Komatsu potřebuju bagr

DISA s.r.o. poskytuje již řadu let nejmodernější detekční techniku pro inspekci kanalizací

Text. Martin Šerý Stavebniserver.com, foto: DISA s.r.o.

Firma DISA dosáhla v průběhu svého fungování vysoké úrovně v řešení těch nejnáročnějších technologických problémů. Na českém trhu působí také jako výhradní zástupce německé společnosti Rausch, která se v celosvětovém měřítku může pochlubit nejedním prvenstvím z hlediska vývoje technologií pro inspekci potrubí. S ředitelem divize detekční techniky, panem Petrem Křivánkem, jsme hovořili o nejnovějších trendech. A nyní vám můžeme prostřednictvím tohoto článku unikátní technologie představit!

Jednou ze čtyř divizí fi rmy Disa je divize Detekční Techniky. Tato divize se vedle plánování, prodeje, montáže a servisu měřicích a plynových detekčních systémů pro výbušné a toxické plyny také věnuje detekční technice pro inspekci kanalizací. Naše redakce se aktuálně zajímala o sofi stikované vozidlové vestavby společnosti Rausch.

Technologie RCA 4.0 na pracovišti operátora

Nová generace inspekce potrubí Systémy pro vestavbu do vozidla jsou v rámci sortimentu firmy DISA s.r.o. rozděleny do několika produktových řad, které můžete podrobněji prozkoumat na webu společnosti (www.disa.cz). Dnes bude řeč hlavně o jejich technologické novince, která představuje patentovaný televizní inspekční systém do vozidel RCA 4.0 Full HD s využitím lehké instalace pro řidičské průkazy sk. B s celkovou hmotností do 3 500 kg. Nutno dodat, že možnost vejít se nástavbou do této váhové kategorie, kterou zákazníkům DISA nabízí, je vskutku ojedinělá.

Vozík C 100 cross s kamerou
KS 60 HD
Vozík C 135 s kamerou
KS 135 HD

Unikátní systém umožňuje od roku 2018 jako první na světě přenos dat ve Full HD kvalitě s rozlišením 1920x1080 pixelů. Namísto optických kabelů používá kabely z mědi, a to díky patentované technologii ovládání VML, při které není zapotřebí digitální panel. VML systém se ovládá pomocí průmyslového PC v kombinaci s 15“ dotykovou obrazovkou a také pomocí multifunkčních joysticků, které společně přebírají celkovou kontrolu kamer, vozíků a satelitního systému. Druhé PC pak přebírá dokumentování prováděných inspekcí. Pro zaměření poškozených míst od DN 130 a změření deformací je k dispozici osvědčená kamera KS 135 Scan, nyní s Full HD rozlišením. V oblasti použití do DN 2500 se dá kamera použít volitelně na plováku nebo ve spojení s vozíkem C 135 a lafetou. RCA 4.0 se dá pro zkoušku těsnosti rozšířit o kontrolu jednotlivých hrdel, šachty a odlučovače. Výsledkem jsou výrazně kvalitnější data z inspekcí a jednodušší servis, který se promítá ve snížených provozních nákladech.

„Firma RAUSCH byla první, kdo s touto technologií přišel na trh a jako první na světě jsme mohli v roce 2018 zákazníkům poskytnout ve Full HD rozlišení jak hlavní, tak i satelitní strunu,“ dodal Petr Křivánek.

Automatické vykreslení trasy přípojek Němečtí průkopníci vyvinuli jedinečný systém LATRAS (LAteral TRAcking System) neboli automatické vykreslování přípojek, které může firma DISA nabídnout zákazníkům na tuzemském trhu jako jediná! Snímač LATRAS se umisťuje za kameru KS 60 DB/HD. (Novinkou pro rok 2022 je Latras senzor integrovaný do kamerové hlavy KS 60.) Pohyb vpřed je zajištěn posuvným kabelem (tlačnou strunou). U systémů, které jsou vybaveny řadou M a kamerou KS 60 DB/HD, je možné LATRAS přidat dodatečně. Systém pořizuje automaticky dokumentaci všech přípojek. Řídící elektronika systému zachycuje směr pohybu snímací hlavy systému LATRAS. Tyto souřadnice xyz jsou průběžně registrovány souběžně s inspekcí a umožňují přípojky zdokumentovat. Díky těmto novým a důležitým informacím o potrubním systému se kvalita kontroly výrazně zlepšuje.

„V praxi vjedete do přípojky a ihned vidíte, kudy přípojka vede, LATRAS ji okamžitě zakreslí. Veškeré informace se dají importovat do GISu, tudíž máte přehledná data o stavu kanalizací a přípojek,“ vysvětlil Petr Křivánek.

Výše uvedené technologie, jako je zejména RCA 4.0, využívají nejčastěji velké státní či městské firmy, které obhospodařují rozsáhlé vodovodní sítě (např. Pražské vodovody a kanalizace, a.s. nebo třeba Brno-město či Brno-venkov, pozn. red.). Petr Křivánek však na tomto místě vypíchnul, že pojezdový i tlačný systém nabízí DISA také v mobilní verzi, která je předurčena výborně posloužit i menším soukromým firmám a řemeslníkům. Tím už se plynule dostáváme k základním vlastnostem a benefitům systému OMICRON.

OMICRON: plnohodnotný mobilní monitoring Omicron spojuje mobilitu a vysoké rozlišení. Tento mobilní systém se vyznačuje kompaktními přepravními rozměry a rozsahem využití od DN 50. Zároveň je prvním Full HD systémem na světě pro kontroly potrubí a kanálů v tlačném nebo pojezdovém režimu. Soukromí zákazníci nemusí nutně využít Full HD rozlišení, a proto je systém Omicron k dispozici také tzv. v digitálu. Kapacita baterií plně postačí na tři hodiny práce. Stejně jako výše uvedené systémy od firmy Rausch má i Omicron originální software ke sběru dat PipeCommander v základní nebo rozšířené verzi a také umožňuje výstup pro GIS (generální inspekční systém, pozn. red.), který používají všechna města a Omicron je s ním plně kompatibilní. „Nespornou výhodou systému OMICRON je kompatibilita. Snadno lze po provedení monitoringu klasickým vozíkem se zvedacím ramenem vyměnit buben a provést monitoring strkací strunou. Jedná se tedy o uživatelsky velmi praktický a lehký (50 kg) systém, který se vleze i do osobního auta,“ sdělil Petr Křivánek.

„Firma RAUSCH je na trhu více jak 35 let. Specializuje se na kamerové vestavby a vše, co se týká inspekce kanalizací. Sami si obstarávají 90 % výroby, a to včetně vlastního softwaru tzn. veškeré výrobní procesy mají pod svojí kontrolou. Maximum vyrábí přímo v Německu. Vypalují si vzorky, frézují si podvozky a tak dále. To je velice důležité, neboť mají veškerou produkci pevně ve svých rukou a nejsou závislí na jiných dodavatelích. Díky tomu poskytujeme i my dostupnější a flexibilnější servis našim zákazníkům. Vše je maximálně uzpůsobeno reálným podmínkám v terénu. Když vozík jezdí v kanálu, kde mohou být přítomny např. kyseliny nebo jiné agresivní látky, které jej mohou poškodit, tak je důležité, aby jeho konstrukce byla co nejjednodušší a odolná. Např. kamerový vozík od firmy Rausch se skládá pouze ze dvou kusů. Tím se výrazně zmenšuje riziko jakékoliv netěsnosti,“ uvedl Petr Křivánek.

Vlastní software pro maximální spolehlivost a efektivitu Systémy Rausch se kompletují se softwarem PipeCommander a kartovým modulem PicoMaps. Hardware a software se tak propojují zcela jednotně a maximálně efektivně. V PipeCommander se evidují všechna relevantní kmenová data a dosažené výsledky inspekce. Data lze navíc později snadno editovat. Veškeré projekty se spravují v přehledné struktuře menu a kdykoliv je lze cíleně exportovat a vytisknout. PipeCommander najdeme u vestaveb i v mobilních zařízeních (Omicron).

Software ke sběru dat

Vize budoucnosti aneb Představení nové divize RAUSCH REHAB Zajímá vás, kudy se budou ubírat další kroky firmy Rausch ve smyslu vývoje a inovací? V tom případě pro vás máme zajímavé informace z první ruky. Dozvěděli jsme se totiž, že firma Rausch představí divizi Rausch REHAB. Divize Rehab bude zaměřena na výrobu robotů a řetězovou technologii s UV světelným zdrojem do kanálů. Oficiální představení bude u příležitosti konání největšího veletrhu ekologických technologií IFAT. Tradiční a velkolepá akce se bude konat na přelomu května a června příštího roku. Firma DISA tam samozřejmě nebude chybět a všechny čtenáře tímto srdečně zve do Německa na oficiální představení v Mnichově, kde budou mít možnost seznámit se prostřednictvím zástupců české firmy se zbrusu novou technologií takříkajíc hezky česky! Věříme, že fotografie robota, které nám pan Křivánek z firmy DISA poskytl pro ukázku i jako ochutnávku, na co se v roce 2022 těšit, jsou toho jasným důkazem. „Robota už jsem měl možnost fyzicky vidět a musím říct, že má bez nadsázky obrovský potenciál,“ neskrýval Petr Křivánek nadšení z okamžiku, kdy se s novinkou seznámil naživo.