Cime 3 kvartal 2024

Stavba parkovacího domu u Městské nemocnice Ostrava jde podle plánu

Ostrava (ČTK) - Stavba multifunkčního parkovacího domu u Městské nemocnice Ostrava zatím jde podle časového harmonogramu. Parkoviště má pomoci zlepšit složitou situaci s parkováním u tohoto zdravotnického zařízení. Objekt, který se začal stavět loni na podzim, má být dokončen příští rok na jaře. ČTK to dnes řekl radní pro zdravotnictví Michal Mariánek (Ostravak).

"Jsme rádi, že stavba jede podle termínů. Dokončuje se poslední strop objektu, hotový bude během tří týdnů a touto fází skončí hrubá stavba. Potom půjdou pryč velké jeřáby a začnou se dělat věci uvnitř jako elektroinstalace, vzduchotechnika a další," uvedl Mariánek.

Sedmipatrový objekt bude mít tři podzemní a čtyři nadzemní podlaží. Bude sloužit k parkování nejen zaměstnancům nemocnice, ale i veřejnosti. Objekt zvýší parkovací kapacitu u nemocnice ze 110 na 465 míst, z toho bude 27 pro imobilní občany. V parkovacím domě bude také úschovna pro 54 kol. "Pakovacích míst ve městě není dostatek. Původní parkoviště mělo 110 míst a tady zčtyřnásobíme kapacitu. Pomůže to jak veřejnosti, tak zaměstnancům, protože tři podzemní patra by měla sloužit zaměstnancům nemocnice a tři horní patra pro veřejnost," uvedl Mariánek.

Přízemí je určeno pro nemocniční lékárnu a jeho součástí budou i obchodní prostory a technické zázemí. Lékárna bude na ploše téměř 900 metrů čtverečních a její součástí budou i laboratoře a sklady.

"Lékárna dnes sídlí v historické vile a má problémy se zázemím a se sklady, potřebují i laboratoře pro přípravu léků. Myslím si, že to tady bude lépe přístupné pacientům a lékárníkům to pomůže v tom, že budou mít komfortnější prostory pro práci, skladování i bezpečnost léků," podotkl radní. Součástí parkovacího domu budou také veřejné toalety.

Parkovací dům se staví v prostoru mezi Městskou nemocnicí Ostrava, Národním památkovým ústavem a budovou Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. Bude vybaven pokročilým elektronickým odbavovacím systémem. Řidiči se tak obejdou bez vjezdových parkovacích lístků i plateb v hotovosti. Systém by měl umožnit rezervaci i sdílení parkovacího místa.

"Loni v dubnu jsme jako poslední nemocnice v Ostravě zpoplatnili parkování přímo v areálu, kde jsou desítky míst vyhrazeny pro její návštěvníky. Bezpečný průjezd areálem bohužel ještě stále komplikují neukáznění řidiči, kteří stojí na žlutě označených parkovacích místech se zákazovými značkami nebo dokonce na trávě. Nový parkovací objekt vyřeší jeden z letitých problémů naší nemocnice," uvedl ředitel zdravotnického zařízení Petr Uhlig.

Výstavba parkovacího objektu by měla stát téměř 390 milionů korun bez DPH a město ji hradí ze svého rozpočtu.