SCANIA sklízí ocenění za nejúspornější nákladní vozidlo. Nové hnací ústrojí funguje i v terénu
Text: STAVEBNISERVER, foto: Scania
Nové pohonné ústrojí Super znamená z pohledu naší redakce zejména výkonné motory s nebývale nízkou spotřebou a dlouhou životností, schopné provozu na biopaliva. S ohledem na využití nákladních vozidel při realizaci stavebních projektů jsme se zajímali o nejdůležitější inovace.
Scania ve své strategii snižování emisí CO2 kombinuje zvyšování energetické účinnosti, využití obnovitelných paliv a elektrifikaci pohonných ústrojí. Vedoucí postavení na trhu mezi předními výrobci špičkových těžkých nákladních vozidel teď ještě více posílila investice přesahující 2 miliardy eur do nového hnacího ústrojí.
Výsledkem je bezesporu výjimečná pohonná jednotka, přispívající nejen k efektivitě dopravy pro zákazníky, ale také k výrazným úsporám emisí CO2. Nový motor byl přepracován zcela od základů, což se promítá v podobě vynikající spotřeby paliva i delšího dojezdu. Významná jsou i vylepšení podvozků, rámů, náprav a nádrží za účelem dosažení lepší modularity.
Pohonné ústrojí Super obsahuje 4 různé motory a 2 různé převodovky Opticruise (zavedenou G33 a nový model G25). Zcela přepracované převodovky disponují celohliníkovým obalem, díky čemuž jsou robustní a až o 75 kg lehčí. K maximální úspoře paliva přispívá i větší rozsah převodových poměrů.
Nové pohonné ústrojí tvoří integrovaný systém, ve kterém všechny jeho části fungují společně. Stále je kladen důraz na tradici, respektive filozofii společnosti Scania, spočívající ve vysokém točivém momentu při nízkých otáčkách. To znamená méně vstřikovaného paliva, a tím pádem je menší i spotřeba paliva. Všechny motory jsou schopné spalovat HVO a dva z nich lze objednat ve verzích, které umožňují spalovat bionaftu FAME.
Pro fungování každé firmy je důležité mít pod kontrolou provozuschopnost všech dostupných vozidel. Závěrem proto nesmíme zapomenout ještě na jednu důležitou novinku u společnosti Scania. ProCare je novým servisním řešením, nabízejícím až 100% plánovanou provozuschopnost pro nákladní vozy. Umožňuje tak zajištění nepřetržité dopravy.
8% úspora paliva při zachování skvělého výkonu i jízdních vlastností
Díky zcela nové platformě motorů pro vozidla o výkonu od 420 do 560 koní, které vyhovují normě Euro 6, slibuje hnací ústrojí společnosti Scania zákazníkům, kteří provozují dálkovou přepravu, úsporu paliva, která obvykle dosahuje osmi procent. Švédský výrobce zároveň upozorňuje na skutečnost, že s ohledem na konkrétní aplikace může úspora paliva na fantastické„osmičce“ dokonce teprve začínat a z hlediska úspory pohonných hmot se jedná spíše o výchozí bod.
Konkrétně při stavebních akcích však nákladní vozidla velmi často čelí náročnému terénu. Zde přichází v úvahu i další výhoda nového pohonného ústrojí. To totiž přináší lepší ovladatelnost a trakci v terénu: maximální točivý moment je k dispozici v nižších otáčkách, nová převodovka má větší rozsah převodových poměrů a je tu rovněž více volitelných zpátečkových převodů.
Mezinárodní prestiž jako důkaz zcela nové úrovně výkonnosti
Velkou vypovídající hodnotu má bezesporu vítězství v prestižním srovnávacím testu Green Truck 2022, které Scania obhájila již po šesté v řadě. Tentokrát se přihlásila právě s novým řadovým šestiválcem o objemu 13 litrů, nesoucím příznačné označení Super. Za tímto vítězstvím stojí podle dvojice odborných německých časopisů „Trucker“ a „VerkehrsRundschau“, každoročně vyhlašující to nejúspornější nákladní vozidlo pro dálkovou přepravu, nejen mimořádně nízká spotřeba paliva, ale celkově i vynikající efektivita dopravy. Faktory, které ovlivňují výsledky (např. venkovní teplota a protivítr), jsou kompenzovány použitím referenčního nákladního vozidla s dobře zdokumentovanou výkonností, které absolvuje každý test na německých veřejných komunikacích souběžně se soutěžícími. Jezdí se každý rok po stejné trase dlouhé 340 km, přičemž na jednotlivých úsecích jsou různé podmínky. Tentokrát byly testovány tahače 4×2 s výkonem 500 koní, s návěsem a celkovou hmotností 32 tun. „Vítězství v testu Green Truck je důkazem našich úspěchů a vizitkou hodnoty, kterou Scania nabízí,“ říká Stefan Dorski, vedoucí divize Scania Trucks. „Tyto tahače mají stejné specifikace a funkce pro úsporu paliva, které dodáváme svým zákazníkům. Ti jsou tak skutečnými vítězi.“
Nová pohonná jednotka Scania Super vévodila dokonce i v nejznámějším německém, ostře sledovaném„tisícibodovém testu“. „Jde o první potvrzení od nezávislých novinářů, že pohonná jednotka Super, kterou jsme představili v listopadu 2021 v Södertälje, přináší deklarované výsledky a posunula nás a efektivitu dopravy nabízenou společností Scania ještě dále před konkurenci. Rozdíly v těchto testech bývají obvykle malé, ale zde byla pohonná jednotka Scania Super přibližně o čtyři procenta úspornější než druhá v pořadí,“ říká Stefan Dorski, senior viceprezident, vedoucí divize Scania Trucks. Pro test za rok 2021/22 stanovili organizátoři celkovou hmotnost vozidla 40 tun, středně velkou lůžkovou kabinu a výkon až 480 koní. Průměrná spotřeba nafty vozidla Scania na testovací trati byla 27,1 l/100 km. Následovala vozidla značek Volvo (28,2) a MAN (29,8). Po sečtení šesti různých částí testu (kabina, řízení, pohonná jednotka / výkon, spotřeba paliva, náklady / provozní náklady, bezpečnost) získalo vozidlo Scania celkem 947,3 bodu z 1000 možných.