Cime 2 kvartál 2024

Mercedes-Benz Trucks ČR již dvacet let vévodí dovozu nákladních vozidel

Zdroj: Mercedes-Benz Trucks ČR, Text: STAVEBNISERVER.com

Za uplynulé dvě dekády se v České republice prodalo více než 31 tisíc nákladních automobilů Mercedes-Benz. Ani složitá situace na trhu nezamíchala kartami na vedoucí pozici, pokud jde o dovoz nákladních automobilů nad 6 tun do ČR. Své prvenství tak i po dvacáté v řadě obhájila společnost Mercedes-Benz Trucks, sídlící v Praze 5 – Stodůlkách, a my jsme zjišťovali podrobnosti o tom, co je podstatou její suverenity.

V roce 2021 bylo podle údajů z registru vozidel v České republice nově registrováno celkem 8270 nákladních automobilů a z toho 1520 vozidel Mercedes-Benz celkové hmotnosti nad 6 t. Mercedes-Benz tak tentokrát dosáhl na příčku nejvyšší s 18,4% podílem na trhu. V ČR bylo registrováno 862 kusů tahačů návěsů značky Mercedes-Benz, což znamená tržní podíl 16,4 %. V podvozcích pro různé druhy speciálních nástaveb značka registrovala 507 kusů vozidel, což znamená tržní podíl 23,5 % a taktéž tradiční první pozici v této kategorii. Celkový trh nákladních vozidel v ČR oproti loňskému roku, kdy do výsledků zásadním způsobem zasáhla pandemie, mírně vzrostl. Prodej malých nákladních vozů Fuso Canter byl též úspěšný. Prodejem 72 ks dosáhl v kategorii srovnatelných produktů tržního podílu 42,6 %, což též znamená první místo v kategorii.

„Jsme opravdu hrdí na to, že se nám podařilo i ve velmi složité situaci obstát a dosáhnout tak úžasného výročí. Máme co oslavovat: udržet si 20 let v řadě první pozici na tak silně konkurenčním trhu, jakým český trh s nákladními automobily je, není nic jednoduchého ani samozřejmého. Děkujeme velmi našim zákazníkům za loajalitu a důvěru, která potvrzuje, že děláme svou práci dobře. Je nutné zdůraznit, že tento výkon je zásluhou stovek pracovníků naší společnosti a autorizované prodejní a servisní sítě nákladních vozidel Mercedes-Benz, a všem těmto lidem patří náš velký dík – bez nich bychom takového úspěchu nemohli dosáhnout. Těšíme se, že i v dalších letech budeme moci úspěch našich zákazníků podporovat našimi produkty a že si naše značka i nadále udrží místo na špičce, kam právem patří,“ říká k úspěchu Josef Mařík, ředitel společnosti Mercedes-Benz Trucks ČR.

Zákazníci v České republice oceňují také síť 20 autorizovaných servisů. Poslední meziroční nárůst servisovaných vozidel činil 3 %.

Doprovodné služby a nízké provozní náklady jako klíč k úspěchu

Jedním z hlavních argumentů pro vozidla značky Mercedes-Benz Trucks jsou jejich nízké provozní náklady a bohatá nabídka doprovodných služeb. Telematické služby pod hlavičkou FleetBoard a Uptime patří k těm hojně využívaným. Uptime pracuje s informacemi o technickém stavu vozidla v reálném čase a umožňuje včasné plánování servisu a údržby tak, aby prostoje vozidla byly co nejmenší. Službou Uptime je v ČR vybaveno průměrně každé třetí nové vozidlo Actros a celkem ji už zákazníci využívají v přibližně 1500 vozidlech. Služby systému FleetBoard využívá momentálně přibližně 4000 vozidel provozovaných v České republice. Systém FleetBoard prošel v poslední době zásadní technologickou změnou, protože začal využívat cloudové služby. Je to důležité především pro blízkou budoucnost, protože digitalizace nákladních vozidel se ve všech směrech velmi dynamicky rozvíjí, přičemž rostou nároky na stále rychlejší a výkonnější přenos dat. Že je telematika aktivním nástrojem pro snižování nákladů na provoz vozidel, dokládají i výsledky soutěže řidičů, ve které řidiči dokázali při průběžném sledování systémem FleetBoard snižovat spotřebu paliva dokonce i během zimního období! Práce s řidiči a jejich školení jsou stále jedním z nejefektivnějších nástrojů na snižování spotřeby paliva i tolik diskutovaných emisí CO2.

Vznik samostatné společnosti Daimler Truck AG

Od 1.12.2021 došlo k zásadnímu rozdělení mateřské společnosti Daimler AG na společno Daimler Truck AG (nákladní vozidla a autobusy) a Mercedes-Benz Group AG (osobní a dodávková vozidla). Majetek celého koncernu byl rozdělen mezi tyto dvě společnosti, které následně v prosinci vstoupily samostatně i na světovou burzu. Po 95 letech od vzniku firmy Daimler-Benz AG a značky Mercedes-Benz v roce 1926 se tak tato světoznámá značka rozdělila na dvě zcela nezávislé firmy.

Actros – nejúspěšnější model od roku 1996

Svou pozici nejrozšířenějšího nákladního vozidla na evropských silnicích si nejen v rámci ČR upevnil nákladní vůz Mercedes-Benz Actros, jehož pátá generace, plná technických novinek, přišla na trh v roce 2019. Kompletně nová palubní elektronika přinesla řadu nových a v nákladních vozidlech do té doby nevídaných systémů a funkcí. Za technologický pokrok se pátá generace Actrosu dočkala mezinárodního odborného ocenění Truck of The Year 2020, stejně tak jako předchozí čtyři generace tohoto modelu v minulých letech. Tento článek jsme začali celkovým množstvím prodaných nákladních vozidel Mercedes-Benz v letech 2001 – 2021 (31 619). Započítáme-li do statistiky prodejnosti za uvedené období všechna vozidla a všechny generace modelu Actros, dostáváme se na 21 222 prodejů. Dalším krokem v evoluci Actrosu je model Actros L, který charakterizují nové verze asistenčních systémů, vylepšené odhlučnění kabiny, nová verze MirrorCam, hlavní světlomety LED či různé změny v interiéru a výbavě. Zajímavou alternativu představuje také Actros F coby nákladní vozidlo v běžné výbavě, vhodné pro vnitrostátní dopravu. To disponuje kabinou s nižším nástupem a nízkým motorovým tunelem.

AROCS od 18 do 41 tun pro jakékoli nasazení ve stavební dopravě

Pro stavební dopravu má velký význam i oblíbený a průběžně inovovaný model Arocs. Jedná se o robustní vozidla pro stavbu a těžký provoz, která s Actrosem sdílejí pohonné agregáty, prvky výbavy a komfortu i pokročilé bezpečnostní a asistenční systémy.

Na český trh míří elektrický Mercedes-Benz eActros

Začátek letošního léta patří mimo jiné výrobě dlouho očekávané novinky, a sice akumulátorového, výhradně elektricky poháněného těžkého rozvážkového vozidla Mercedes-Benz eActros, která začala v říjnu 2021 a navázala tak sériovou produkcí na několikaleté období vývoje a testování u vybraných zákazníků. Mercedes-Benz obdržel za svůj ucelený program elektrických vozidel ocenění TRUCK INNOVATION AWARD 2021, které uděluje mezinárodní jury Truck of the Year za významný technologický přínos. eActros je prozatím k dispozici ve dvounápravovém a třínápravovém provedení podvozků pro užitkové nástavby.

Když už se bavíme o elektrické verzi, musíme závěrem zmínit také první pražskou nabíjecí stanici, určenou pro nabíjení elektrických nákladních vozidel pod příkonem až 350 kW prostřednictvím chlazeného kabelu. Uvažované budoucí rozšíření v areálu počítá s dalšími 4 nabíječkami, které budou řidičům k dispozici.

www.mercedes-benz-trucks.cz