husqvarna

Stroje Hydrema – to je síla a kvalita. V České republice je seženete u Hydraulikservis I

Text: Jan Rybář, foto: Hydraulikservis I, s. r. o.

Přestože se stroje Hydrema na tuzemském trhu stále řadí k poněkud exotickým značkám, mezi strojníky jsou opředeny doslova legendami. Jsou podle nich velmi silné, robustní, málo se kazí a jsou jednoduché na údržbu. Zkrátka ještě taková „stará škola“. Stroje tohoto dánského výrobce letos obohatily nabídku společnosti Hydraulikservis I, která se zabývá servisem a opravami stavebních strojů, prodejem náhradních dílů a pronájmem stavební techniky. V Hydrauliservis I vám zajistí komplexní podporu při nákupu strojů Hydrema, včetně kvalifikovaného servisu a prodeje originálních náhradních dílů. V článku si podrobněji představíme vybrané stroje tohoto výrobce.

Kolová rýpadla MX-G: ve výkonech těžko dostižitelná

Kompaktní kolová rýpadla, určená do zastavěných oblastí: tak popisuje Hydrema ve svých materiálech oblíbenou řadu kolových rýpadel MX G. Čtyři modely, odstupňované dle provozní hmotnosti (od 16 do 20,1 tuny),ve skutečnosti nabízejí mnohem širší uplatnění než pouze při klasické „zemařině“ uprostřed měst. Dominantním prvkem je nízko posazená záď stroje (45 centimetrů nad úrovní kol) s nulovým přesahem. Poloměr otáčení ramene je díky jeho speciální geometrii velmi krátký, což strojníkovi umožňuje bezpečně pracovat například podél zdí, v úzkých uličkách nebo vymezených prostorech, jako jsou silniční jízdní pruhy. Konstrukce celého ramene navíc přispívá k nadstandardním parametrům, jako je dosah (až 9,32 metru), maximální hloubka kopání nebo maximální výška pro vysypávání. Provozovatel může vybírat ze tří provedení násad (s délkou 2, 2,5 a 3 metry). Rovněž zvedací kapacita (až 8 tun) patří k nejlepším v této třídě strojů.

Srdcem stroje je motor Cummins B4.5 s více než slušným výkonem 129 kW. Motor splňuje emisní normy Stage V, přičemž zařízení pro dodatečnou úpravu výfukových plynů umístili konstruktéři do jedné schránky, takže jeho údržba je rychlá a snadná. Poháněna jsou všechna čtyři kola, pojezd je hydrostatický; řazení (PowerShift) nabízí dva módy pro pojezd (silnice/terén).

Celkem 175 koňských sil je dostatečným „dopingem“ pro hydraulický systém stroje. Ten je tvořen dvojicí nezávislých elektronicky řízených hydraulických čerpadel se sdruženým výkonem přes 407 l/min. (80 % výkonu směřuje do pracovního okruhu, zbývajících 20 % slouží k pohonu otoče). Rýpadla MX-G mají dostatečný výkon i pro ty nejnáročnější úkony, jako je zvedání a přemísťování těžkých břemen (betonové stavební prvky, kanalizační skruže, traverzy apod.) nebo práce s velkými hydraulicky poháněnými přídavnými zařízeními. Na internetu dokonce kolují zajímavá videa, jak si „kolovky“ Hydrema poradí například se sacími zařízením TinBinTC2 (funguje na principu sacího bagru) či s velkými rotačními sekačkami. Za zmínku stojí i systém brzdění otoče. Horní nástavba se u Hydremy pohybuje plynule, a to dokonce i při práci ve svahu (v náklonu). Na tom mají zásluhu standardně dodávané úhlové snímače, měřící příčný a podélný sklon stroje, a zabudovaný software, který údaje vyhodnocuje.

Ve všech směrech velkorysá kabina

Vnitřek kabiny se vyznačuje nezaměnitelnými rysy typickými pro tuto značku. Překvapeni jsme celkovou prosvětleností, danou velkými skly, úzkými sloupky a rovněž velkorysým střešním oknem. Sloupek volantu je subtilní, takže ani lidé většího vzrůstu nebudou mít problém s prostorem pro kolena. Barevný 10palcový displej je umístěn na boční konzoli po pravé straně; ovládat ho lze buď dotykem, nebo pomocí otočného ovladače v loketní opěrce. Ta je zespoda vybavena multijoystickem pro nastavení výšky, délky, a dokonce úhlu vůči sedačce. Sedačky v Hydremě jsou nastavitelné ve všech směrech, podélně odpružené a s účinnou ventilací. Úsporné plastové obložení v kabině není na škodu, je tu více místa a strojník má subjektivně pocit většího kontaktu s děním venku. Joysticky jsou poměrně masivní, dobře tvarované a s praktickým držákem zápěstí, který uleví rukám při dlouhé směně. Perfektní pro práci s naklápěcími rotátory je možnost nastavit citlivost a funkce válečků na joysticku. Rýpadla mají ve standardu zadní kameru, volitelně je k dispozici kamerový systém s ptačí perspektivou (360°).

Další výbava

Rýpadla lze dovybavit širokou škálou volitelného příslušenství, jako je například výkonné tankovací čerpadlo na naftu, automatické centrální mazání, tažná zařízení pro brzděné přívěsy nebo tiltrotátory engcon s plně automatickým rychloupínacím systémem (EC-Oil), který umožňuje připojit přídavné zařízení přímo z kabiny.

Dumpery

707G a 707G Power+

Stroje s užitným zatížením 6,5 tuny nabízí kompaktní vlastnosti díky stabilnímu podvozku s nízkým těžištěm. Přední náprava má uzávěr diferenciálu s omezeným prokluzem, díky kterému dumper zvládne i obtížnější terén. Stroj i přes kompaktní rozměry působí robustním dojmem a poskytuje svým řidičům patřičné pohodlí díky prostorné kabině s dobrým výhledem na pracovní plochu. Motor, který pohání model 707G je 55 kW Cummins se 16 ventily, mezichladičem a elektronickým variabilním turbodmychadlem, pro model Power+ je nachystaná varianta 90 kW. 

V obou modelech je hydraulické čerpadlo s průtokem 59 litrů za minutu určené pro sklápění i řízení. Ocelový sklápěč jako takový disponuje objemem 3,5 m3, s úhlem sklápění 69 °.

912G, 912GS a 912HM

Kombinace kloubového středového čepu, širokých pneumatik a světlé výšky jsou dobrým předpokladem pro práci v terénu. Základním modelem je 912G, který uživatelům slibuje stabilitu a robustní zevnějšek. Na tento model navazuje 912GS, která oproti základu poskytuje systém odpružení na přední nápravě. Díky tomuto elektrohydraulickému pružinovému systému s nezávisle odpruženými válci bude řidič během jízdy pociťovat nižší vibrace a pohodlnější jízdu na nerovném terénu. Nejvyšším modelem této řady je 912HM, který má podobné parametry jako model GS, akorát je postavený na širších 800 mm pneumatikách s menším měrným tlakem na půdu (85 kPa)

Motor, který pohání dumpery 912, je opět 16 ventilový Cummins s maximálním výkonem 108 kW při 2000 ot. / min.

Dumper 922G

Zástupce nejvýkonnější řady dumperů nabídne agilitu a trakci s rekordně nízkým měrným tlakem na půdu a řadou inteligentních funkcí. To je dosud nejkomplexnější řada sklápěčů od Hydremy. Stroj je primárně určen pro přepravu v náročném terénu. Jeho dlouhá životnost a spolehlivost je přesně to, co byste od nejvyšší řady sklápěče Hydrema očekávali. Dumper má provozní hmotnost 16,5 tuny a nosnost 20 tun.

Kloubový podvozek s kyvadlovou tyčí a dvojitými hydraulickými stabilizátory ve středovém čepu zajišťuje maximální stabilitu jak při jízdě, tak při vyklápění. Srdcem stroje je osvědčený Cummins s maximálním výkonem 231 kW při 2000 otáčkách za minutu. Hydraulický systém se skládá z pěti hydraulických čerpadel, které ovlivňují brzdy, stabilizátor, uzávěr diferenciálu nebo samotné sklápění. Kabina je opět prostorná a nabízí certifikaci ROPS/FOPS s viskózními úchyty a skvělým výhledem. Nechybí ani kamera, díky které může řidič sledovat zadní prostor. Nechybí polohovatelné a odpružené sedadlo, klimatizace a monitor pro sledování všech provozních funkcí.

Traktobagry

Další kategorii strojů od Hydremy, která se těší velké oblibě, jsou traktobagry. Ty můžeme opět rozdělit do tří kategorii: běžné, kompaktní a těžkotonážní.  Hydrema nabízí čtyři základní modely – 906G, 908G, 926G a 928G. Společným znakem všech typů jsou extra tiché kabiny (66 dB), nadstandardní výbava a bezkonkurenční pracovní dosahy. Pro více informací o nabídce strojů, možnostech financování, dodacích lhůtách, záruce a poskytovaném servisu se neváhejte obrátit na zástupce společnosti Hydraulikservis I na uvedeném kontaktu.

KONTAKT:

Hydraulikservis I, s. r. o.,

Za Pilou 114, 783 14 Bohuňovice

E-mail: trnka@hs1.cz

Tel.: +420 720 297 748

Web:www.hs1.cz