Komatsu potřebu bagr

Současný trend bydlení vede k proměně skladby bytů v rezidenčních projektech, říká Petr Beneš z Geosan Development

Ceny nemovitostí rostou a nové bydlení se pomalu stává nedostupným i střední vrstvě obyvatel. Na vině není bezhlavé zdražování a neúměrně vysoké marže developerů, ale zdlouhavé povolovací procesy. Jejich důsledkem je menší množství bytů, které by trh potřeboval, přičemž vysoká poptávka i rostoucí náklady na přípravu nových projektů ženou ceny nahoru. Pozemky, na nichž není možné stavět, se totiž developerům citelně prodražují o nabíhající úroky z úvěru i další režijní náklady. To se následně promítá do výsledné ceny nemovitosti. Stále více lidí proto upřednostňuje nájemní bydlení v menších bytech. Na současný trend reagují developeři, kteří v připravovaných projektech mění skladbu bytů ve prospěch malometrážních jednotek v dispozicích 2+kk. Například u developera Geosan Development tvoří v aktuálních projektech Element Letňany a Rezidence Vrchlického nadpoloviční většinu. Naopak byty s více než třemi obytnými místnostmi nejsou vůbec zastoupeny.

 

„Pětina obyvatel České republiky žije v nájemním bytě. U našich západních sousedů v Německu a Rakousku je tento podíl vyšší: pohybuje se lehce pod hranicí padesáti procent. Tento rozdíl mezi zeměmi se však bude postupně snižovat. Dnešní generace mladých lidí nemá touhu byt vlastnit. Chtějí spíše studovat, cestovat a užívat si života. Nákup nemovitosti začnou zvažovat teprve v okamžiku, kdy se chtějí usadit a založit rodinu. Do té doby jednoznačně upřednostňují pronájem,“ říká Petr Beneš, ředitel společnosti Geosan Development, a dodává: „Na českém trhu příliš nefungují velcí operátoři, ale existuje široká skupina soukromých investorů, kteří uspokojují současnou poptávku. Výjimkou nejsou ani investoři, kteří si za účelem pronájmu pořídí v jednom projektu třeba pět bytů.“

 

Geosan Development v současnosti dokončuje projekt Rezidence Vrchlického v Praze 5 se 73 jednotkami v dispozicích od 1+kk do 3+kk. Zároveň pokračuje ve výstavbě Elementu Letňany v Praze 9 s dalšími 107 byty v dispozicích od 1+kk do 3+kk. Polovinu všech prodejů tvoří byty ve velikosti 2+kk.

 

www.geosan-development.cz

www.element-letnany.cz

www.rezidence-vrchlickeho.cz