ASTA se specializuje na stavební mechanizaci v německém standardu kvality

Text: Martin Šerý STAVEBNISERVER®, foto: GEDA

Tradiční česká společnost ASTA, s.r.o. poskytuje velkým stavebním fi rmám, ale také drobným podnikatelům již téměř celé tři dekády prodej, pronájem i servis v oblasti stavební mechanizace. Je výhradním distributorem šikmých i sloupových stavebních výtahů, lešenářských vrátků a shozů stavební suti od renomovaného a inovativního bavorského výrobce GEDA Dechentreiter GmbH. Od roku 1992 si ASTA vybudovala pověst předního dodavatele s individuálním přístupem ke každému zákazníkovi, který má vždy jistotu nejvhodnějšího řešení na míru jak po technické, tak cenové stránce. Přečtěte si, jaké stavební výtahy aktuálně hýbou trhem.

GEDA_500_ZZP

Stavební výtahy od firmy GEDA jsou v České republice již léta pojmem pro svou nekompromisní kvalitu i inovativní řešení, jak se ostatně dočtete i dále na příkladu modulárního řešení univerzálních sloupových pracovních plošin. Lanové vrátky GEDA zase nejméně poslední dekádu dominují na českých stavbách s lešením. Důvodem je jednoduchost z hlediska montáže na základy postavených lešení stejně jako následné demontáže, ale také dlouhá životnost, bezpečnost a spolehlivost. V oblasti lešenářských prací určitě nesmíme zapomenout ani na to, že firma GEDA vytvořila pro lešenáře také speciální pomůcky pro uchycení a dopravu jednotlivých dlouhých nebo překážejících dílů lešení.

Výtahy s ozubením, které se hojně využívají na velkých stavbách s celoplošným lešením a maximálně efektivní dopravu těžkých stavebních materiálů, zároveň splňují stále přísnější předpisy pro dodržování bezpečnosti práce na všech stavbách. Sloupové výtahy s ozubením jdou ruku v ruce také se vzrůstající produktivitou stavebních prací obecně.

GEDA_LIFT

Aktuální trendy v kontextu komplexního sortimentu

Sortiment produktů společnosti ASTA, výhradního distributora stavebních výtahů, vrátků a shozů suti GEDA, je opravdu komplexní a čítá více než desítku strojů tak, aby byla zákazníkům pro potřeby stavební mechanizace dostupná vždy úplná a co nejvíce účinná řešení s ohledem na parametry konkrétní stavby. Proto redakci našeho magazínu zajímalo, o jaké produkty je v poslední době největší zájem.

„Trendem poslední doby jsou malé lifty - výtahy do 250 kg, které si oblíbili především malé stavební firmy a drobní podnikatelé. Pokud jde o střední a velké stavební firmy s vyššími nároky, tak ačkoliv dlouhou dobu byly mezi našimi zákazníky nejpopulárnější stavební výtahy GEDA 500 Z/ZP s nosností až 850 kg, určené jak pro přepravu pracovníků stavby, tak stavebního materiálu, v současné době už je nejvíce v kurzu varianta 1500 Z/ZP s kapacitou 1,5 t. Zajímavé je, že právě patnáctistovky preferují už i střední stavební firmy, tedy nejen až ty opravdu velké,“ uvedl Ing. Tomáš Teissing, jednatel společnosti ASTA, s.r.o.

GEDA MCP 1500 Univerzita Brno, Česká republika

Je zřejmé, že nosnost jedné a půl tuny je novým standardem pro přepravu stavebníků i materiálu už i v kategorii středně velkých stavebních firem. Zároveň jsme se však dozvěděli, že jak dokazuje začátek stavební sezóny, stále jdou velice dobře na odbyt i „pětistovky“ - tedy stavební výtahy GEDA 500 Z/ZP coby letité stálice a také určitá zlatá střední cesta. Oblíbenou stálicí i pro menší projekty jsou pak úsporné lanové výtahy na 220 V, které jsou schopné běžně uvézt 250 kg rychlostí 30 m/min. V šikmém provedení na vzdálenost až 36 m a ve svislém provedení lze počítat dokonce se 100metrovou výškou. Produkty ze sortimentu firmy ASTA lze rozdělit podle způsobu využití a dále podle evropských norem na stroje, respektive výtahy používané na přechodnou dobu, druhou kategorii pak tvoří výtahy používané na stálo a do třetice ucelený sortiment doplňují speciální výtahy.

Dočasná zařízení, tedy výtahy používané na dobu přechodnou, nacházejí v rámci tuzemských staveb a rekonstrukcí největší uplatnění, a to společně s lešením a dalším nezbytným zařízením staveb. V této kategorii je na místě vyzdvihnout mimo jiné univerzální sloupové pracovní plošiny MCP 750 a MCP 1500.

Kvalita GEDA v principu stavebnice!

MCP 750 / MCP 1500 jsou sloupové pracovní plošiny umožňující v praxi nebývale rychlé a flexibilní použití. Vynikají také modulární technologií, díky které jsou v rozličných prostředích a podmínkách, panujících na stavbách, mimořádně efektivní. GEDA MCP 750 je v základu jednosloupová pracovní plošina s nosností 750 kg a maximální šířkou 5,6 m, kterou však může být jednoduše rozšířena na dvousloupovou pracovní plošinu s maximální nosností 1,5 tuny, přičemž není problém dosáhnout celkové šířky pracovní plošiny až 16,7 m. V případě jednosloupcové i dvousloupcové pracovní plošiny GEDA lze počítat se stometrovou instalační výškou a rychlostí zdvihu 9 m/min.

Ať jde o výběžky zdí, rohy nebo například oblouky, modulární sloupcové pracovní plošiny se dají pokaždé upravit podle potřeby. Tyto pracovní plošiny pro více osob jsou proto v oblasti zdvihací techniky bez nadsázky ryzím všeumělem. Univerzální sloupové pracovní plošiny GEDA nabízejí zajímavé prvky také z hlediska bezpečnosti na stavbě, jako je signalizace přetížení a odpojení ovládání, automatické vyrovnávání náklonu nebo diagnostický systém v ovládání.

Velké projekty z poslední doby i v dohledu

„Velká akce, na které byly v nedávné době přítomny naše stroje, byla například rekonstrukce střešního pláště motolské nemocnice v Praze. Při pracích na opravě budovy nemocnice bylo využito okolo desítky výtahů typu 1500 Z/ZP. Z dalších významných projektů je v dohledu Druhá etapa - Nákladové nádraží Žižkov, kde by „patnáctistovek“ bylo zapotřebí alespoň sedm,“ sdělil na závěr naší redakci Ing. Teissing.

www.stavebni-vytahy-geda.cz