HUSQVARNA je na trhu 333 let. Poznejte moderní stavební techniku legendární značky
Text: STAVEBNISERVER.com, foto: Husqvarna Construction Products
To, co začalo výrobou mušket, pokračovalo v průběhu mnoha let nespočtem inovací, ke kterým patří například vynález motorové rozbrušovací pily. Intenzivní vývoj a inovace s důrazem na snadnost obsluhy a bezpečnost, akviziční činnost a neustále se rozrůstající know-how společnosti, sortiment stavebních strojů i velké aktuální projekty. O tom všem jsme mluvili s vedením divize Husqvarna Construction Products. Ze všeho nejvíce nás totiž zajímalo, co znamená Husqvarna dnes, a to právě zejména v oblasti stavebnictví.
Impozantní série převratných vynálezů a zápisů do historie
Naše redakce v oboru marně hledala aktivní firmu s tradicí přesahující tři století, jako je tomu v případě švédské značky Husqvarna, jejíž logo si vybaví téměř každý z nás. Věděli jste ale, že znázorňuje pohled do hlavně pušky se zaměřovačem? Na obrázku můžete pro zajímavost vidět jeho původní podobu ze 17. století, kdy tehdejší společnost s názvem „Jönköping Rifle Factory“, za jejímž vznikem stál dekret švédského panovníka, založila manufakturu pro vrtání a broušení mušket na místě zvaném Huskvarna, kde posléze probíhala veškerá výroba až do poloviny 18. století. Po ukončení kontraktu na výrobu pušek se švédskou korunou již následovalo ambiciózní období, které dalo na přelomu 19. a 20. století vzniknout prvním unikátním produktům jako byl mimo jiné první švédský psací stroj v roce 1895.
V průběhu minulého i tohoto století představila švédská firma světu tolik unikátních technologických novinek, že by byla škoda nezačít malým historickým okénkem. V roce 1918 Husqvarna kupuje „Norrahammars Bruk“, přičemž do portfolia přidává dva nové produkty: kotle a ruční sekačky na trávu. V tomto bodě si při pohledu do historie můžeme poprvé všimnout umění Husqvarny strategicky akvizovat jedničky na trhu v daných oblastech a jejich know-how následně ještě rozšiřovat o vlastní inovace. Tato strategie Husqvarně přináší mnoho úspěchů a spokojených zákazníků i v současnosti, o čemž ještě bude řeč.
V roce 1919 společnost začíná vyrábět vlastní motory. Kromě první sekačky na trávu došlo například na výrobu produktů pro domácnost - prvního elektrického sporáku, myček či praček. První motorizovanou sekačku na trávu pro komerční využití představila Husqvarna roku 1947. V roce 1959 šel do prodeje model pro majitele domů a zároveň i první řetězová motorová pila v podobě ikonického modelu Husqvarna 90. Následovaly křovinořezy a o deset let později nastal konec nežádoucím vibracím díky modelu Husqvarna 180, který disponoval v té době revoluční antivibrační technologií. Ve velkém stylu se roku 1967 Husqvarna definitivně rozloučila s výrobou zbraní, když světu představila nadčasovou loveckou pušku řady 1900, která se stala inspirací pro výrobce civilních zbraní po celém světě. Dokonce i moderní lovecké pušky stále využívají inovativní konstrukci závěru Husqvarna. V roce 1972 byl název společnosti z původního „Husqvarna Rifl e Factory“ oficiálně zkrácen na „Husqvarna“.
Píše se rok 1973 a to, že bezpečnost je na prvním místě, potvrzuje Husqvarna 140 - první řetězová pila s automatickou brzdou řetězu, která kdy spatřila světlo světa. V roce 1982 se švédská legenda zapisuje do slavného rally závodu Paříž – Dakar s motocyklem Husqvarna MC 258. Navzdory tomu, že byly na motorce provedeny jen zanedbatelné závodní úpravy, je výsledkem vítězství v kategorii do 250 ccm. O čtyři roky později byla motocyklová divize prodána, ale značka prosperuje dodnes. Do konce této dekády uvádí Husqvarna na evropský trh ještě nové zahradní traktory a zároveň představuje jednu z největších a nejvýkonnějších motorových pil s označením 3120 XP coby favorita profesionálních dřevorubců.
Roku 1995 se zrodil další světový unikát, a sice plně robotická sekačka se solárním pohonem. O dva roky později už se Husqvarna po prodeji značky šicích strojů soustředí výhradně na dvě oblasti, kterými jsou venkovní motorové produkty a stavební stroje, ke kterým se záhy dostaneme. Na konci devadesátých let stejně jako v první dekádě nového milénia pak švédská společnost přichází s četnými inovacemi motorových pil jak z hlediska bezpečnosti, tak optimalizace výkonu. Letos je tomu deset let, co Husqvarna uvedla na trh první pojezdovou sekačku s pohonem všech kol, která nadšeným zákazníkům nabídla do té doby nevídanou stabilitu v kopcích a nerovném terénu. Na strmých svazích dobře fungují také robotické sekačky Automower® AWD, vyráběné od roku 2018.
Kvalita, která hovoří sama za sebe
„Na prvním místě je pro nás bezpečnost a komfort uživatele. Směřuje k tomu veškerý vývoj našeho sortimentu a troufám si říct, že v tomto jsme určitě jedineční. Rozhodně to není napříč trhem pravidlem. Dlouhá léta klademe opravdu velký důraz například na ergonomii nebo eliminaci vibrací při práci, aby se minimalizoval negativní dopad na lidské zdraví a zároveň maximalizoval výsledek práce v čase. Pokud bych tedy měl co nejstručněji shrnout fi lozofi i naší fi rmy a pojítko mezi všemi produkty napříč jednotlivými divizemi, pak řeknu, že při vývoji každého produktu myslíme vždy od samého prvopočátku v první řadě na lidi, kteří budou stroj obsluhovat,“ sdělil naší redakci Josef Pořízka, ředitel obchodní sítě ČR.
„Husqvarna byla téměř před 65 lety historicky prvním výrobcem motorové rozbrušovací pily. Dodnes se však jedná o jednu z nejdůležitějších produktových skupin a jeden z nosných kamenů portfolia. Dá se říct, že nejlepším prodejním argumentem je, když dáme zákazníkovi pilu do ruky. Poté už ani nemusíme nic moc říkat, protože ten rozdíl je pro každého přímo hmatatelný. Máme nejširší řadu rozbrušovacích pil na trhu. Nikdo jiný tak široké portfolio nemá. Nabízí se spousta možností v rámci jednotlivých typů rozbrusů a toho, co která pila umí, takže si každý podle potřeby přijde na své,“ dodává Petr Svátek, Country Manager Husqvarna Construction Products.
Oba pánové se pak shodují na tom, že Husqvarna nikdy neusnula na vavřínech a nepřestala hledat nové a nové oblasti pro zdokonalení stávajícího sortimentu. Nacházet nové cesty, kudy rozšířit komplexní portfolio, jí umožňuje mimo jiné velké vývojové centrum ve Švédsku. Za zmínku rozhodně stojí i skutečnost, že celých 90 % produktů se vyrábí přímo ve Švédsku a 98 % v rámci Evropské unie.
„Řekl bych, že spousta čtenářů bude překvapena tím, že stavební divize fi rmy Husqvarna vůbec dělá to, co dělá. Proto chceme, aby se zvýšilo povědomí o tom, že Husqvarna má více divizí, nejen notoricky známou lesozahradní. Pokud si někdo chce koupit pilu do lesa nebo sekačku, automaticky jej většinou napadne, že to dělá Husqvarna. Je to přirozené, protože lesozahradní divize je největší, dlouholetou tradici nepočítaje. Ale rádi bychom, aby více lidí vědělo i o tom, že když potřebují špičkový stavební stroj, tak se mají podívat na nabídku Husqvarna Construction. Právě proto se v poslední době snažíme naši divizi zviditelnit. Vždyť sortiment stavební divize dnes čítá přes 600 typů strojů a více než 4000 rozličných nástrojů, přičemž spousta z nich je v kontextu globálního trhu zcela unikátních,“ vysvětluje Josef Pořízka.
Stavební divize: nekompromisní kvalita a pokrokové technologie v oblasti stavebních strojů
Divize Husqvarna Construction Products má celkem 6 oblastí aplikací: řezání stavebních materiálů, odsávání prachu a kalu, vrtání stavebních materiálů, broušení a leštění povrchů, hutnící technika a příprava betonu a lehké demolice. Neutuchající snaha Husqvarny posouvat se vpřed, vylepšovat a rozšiřovat portfolio se zrcadlí také v pětici obchodních značek stavební divize. Opět se vracíme k tomu, že kromě vývoje nových produktů systematicky skupuje další a další zajímavé firmy z určitých sektorů. Většinou jde o technologické jedničky na trhu. Ze slov zástupců managementu společnosti vyplývá, že nakoupené know- -how posléze vždy obohatí o vlastní vývoj, respektive vylepšují to, co získali koupí dané firmy a věnují se tomu nadále po svém. Nejlepším příkladem je akvizice značky HTC Professional Floor Systems, lídra na trhu v oblasti broušení a leštění povrchů. To je jedna ze zmíněné pětice obchodních značek figurujících ve stavební divizi. Další zakoupenou jedničkou na trhu, tentokrát v oblasti odsávání prachu a kalu, byla firma Pullman Ermator. Speciální firmu má Husqvarna díky strategické akvizici také na výrobu diamantových lan, kotoučů a vrtáků (Diamant Boart). Atlas Copco patří zase mezi špičku, co se týče hutnící techniky a přípravy betonu. Základ sortimentu pak tvoří stroje a nástroje prodávané přímo pod samostatnou obchodní značkou Husqvarna, pod níž už se dnes na trhu prodává i drtivá většina produktů uvedených výše.
Podle ředitele české obchodní sítě Josefa Pořízky je v dnešní době nejatraktivnější součástí portfolia stavební divize Husqvarny hutnící technika. Značné popularitě se těší také demoliční roboti, kteří v uplynulých letech získali podobný věhlas jako již zmíněné rozbrušovací pily. Čeho je ve stavebnictví možné dosáhnout za pomoci věhlasné švédské techniky a vše, co s ní lze obhospodařit, nám nastíní příklady vybraných projektů z poslední doby, které rozhodně stojí za zmínku.
Stavební divize a její portfolio v akci
Začneme v našich končinách rekonstrukcí Barrandovského mostu za využití hned několika souprav stěnových a lanových pil pro úpravu konstrukcí, které se uplatnily také při úpravě konstrukce a svršku Negrelliho viaduktu. Skvělé výsledky přineslo nasazení demoličních robotů a další techniky při rekonstrukci podzemních garáží Národního divadla. A ještě jeden historický skvost v Praze byl nedávno částečně opravován za pomoci techniky Husqvarna. Dost možná, že ten nejpamátnější, a sice Karlův most, kde se pro jemnou práci při výměně kamenných kvádrů mostu osvědčily oblíbené rozbrušovací pily. Z českých projektů vybíráme ještě alespoň rekonstrukci dálnice D1, při níž se používaly spárové řezače, jádrové vrtačky i hutnící technika pro úpravu dálničního svršku.
Na Slovensku patří k nejzajímavějším realizacím dvojice jaderných elektráren. V Jaslovských Bohunicích byly v rámci demolice jaderného bloku použity dálkově ovládané lanové pily pro rozřezání komponent v kontaminovaném prostoru a v Jaderné elektrárně Mochovce byla technika s logem Husqvarny využita během výstavby nového jaderného bloku. Nedaleko Bratislavy se na Dunaji rozléhá známé Vodní dílo Gabčíkovo, kde bylo zapotřebí upravit a rozšířit plavební komory pomocí demoličních robotů i lanových a stěnových pil. Stavební divize a její technika se podílela na výstavbě tunelu Višňové i rekonstrukci pivovaru Šariš.
Pokud vás stejně jako redakci STAVEBNISERVER zaujalo nasazení stavební techniky Husqvarna v extrémních podmínkách, pak nemůžeme aktuální příklady realizací zakončit nikde jinde než v Japonsku, kde byli dálkově ovládaní demoliční roboti nepřekonatelní při práci v kontaminovaném prostoru Jaderné elektrárny Fukušima.