husqvarna

Stavbu nového vaskulárního centra v Hodoníně ohrožuje soudní spor

Hodonín (ČTK) - Stavbu nového hodonínského vaskulárního centra v místech, kde dříve stávala lidová škola umění, ohrožuje soudní spor. Neúspěšný zájemce o pozemek, hodonínská firma Elvorev, podal žalobu na město. Přidal k tomu i trestní oznámení na 17 koaličních zastupitelů z uskupení Pro Hodonín a hnutí ANO, kteří prodej parcely schválili. Důvodem jsou jeho okolnosti i cena, řekl dnes ČTK jednatel společnosti Zdeněk Pávek. Nový majitel pozemku, společnost Reag Plus, s ohledem na žalobu práce pozastavil. ČTK to sdělil její výkonný ředitel Petr Matuška.

"V létě jsme začali s průzkumem, ale nyní práce stojí. Nebudeme investovat peníze a čas do něčeho, u čeho nevíme výsledek. Dokud nebudeme mít oficiální stanovisko soudu, nemůžeme nic dělat," sdělil Matuška. Firma Reag Plus, jejímž jednatelem je hodonínský lékař Jiří Matuška, se zavázala do června 2029 na pozemcích vybudovat a následně provozovat vaskulární centrum zaměřené na léčbu onemocnění všech cév mimo srdce. Současná vaskulární ambulance se s ohledem na omezené prostory dostala na hranici kapacity.

Vedení města záměr uvítalo. Opírá se kromě jiného o to, že kardiovaskulární onemocnění patří v Česku k nejčastějším příčinám úmrtí, a že je centrum v souladu se strategickým dokumentem zdravotního plánu města na roky 2022 až 2026. Zastupitelé prodej pozemku za 3,7 milionu schválili v červnu.

O pozemek usilovala také společnost Elvorev, která tam chtěla postavit polyfunkční dům se zdravotnickými prostory a pronajímat je mladým lékařům. Nabídla pět milionů korun. Podle vedení města však svůj záměr nijak nespecifikovala a neuvedla žádné lékaře ani profese, kterými by zajistila provoz ordinací. "Jednatel společnosti byl na zasedání zastupitelstva vyzván, aby představil záměr, ale neudělal to," řekl ČTK místostarosta Ondřej Fialík (Pro Hodonín).

Pávek argumentuje tím, že firma na zastupitelstvo pozvaná nebyla. "Nikdo po nás prezentaci nechtěl, šel jsem tam jako občan. Kromě toho zastupitelé již řešili návrh prodeje firmě Reag Plus, který odsouhlasila rada," uvedl Pávek. Upozornil i na to, že zastupitelé prodali pozemek bez veřejné soutěže a za nižší cenu. "Město připravili o 1,3 milionu. Kromě toho pan Matuška v posledních volbách figuroval na kandidátní listině hnutí Pro Hodonín. Je tam spoustu nesouladu. Proto jsme asi před měsícem a půl podali žalobu na město a asi před 14 dny trestní oznámení na 17 zastupitelů," řekl.

Místostarosta Fialík si stojí za tím, že okolnosti prodeje jsou v pořádku a kandidátní listina podle něj roli nehrála. "Pan doktor Matuška je odborník republikové úrovně a rozšíření služeb je přínos nejen pro město, ale i okolí. Vedení města je toho názoru, že v žalobě nezazněly žádné relevantní argumenty, které by měly způsobit neplatnost kupní smlouvy. I kdyby k tomu ale došlo, nestane se nic jiného, než že město dostane pozemek zpět. Je to ale problém pro investora, který by kvůli tomu třeba od záměru mohl upustit a pak tady ta péče nebude," dodal místostarosta.

K prodeji se ve zpravodaji vyjádřila také opoziční zastupitelka za hnutí Hodoňáci Terézia Mlýnková Išková. "Pozemek byl prodán bez řádného výběrového řízení, přestože se jedná o lukrativní místo v centru města. Nevyhrazujeme se proti rozšíření vaskulárního centra, ale proti způsobu prodeje. Pokud by proběhlo transparentní výběrové řízení, byl by záměr Reag Plus favoritem. Zároveň by musel obstát v konkurenci ostatních nabídek, takže by musel nabídnout tržní cenu a podmínky, které by byly nejlepší," uvedla.