Cime 2 kvartál 2024

KEESTRACK ve Šternberku vyvíjí a vyrábí futuristické mobilní drtiče a třídiče

Text: STAVEBNISERVER, foto: KEESTRACK

Firma Keestrack vyrábí v Česku od roku 2001 špičkové stroje pro zpracování přírodního kameniva. Výrobní program zde zahrnuje čelisťové, kuželové a odrazové drtiče, hrubotřídiče, bubnové třídiče i haldovací dopravníky. Keestrack byl mimo jiné první firmou, která na trh uvedla stroje typu hrubotřídič. V tomto článku si představíme společnost, která zaujme příznivce moderních technologií i ojedinělého designu.

Futuristicky vyhlížející žluté stroje od firmy Keestrack se využívají po celém světě nejen na stavbách, ale například také v dolech, pískovnách či na skládkách. 22 modelů v 6 výrobních řadách zahrnuje všechny zásadní drticí a třídicí technologie. Největší stroj, který Keestrack vyrábí, nese označení H6 a v plné konfiguraci má přes 100 tun. „Všude, kde je potřeba něco vytřídit, nadrtit a zpracovat, najdete naše stroje. Stroje Keestrack se nacházejí skutečně od Nového Zélandu přes Asii až po Severní Ameriku. Troufám si tvrdit, že patříme mezi světovou špičku,“ říká ředitel mezinárodně úspěšné společnosti Ing. Pavel Doležel.

Kde vznikají technologie a zároveň díla špičkových designérů, připomínající zhmotněný sci-fi film? Ve Šternberku u Olomouce. Výrobní závod a vývojové centrum jsou těmi nejmodernějšími zařízeními svého druhu v Evropě. Na stejném místě, kde závod před dvaceti lety začínal s 5 zaměstnanci. Dnes jich má neustále rostoucí firma stokrát tolik. Na zastavěné ploše o pětatřiceti tisících čtverečních metrech se aktuálně nachází trojice moderních hal, přičemž čtvrtá v pořadí bude dokončena právě letos, kdy bude uvedena do provozu i nejmodernější robotická nano lakovna. Závod ve Šternberku se rozšiřoval postupně a přitom Keestrack zároveň investoval do moderních technologií za účelem optimalizace výrobních procesů. Tato optimalizace pomohla zásadně zlepšit pracovní postupy, takže celková investice do výrobních kapacit ve výši 154 milionů korun se z pohledu vedení společnosti jednoznačně vyplatila.

Nedaleko šternberského nádraží má Keestrack zázemí jak pro výrobu, tak vývoj. Nachází se zde totiž výrobní závod i hlavní vývojové a výrobní centrum nezávislé rodinné firmy, kterou vlastní manželé Kees Hoogendoorn a Annet Schoenmakerová. To firmě umožňuje vyrábět jedinečné stroje doslova od výkresu přes první šroubek až po lak. Velká a složitá zařízení se skládají z desítek tisíc komponentů. Obrovské stroje přitom většinou zvládne jeden člověk složit a rozložit během pár desítek minut. Všechny jsou navíc designované tak, aby se vešly na kamion. Výroba zde probíhá v nebývale vysokém tempu, neboť každý den opouštějí výrobní halu 2 stroje. Součástí závodu je nový showroom, ve kterém byl vystaven hrubotřídič K6. Jedná se o nejvyspělejší a nejvýkonnější hrubotřídič na trhu, který byl poprvé představen v roce 1996 a díky neustálému vylepšování je ve své kategorii stále na technologickém vrcholu. V jeho těsné blízkosti byly vystaveny i další drtiče, třídiče a dopravníky, takže všichni, kdo dorazili na nedávnou prohlídku největšího a nejmodernějšího výrobního závodu mobilních drtičů a třídičů v Evropě s názvem ŠTERNBERK KEESTRACK DAYS, měli možnost poznat, co KEESTRACK doopravdy znamená. U příležitosti konference promluvil také jednatel společnosti Keestrack, aby účastníkům nastínil její fungování z širší perspektivy.

„Z globálního pohledu jsme velká nadnárodní skupina s více než 1100 zaměstnanci a působností ve 100 zemích světa. Máme 5 výrobních závodů, 6 center náhradních dílů a 115 servisních partnerů. Kromě České republiky, kde je v současnosti cílem vyrábět 1000 strojů ročně, se dva závody s obratem přes 30 milionů eur nacházejí v Itálii, kde se vyrábí čelisťové a kuželové drtiče. V Itálii se nám z prakticky zkrachovalé firmy podařilo během 10 let posunout závod do pozice významného výrobce čelisťových a kuželových drtičů. V loňském roce byl nově otevřen výrobní závod v Indii, kde je podobný výrobní program jako v České republice. Relativně velký výrobní závod, čítající přibližně 140 zaměstnanců, je v Číně, kde vyrábíme třídiče a drtiče a kde je opět podobný výrobní program jako v ČR. V Belgii se kromě ředitelství nachází obchodní i servisní centrum. Zákazníkům dodáváme i systémy na zajištění bezpečnosti jednotlivých zařízení které byly také k vidění před showroomem. Důležité je zmínit, že jsme jediná společnost na trhu v tomto odvětví, která má portfolio plně elektrifikované. Máme diesel- elektrické i hybridní verze. V této oblasti jsme tedy velmi pokrokoví,“ říká Ing. Pavel Doležel.

Nutno dodat, že dieselelektrický koncept představuje významnou úsporu na provozních nákladech. Firma Keestrack nabízí servisní služby ve třech úrovních, kterými jsou inspekce, údržba a Excellence (tj. údržba i opravy). Zákazníci mohou využívat také dálkovou analýzu pohonných hmot, olejů, filtrů a dalších klíčových údajů díky technologii „Keestrack-er“ využívající systém GPS.

KEESTRACK drtiče + třídiče s.r.o.
Městský park 274
CZ 537 01 Chrudim
tel +420 469 622 987

www.keestrack.com

www.kees.cz