Komatsu potřebu bagr

Stroje ušité na míru, to je Hyundai

Michal Razima, foto: Cime, s.r.o.

Společnost CIME, s. r. o. dodává na český trh kvalitní techniku značky Hyundai jako jsou kolové nakladače, pásová a kolová rypadla, minirypadla a kloubové dumpry. Zákazník, který právě pořídí stroje Hyundai, má jistotu nejen v kvalitě, ale také v záručním a pozáručním servisu, který je poskytován v rámci celé ČR.

Společnost Hyundai Construction Equipment, uváděla postupně v od roku 2020 na trh nové stroje řady „A-série“. Jedná se o technické stávající vylepšení, vysoce spolehlivých modelových řad. Tato nová série modelů řady „A“ se oproti předchozím typům vyznačují vyšším výkonem, vyšší efektivitou, produktivitou a nižší spotřebou paliva. A nebude tomu jinak ani v letošním roce, kdy budou postupně nahrazovat a doplňovat nové modely kompaktních rypadel za stávající. Tyto novinky byly představeny na výstavě Bauma v Mnichově na podzim loňského roku.

Všechny modely řady „A“ splňují evropskou úroveň emisí „Stage V“. Nová řada strojů disponuje přidáním nových bezpečnostních funkcí a vylepšenou správou provozu strojů. Zároveň se zvýšil i komfort pro obsluhu.

Důležitým rysem strojů řady „A“, které nahradily předchozí modely, je osazení novými naftovými motory „Cummins Performance Series“, splňující emisní normu STAGE V. V kombinaci s odbornými znalostmi, spoluprací společnosti Hyundai a Cummins, poskytují tyto motory až o 10 % vyšší výkon a téměř 20 % nárůst točivého momentu ve srovnání s předchozími motory, a to při nižší spotřebě paliva. Motory nové řady „Cummins Performance Series“ se vyznačují nejnovějším systémem následného zpracování výfukových plynů „Single Module“ (systém jednoho modulu) bez recirkulace spalin „EGR“. Systém jednoho modulu kombinuje DOC (oxidační katalyzátor), DPF (filtr pevných částic) a SCR (Ad-blue). Regenerace probíhá bez jakéhokoliv dopadu na provoz stroje a zásahu obsluhy. Také byl prodloužen interval výměny motorového oleje, což je přínosem pro zákazníka, který bude mít nižší provozní náklady. Dalším rysem nových modelů série „A“ je nová „svěží“ kombinace barev – tradiční žluté ramena a výložníky jsou nahrazeny šedozeleným tónem. Nový vzhled umožní snadno rozlišit stroje řady „A“ v terénu a odliší je od konkurenčních značek.

Novinky v sortimentu strojů

V nabídce stavebních strojů najdeme kloubové nakladače, kompaktní i výkonná pásová a kolová rypadla. Ale je také potřeba se zmínit o přírůstku úplně nového sortimentu a tou jsou kloubové sklápěče typu dumper s označením HA30A a HA45A s maximálním užitečným zatížením 28 a 41 t. Tyto sklápěče se vyznačují vysokým výkonem s motory Scania DC 9 a DC13. Díky zadnímu nápravovému systému Tandem, jsou kola neustále na zemi. Tímto systémem je dosaženo maximální trakce a stability.

U kompaktních rypadel dochází ke změně všech modelů, které do teď známe pod jménem Robex, jejichž označení začíná písmenem „R“. U nastupujících modelů budou značeny „HX“, stejně jako dospělí sourozenci. Je potřeba zmínit, že nová kompaktní rypadla vyhrála první cenu za design „reddot winner 2022“. Nejen, že budou nahrazeny staré modely za nové, ale přibydou i další, které vyplní dlouho očekávané doplnění sortimentu. Zatím je to model kompaktního rypadla Hyundai HX48A Z o hmotnosti 4950 kg, osazený čtyřválcovým motorem Yanmar, který splňuje nejpřísnější emisní limity STAGE V s úpravou DOC a DPF. Předností tohoto rypadla je nulový přesah přes pásy, který je vhodný pro bezpečnou práci v blízkosti budov, podél silnic atd. Kompaktní rypadla jsou v nabídce od 1 t až po 9 t.

Elektro a vodíkový pohon

Na výstavě Bauma představil výrobce Hyundai nový model elektrického kompaktního rypadla s označením 18E. Jedná se o menší pásové rypadlo s vlastní hmotností 2 t. Stroj je vybaven silnou lithiumiontovou baterií o výkonu 20,7 kWh s výdrží pro typický pracovní den. Díky kompaktním rozměrům, váze a nulovým imisím, je tento model ideální pro použití ve vnitřních prostorách. Určitě ale najde mnohem větší rozsah využití

Dalším představením byl prototyp kolového rypadla HW155H s pohonem na vodík. Tento stroj má hmotnost 16500 kg a je schopný pracovat celý pracovní den bez nabíjení. Vodíkové palivové články vyrábějí elektřinu prostřednictvím chemických reakcí mezi vodíkem a kyslíkem. Systém se skládá ze zásobníku vodíku, palivových článků a chladícího systému. Koncept spočívá v tom, že jsou použity vodíkové palivové články k přeměně H2 na elektrickou energii pomocí elektromotoru a baterie, přičemž jedinou emisí je voda. Je tedy šetrný k životnímu prostředí. Ve srovnání s dieselovými motory má tento systém relativně vysokou účinnost. Rypadlo je naplánováno do sériové výroby v roce 2025.

Shrnutí sortimentu Hyundai

Hyundai má dále ve svém výrobním programu kolová a pásová rypadla. Kolová rypadla jsou vyráběna o hmotnosti 5,5 - 21 t a nabízena v sedmi modelech. Jejich předností je podvozek na kolech, díky němuž nedělá stroji problém s přesunem. Uživatel jistě ocení vysokou přepravní rychlost, která dosahuje až 39 km/ hod. Stroje jsou osazeny motory Yanmar a Cummins. Zákazník může volit z různých délek ramen, dle potřeby. Nejnovějšími modely, které se přidaly v loňském roce ke skupině kolových rypadel jsou rypadla se zádí bez přesahu s označením HW150A CR a HW170A CR.

Pásová rypadla jsou vyráběna o hmotnosti 12,5 - 52 t a nabízena ve čtrnácti modelech. Tyto stroje jsou vybaveny železnými pásy a při přemisťování už potřebují pomoc v podobě podvalu. Pásy, ale mohou být osazeny gumovými vložkami, kdy se mohou pohybovat např. na asfaltovém povrchu, který díky tomuto systému nepoškodí. Stroje jsou osazeny motory Cummins. Postupem času bude doplněn sortiment o dva nové stroje, kterým bude 80 a 100 t rypadlo.

Kolové nakladače jsou vyráběny o hmotnosti 11,5 - 32 t. Přibyly nové modely v provedení HD, kde jsou předností robustní nápravy, zamřížovaná okna, zakrytovaná spodní část. Jsou osazeny motory Cummins o výkonu 99–265 kW splňující nejpřísnější emisní normy STAGE V. I zde si zákazník může volit mezi různými typy ramen – standardní, prodloužené, s paralelním zdvihem. Díky rychloupínači lze vybrat mnoho adaptérů, ať už lopatu se zuby, s břitem, vysoko-výklopnou lopatu třeba paletizační vidle a spoustu dalších adaptérů. Za zmínku stojí výbava strojů váhou ve standardu s přesností +/- 1 %, která je velkým pomocníkem při různých nakládkách.

https://www.hyundai-stavebnistroje.cz/