Komatsu potřebuju bagr

MB CRUSHER - italský výrobce drticího a třídicího příslušenství pro široké spektrum stavebních strojů

Text: Martin Šerý STAVEBNISERVER.com, Foto: MB Crusher

Všechny možné typy nosných strojů, bagry rozličných velikostí od minibagrů až po ty největší mašiny, smykem řízené i teleskopické nakladače. I v našich končinách doplňují firmy různě velkou a výkonnou stavební techniku o high-tech příslušenství z Itálie, které umí v praxi příjemně překvapit svou flexibilitou a spolehlivostí. Redakce STAVEBNISERVER pro vás zjišťovala podrobnosti.

Drticí lžíce s přidanou hodnotou

Začneme rovnou hlavní činností společnosti MB Crusher, která spočívá ve výrobě inovativních drticích lžic a lopat (tzv. crusher bucket), které se na českém trhu etablují více než solidním tempem. Není divu, neboť zákazníci si obecně pochvalují zvýšenou efektivitu a lepší výsledky při práci za využití jejich techniky. Zejména řada „BF“, což jsou drticí lžíce k rypadlům, získává značnou popularitu všude tam, kde vládne smysl pro plánování, logistiku a nákladovou efektivitu. Lžíce pro různé stavební stroje od těch nejlehčích až do 100 tun hmotnosti totiž nejenže pro vedení stavebních firem představují investici s dobrou návratností, ale v konečném důsledku jim brzy začnou generovat další zisky.

Co tím máme na mysli? Drticí lžíce MB Crusher umožňují bez dalších nákladů rychlou recyklaci zbytkového, respektive výkopového materiálu přímo na staveništi! Poté už záleží na konkrétní firmě a projektu, zda bude vzniknuvší plnohodnotná surovina dále využita přímo na místě, anebo odvezena na místo vymezené k uložení vykopané zeminy. Tím odpadá častá nutnost dopravit na staveniště nemalé statické drtiče, které navíc musí opět někdo obsluhovat a jejichž provozem již stavebním firmám vznikají další náklady. Celková bilance je důvodem, proč jsou výrobky MB Crusher tak oblíbené. Firmy získávají drtič, který přeměňuje odpad na zdroj dalšího příjmu nebo doslova zhmotněnou úsporu, ať už je řeč o nákladech na obsluhu, čas nebo vybavení a využití vozového parku.

Přibližme si drticí lžíce z řady BF na konkrétním příkladu. Jako hezký příklad nám poslouží například praktická varianta s označením BF70.2 S4 o objemu 0,65 m3 a hmotnosti 2,3 t. Tento kompaktní pomocník vstupuje do hry vždy, když je vyžadována kombinace vysokého výkonu a snížené velikosti i hmotnosti. Situace typická pro drcení menšího až středního rozsahu uprostřed městské zástavby. Mezi typické aplikace pro tento konkrétní model patří mimo jiné potrubí a příkopy, silniční práce nebo také uzavřené prostory včetně tunelů, slévárny či demolice. Rozhodně by byla škoda nepohlédnout na řadu BF ještě z jiné perspektivy. Proč tedy nezmínit rovnou největší drticí lžíce na světě, že? Ty s největším vstupním otvorem 1450 x 700 mm a nastavitelnou frakcí 100-200 mm, nesoucí označeníBF150.10, jsou jediné svého druhu a s hmotností přes 10 tun a objemem nakládky 2,3 m3 se jedná o příslušenství umožňující dosáhnout výroby přesahující 120 m3 / h.

Největší lžíce nacházejí využití především v lomech při zpracování kamene a úpravě etáží, kde usnadňují logistiku. Dále při ražbě tunelů, ale také dojde-li na rozlehlé projekty výstavby kanalizace. Kromě již zmíněných aplikací se drticí lžíce a lopaty MB Crusher neztratí ani v lese, přesněji řečeno při jeho údržbě. Kromě řady „BF“, na kterou jsme se v tomto článku zaměřili podrobněji, nabízí MB Crusher také modely řady „MB“, přičemž obě řady dávají dohromady tucet variant. Pro zajímavost dodejme, že v případě modelů MB-L (loader), určených primárně pro nakladače a smykáče, je podle potřeby možné připojit drticí lžíce také na rypadlo, které máte na stavbě k dispozici. Tato změna zároveň nikterak neovlivňuje vysoký výkon ani celkovou odolnost zařízení.

Pravděpodobně neexistuje projekt vyžadující drcení či třídění různých druhů zbytkového materiálu, pro který by se v kontextu uceleného sortimentu italského výrobce nenašel adekvátní model. Za pozornost stojí všechny. Co mají společného?

V první řadě originální konstrukci pro minimální možnou zátěž stroje, k němuž jsou připojeny. Vysoká kvalita zpracování konstrukce se již nejednou osvědčila i v extrémních podmínkách, se kterými se můžeme v praxi nejčastěji setkat při náročných demolicích, kde dochází k drcení a recyklaci hned několika druhů materiálu. Právě různorodost materiálů, které jsou tyto lžíce schopny bez sebemenšího problému drtit, je odlišují od konvenčních čelisťových drtičů. Drticí lopaty řady BF si bez výjimky poradí se všemi myslitelnými druhy inertního odpadu. A to přímo na stavbě. Dále je třeba uvést, že výrobce garantuje velikost výstupního materiálu, která je dokonce certifikovatelná. Překvapením bylo, když jsme se dozvěděli, že tato výhoda platí i v případě, že jsou již čelisti drticí lžíce opotřebované. S ohledem na hmotnost daného zařízení pak společnost MB Crusher nabízí vždy nejširší otvor ústí drtiče, který je na trhu k dispozici. Všechny varianty drticích lžic byly navrženy pro snadné vyzvednutí a zpracování materiálu při současném zaručení kvality a zvýšení rychlosti výroby. Dalším významný benefitem, který zákazníci italské společnosti oceňují, je chladicí systém hydrauliky AAA+, který prokazatelně prodlužuje životnost rypadla. Moderní drticí lžíce charakterizuje snadná údržba bez nutnosti oleje a z hlediska ovládání pak vynikají kontrolními prvky pro eliminaci vibrací na rameni nosného zařízení. Nechybí ani volitelné prvky. Z vychytávek, které lze přiobjednat k samotné lžíci, můžeme jmenovat sadu pro zachytávání prachu nebo třeba separátor železa.

Třídicí lžíce a další možnosti

MB Crusher vyrábí také prosévací lžíce na bagry, drapáky, bubnové řezačky a třídicí lžíce, u kterých se ještě na chvilku zastavíme. Nové rotorové třídicí lžíce jsou stejně jako všechny ostatní produkty značky MB Crusher neuvěřitelně všestranné a agilní. Uvedeme-li jako příklad novinku MB-HDS207 pro menší rypadla a nakladače, kterou italský výrobce uvedl na trh teprve nedávno, setkáváme se s obdobnou škálou možných aplikací. Kromě těch stavebních a demoličních nechybí ani využití v rámci údržby nebo rekultivace zemědělských ploch či zahrad. O nadstandardní třídicí výkon se stará dvojice rotorů ve tvaru hvězdy. Opět nás zaujala chytře řešená konstrukce. Například robustní plášť, umožňující snadný přístup k důležitým servisním bodům nebo boční ochrana hnacího řetězu. A výsledek? Nová úroveň třídění materiálu, se kterým se během nabírání snáze manévruje. Podle vedení společnosti MB Crusher přijdou v dohledné době na řadu i další novinky. Stačí sledovat sociální sítě společnosti.

www.mbcrusher.com