Cime 3 kvartal 2024

ŘSD vypsalo tendr na firmu, jež postaví D3 z Kaplice k Nažidlům, za šest miliard

Kaplice (Českokrumlovsko) (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypsalo výběrové řízení na firmu, která postaví dálnici D3 v úseku Kaplice nádraží - Nažidla na Českokrumlovsku. Předpokládané náklady jsou 6,1 miliardy Kč bez DPH. Na twitteru o tom dnes informoval ředitel ŘSD Radek Mátl.

Jde o 12 kilometrů dlouhou část dálnice. Již začalo stavební řízení. "Dokončuje se majetkoprávní činnost," uvedl Mátl. ŘSD chce úsek začít stavět v letošním čtvrtém čtvrtletí. Ve středu zahájili silničáři výběrové řízení na zhotovitele stavby D3 v úseku mezi Nažidly a Dolním Dvořištěm na Českokrumlovsku. Předpokládaná hodnota zakázky činí 1,2 miliardy korun.

Část mezi Kaplicí a Nažidly bude podle informací z loňska hotová v roce 2026. O rok dříve by mohlo ŘSD dokončit úsek od Nažidel k hranicím s Rakouskem, začít stavět ho chtějí silničáři koncem letošního roku. Tato část D3 od Nažidel k hranicím bude dlouhá asi 3,5 kilometru. "Je to de facto rozšíření stávajícího dvoupruhu na čtyřpruh a stavba jedné mimoúrovňové křižovatky Dolní Dvořiště. Myslím si, že se nám podaří na konci roku 2023 zahájit a v roce 2025 tam budeme jezdit," řekl loni ČTK Mátl. Úsek zahrne i pět mostů, jak vyplývá z informací ŘSD.

ŘSD pracuje i na jiných úsecích dálnice D3 ve směru z Českých Budějovic na hranici s Rakouskem. Loni v únoru začalo ŘSD stavět část dálnice D3 Třebonín - Kaplice za 1,87 miliardy Kč bez DPH. Úsek dlouhý 8,6 kilometru chce stát zprovoznit koncem roku 2024. Stavba navazuje na budovaný dálniční obchvat Českých Budějovic.

V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. Měřit by měla 170 kilometrů. Celá D3 z Prahy k hranicím včetně středočeských částí by měla být podle ministerstva dopravy hotová do roku 2030, jihočeská část do roku 2026.