i nadále po zbytek letošního roku bude Bobcat využívat stroj T7X k získávání zpětné vazby od nejrůznějších zákazníků s cílem vyhodnotit tržní příležitosti v regionu EMEA.

„Stroj T7X byl navržen s ohledem na produktivitu, nulové emise a technologickou dokonalost. Cílem stroje je poskytnout minimální uhlíkovou stopu, omezit hluk a vibrace a snížit nároky na údržbu, to vše při současném zvýšení produktivity. Budeme také zkoumat požadavky předpisů v Evropě a připravenost poprodejní infrastruktury,“ uvedl Joel Honeyman.

Minirypadlo E35 s elektronickým řízením – automatizace nastupuje

Bobcat poprvé odhalil i koncept nového 3,5tunového elektrohydraulicky ovládaného minirypadla. Stejně jako u většiny těžkých rypadel jsou hydraulicky ovládané joysticky nahrazeny elektrohydraulickým systémem. Tento systém umožňuje přizpůsobit ovládání strojů Bobcat pro všechny úrovně dovedností obsluhy. Obsluha má na stroji dále k dispozici další digitální funkce a speciální prvky.

„Pomocí integrovaných senzorů může stroj také provádět některé poloautomatické úkony, které obsluze pomáhají s přesným srovnáváním a úpravami terénu, hloubením nebo opakovanými úkony, jako je například funkce Return to Dig (automatický návrat lžíce do spodní pozice). Chceme ukázat schopnost tohoto konceptu a doložit hodnotu, kterou přináší pro práci operátora a jeho produktivitu,“ sdělilVijay Nerva, vedoucí pro inovace, Doosan Bobcat EMEA.

Vyhýbání se objektům pomocí radarových senzorů

Staveniště jsou plná neznámých překážek, včetně osob, strojů nebo inženýrských sítí. S cílem poskytnout nové řešení pro vyhýbání se objektům společnost Doosan Bobcat v roce 2021 majetkově vstoupila do americké firmy Ainstein, která vyrábí nejmodernější radarové senzory.

S využitím partnerství a investic vyvinul Bobcat koncepci radarových senzorů podobnou parkovacím senzorům na automobilech nebo zemědělských strojích. Toto zařízení může být umístěno na jakémkoli stroji a v závislosti na modelu (s elektronickým nebo mechanickým ovládáním) může stroj zastavit či snížit rychlost a upozornit obsluhu pomocí světelných nebo zvukových výstrah.

„Není žádným překvapením, že operátoři často se stroji narážejí do různých předmětů. Dochází k tomu v důsledku špatné viditelnosti, velkého množství pohybujících se objektů v okolí stroje nebo prostého nedostatku pozornosti. Vyvinuli jsme řešení, které pomáhá operátorům vykonávat práci bez obav o své okolí a vede k vyšší produktivitě a lepší bezpečnosti na pracovišti,“ prozradil Vijay Nerva.

Takové řešení předchází jak hmotným, tak zdravotním rizikům. V rámci Demo Days firma Bobcat nashromáždila zpětnou vazbu od zákazníků a snaží se připravit řešení vybrané skupině zákazníků v nadcházejících letech, které bude v souladu s místními potřebami a předpisy.

Dálkové ovládání Bobcat MaxControl - nyní s joysticky

Dálkové ovládání MaxControl od společnosti Bobcat je nová technologie představená v loňském roce. Poskytuje pohodlné a snadno přístupné dálkové ovládání prostřednictvím aplikace v iPhonu. Díky Bobcat MaxControl zastane práci dvou osob jediný pracovník. Obsluha může řešit jednoduché každodenní úkoly, jako je otevírání a zavírání bran nebo nakládání balíků během kratší doby a samostatně. Ovládání je kompatibilní s kompaktními nakladači Bobcat vybavenými systémem volitelného ovládání joystickem dostupným již od roku 2004. Na Demo Days představila firma Bobcat joystick jako fyzické příslušenství.

„Rádi integrujeme komplexní řešení do jednoduchých a snadno použitelných produktů. S touto novinkou lze jednoduše používat fyzické joysticky připojením telefonu k držáku joysticků. Každé tlačítko náleží k různým funkcím, které odpovídají volitelnému ovládání joysticky na stroji,“ dodal Vijay Nerva. Na základě zpětné vazby od zákazníků se Bobcat chystá odladit finální produkt v letošním roce před případným uvedením na trh.

Další informace o společnosti Doosan Bobcat a jejích produktech naleznete na www.bobcat.com nebo na www.bobcat.cz – webu distributora pro ČR, společnosti Bobcat CZ, a.s.

www.bobcat.cz