Mercedes

Legenda pokračuje

Jméno obce Hudčice u nás i ve světě nejvíce proslavily žulové lomy, které se nachází na jejím území. Počátek větší těžby kamene v této lokalitě se pojí se stavbou železniční trati z Březnice do Strakonic z konce 19. století., či výrobou dlažebních kostek pro Vídeň. Díky státním zakázkám došlo během války k rozšíření výroby a vzniku dalších lomů v hudčickém okolí.

V roce 1949 vznikl sjednocením bývalých firem národní podnik Západočeský průmysl kamene Příbram. V následujících 20 letech došlo k modernizaci strojů a původní řemeslná výroba se změnila ve výrobu průmyslovou. Hudčická žula se začala hojně využívat jako součást významných pražských staveb jako např. vydláždění prvního nádvoří Pražského hradu, zastávky pražského metra, nebo odbavovací haly Hlavního nádraží.

Během privatizace navázala na tradici nová výrobní organizace KÁMEN HUDČICE s.r.o. Ta pokračovala v realizacích dodávek pro významné stavby, jako např. rekonstrukce Václavského náměstí, Karlova náměstí, dalších zastávek pražského metra atd. Současně ale začalo docházet k rozprodávání jednotlivých částí provozu a střídání majitelů, kteří zcela zastavili investice do údržby areálu a modernizace výroby. Tímto nehospodárným konáním se dostala společnost KÁMEN HUDČICE až na samou hranu své existence.

V roce 2018 se pan Aleš Petříš odhodlal koupit tento skomírající kamenolom a začal zde budovat prosperující závod na těžbu a zpracování žuly. Přes všechny problémy, které si KÁMEN HUDČICE nese jako historickou zátěž po předchozích majitelích, se nový majitel pustil do rekonstrukcí areálu, investic do modernizace výroby a vybudování nového vozového parku a celkové restrukturalizaci společnosti na moderní, pro zákaznicky orientovanou společnost. Společnosti se podařilo udržet kvalitní pracovníky se vztahem ke kamenickému řemeslu, které postupně doplňuje dalšími novými pracovníky se vztahem ke kamenickému řemeslu.

Vize je posunout podnik do 21. století. Provoz výrobních strojů je realizován prostřednictvím obnovitelných zdrojů energie, realizují se investiční akce s cílem instalovat a provozovat nejmodernější automatické stroje světových značek, díky kterým se výroba začne orientovat na nejnáročnější žulové produkty.

V rámci této modernizace došlo i na obměnu obslužné techniky a strojů. V kategorii kolových nakladačů se hrdým dodavatelem stala společnost Liebherr-Stavební stroje CZ s.r.o., díky hospodárnosti a ekonomice provozu strojů Liebherr. Dosluhující nakladače jsou v podstatě již technické exponáty kterými jsou Zettelmeyer ZL601 r.v. 1990 a Fiat Allis 220 r.v. 1983. V jejich zasloužilé práci je nahradí nejnovější technika Liebherr a to stereonakladač L 514 a nakladač L 550 XPower. Velmi si vážíme toho, že právě nakladače Liebherr budou psát další historii této významné společnosti.

Kolový nakladač Liebherr L 550 XPower

Tento typ nakladače kombinuje výkon, úspornost, robustnost a komfort. Inovativní koncepce stroje XPower sjednocuje hydrostatický a mechanický pohon, což probíhá automaticky a bezestupňově a jsou tak maximálně účinné při jakémkoliv nasazení a to i při dlouhých přejezdech. Prostorná a ergonomicky navržená kabina těchto strojů je přizpůsobena každodenním požadavkům řidičů a nabízí dokonalé podmínky pro pohodlnou a produktivní práci.

Technické údaje

Překlopné zatížení9,800 - 12,500 kg
Objem lopaty3.10 - 9.50 m³
Provozní hmotnost18,550 - 20,500 kg
Jmenovitý výkon ISO 14396 / ECE-R.120163 kW / 222 HP

Kolový nakladač Liebherr L 514

Všestranné a vysoce výkonné stereonakladače zajmou zejména svojí manévrovatelností a flexibilitou. Díky stereo řízení, které kombinuje kloubové řízení a řiditelnou zadní nápravu, mají velmi malý poloměr otáčení. Jedinečný kloub zajišťuje obsluze během provozu vysoký jízdní komfort a optimální stabilitu a bezpečnost.

Technické údaje

Překlopné zatížení                                         4.075 - 5.750 kg

Objem lopaty                                                 1,40 - 3,50 m³

Provozní hmotnost                                         8.860 - 9.985 kg

Jmenovitý výkon ISO 14396 / ECE-R.120      76 kW / 103 PS

Balíček dodávaných strojů ještě doplnil vysokozdvižný vozík Toyota….

Držíme Kámenu Hudčice palce a těšíme se na další vývoj jejich příběhu.