Cime 3 kvartal 2024

Slovensko odstoupilo od plánu na velké investice do nemocnic z fondu obnovy

Bratislava (zpravodaj ČTK) - Slovensko kvůli zpoždění přípravných prací nebude v plné míře z unijního plánu obnovy financovat výstavbu dvou velkých nových nemocnic dohromady za více než 600 milionů eur (14 miliard korun). Připravovaná národní nemocnice v Bratislavě nebude v rámci fondu obnovy postavena vůbec, u další chystané nemocnice na severu země peníze z tohoto fondu stát použije jen na vznik hrubé stavby. Novinářům to dnes řekli vicepremiérka Lívia Vašáková a ministr zdravotnictví Michal Palkovič. Uvolněné peníze chce úřednická vláda, která nastoupila do úřadu v polovině května, využít na jiné projekty ve zdravotnictví.

Na vytvoření mimořádného fondu se EU dohodla v zájmu obnovy ekonomik po krizi způsobené pandemií nemoci covid-19. Národní projekty, které mají být z plánu financovány, stanovily členské státy. Předchozí slovenská vláda premiéra Eduarda Hegera, které sněmovna loni v prosinci vyslovila nedůvěru a která pak do nástupu kabinetu odborníků zůstala v úřadu jen z pověření hlavy státu, dlouhodobě označovala slovenský plán obnovy za úspěšný. Sám Heger ještě letos na jaře tvrdil, že hrubá stavba národní nemocnice Rázsochy ve slovenské metropoli bude hrazena z unijních peněz právě z fondu obnovy.

"Projekt Rázsochy bude muset být financován ze státního rozpočtu, nikoliv z plánu obnovy. Kvalita projektové dokumentace není taková, jak bychom očekávali. Odstranění vad by trvalo další tři až šest měsíců," řekl Palkovič.

Při plánované výstavbě univerzitní nemocnice v Martině na severu země zase stát použije peníze z fondu obnovy jen na hrubou stavbu. "To výrazně zreálňuje to, že další tendr má větší šanci," uvedl Palkovič.

Do původní soutěže na výstavbu celé martinské nemocnice se totiž nepřihlásil nikdo. Zájemci upozorňovali na nereálné termíny vyžadující dokončit celý projekt do prvního pololetí roku 2026, což je podmínkou pro čerpání peněz z plánu obnovy.

Uvolněné peníze z obou projektů chce vláda použít na rozvoj jiných stávajících nemocnic v zemi. Podle Vašákové podobnou změnu jako Slovensko v oblasti financování zdravotnických projektů z plánu obnovy už uskutečnilo Estonsko.

Na hrubou stavbu nemocnice Rázsochy s plánovaným počtem 653 lůžek chtěl stát z unijního fondu obnovy původně použít 281 milionů eur (6,6 miliardy korun), na celou nemocnici v Martině s 660 lůžky zase 330 milionů eur (7,8 miliardy korun).

Například v Bratislavě chybí velká moderní zdravotnická zařízení. V lokalitě Rázsochy v západní části slovenské metropole začala výstavba nové nemocnice už v době komunistického Československa, projekt ale dokončen nebyl a hrubou stavbu nechaly slovenské úřady v uplynulých letech zbourat.

Na konci letošního března finanční skupina Penta Investments nedaleko Rázsoch otevřela vlastní nemocnici za 250 milionů eur (zhruba šest miliard korun) . Zařízení se 405 lůžky, které bude nabízet v rámci veřejného zdravotního pojištění také plánované a akutní zákroky, by mělo v plném režimu fungovat letos na podzim.

Slovensko má s čerpáním peněz z evropských fondů problémy dlouhodobě. Země ještě nestihla využít celý balík z předchozího sedmiletého rozpočtového období a pokud tak neučiní do konce letošního roku, zbylé peníze propadnou.