Komatsu potřebu bagr

Středočeský kraj uzavře další memorandum ke stavbě přivaděče podél D3

Praha (ČTK) - Středočeský kraj uzavře další memorandum ke stavbě přivaděče podél budoucí dálnice D3. Stvrdit ho chce se společností Voda Želivka, ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a mělo by se týkat vyjasnění vzájemných vztahů připravovaných investic. Rozhodla o tom dnes rada kraje, uzavření memoranda musejí schválit ještě zastupitelé, informoval ČTK mluvčí kraje David Šíma.

Podle radní pro životní prostředí a zemědělství Jany Skopalíkové (Piráti) je cílem technická koordinace a vzájemná informovanost o návrhu trvalých a dočasných záborů a ochranných pásem obou staveb. Týkat se to má i budoucího majetkoprávního vypořádání, nájmů pozemků a podobně. "Chceme se také vzájemně informovat o aktuálním harmonogramu přípravy obou staveb a dalších relevantních skutečnostech," dodala Skopalíková.

První memorandum k přivaděči kraj stvrdil v roce 2020 se společností Úpravna vody Želivka (nyní Voda Želivka). Další dohoda z loňského roku byla čtyřstranná a kromě Vody Želivka se k ní připojili také vlastníci skupinových vodovodů, které provozně souvisí s novým přivaděčem. Šlo o dobrovolný svazek obcí Vodovodní přivaděč Javorník – Benešov a Účelové sdružení obcí Posázavský vodovod.

Nový vodovod bude kopírovat trasu budoucí D3, náklady jsou podle dřívějších informací odhadovány na jednu miliardu korun. Součástí stavby je 64,5 kilometru vodovodních řadů včetně čtyř vodojemů a čtyř čerpacích stanic.