Komatsu potřebu bagr

ROKA Transport se kromě nákladní dopravy specializuje i na zemní práce

Text: Martin Šerý / Stavebniserver.com, foto: CIME, s.r.o.

Zavedená stavební a dopravní společnost z Pelhřimova vznikla na přelomu let 2016/2017 transformací podnikající fyzické osoby Romana Kováře na obchodní společnost s ručením omezeným. Od té doby ušla dlouhou cestu a dnes patří mezi přední ryze české firmy, poskytující svým zákazníkům hned několik okruhů specializovaných prací. Přestože má nyní ve svých řadách již přes 120 zaměstnanců, pan Kovář je po celou dobu jejím jediným jednatelem. Redakce našeho magazínu pro vás mimo jiné zjišťovala podrobnosti o konkrétních strojích dodávaných firmou CIME, které jeho firmě v kontinuálním růstu pomáhají.

Od skromných začátků až ke spolupráci s největšími hráči na realizaci významných staveb

ROKA Transport se podle slov jejího jednatele vždy snaží obsáhnout maximum práce na každé realizované zakázce vlastními silami, přičemž má k dispozici cca 25 stavebních strojů. O těch nejdůležitějších z nich ještě bude řeč. Z rozhovoru, kterého se účastnil také pan Michal Razima, produktový specialista z firmy CIME, vyplynulo, že začátky působení firmy ROKA Transport se datují k přelomu milénia. I díky efektivnímu spojení nákladní dopravy a zemních prací se mezi zákazníky pelhřimovské firmy řadí velké společnosti jako například STRABAG, SWIETELSKY, METROSTAV, SKANSKA, EUROVIA (D4), HOCHTIEF (D1) nebo třeba MI Roads a.s.

„Z počátku jsem byl v podstatě OSVČ s dvěma nákladními auty a postupem času jsme se rozvinuli i v zemařskou firmu, takže jde vlastně o spojení dopravy a zemních prací, které už dnes provádíme takřka ve větší míře než dopravu, přičemž působíme na Vysočině, na jihu Čech, na území Moravy, ale také ve Středních Čechách včetně Prahy, mj. v rámci modernizace D1. Zlomovým bodem pro naši firmu byl obchvat Lukavce na Vysočině, jehož úspěšná realizace nám pak zajistila nejen další zakázky, ale dali jsme o sobě dostatečně vědět a posunulo nás to do sféry větších tuzemských zemařů. I na základě této reference jsme následně byli vybráni jako hlavní a jediný dodavatel zemních prací na obchvatu Jihlavy. S tím už se poté samozřejmě pojily také nezbytné investice, ať už jde o 3D nivelace, které dnes máme na 8 strojích, nebo do kvalifikovaného personálu v čele s předními techniky nebo stavbyvedoucími,“ popsal na úvod osudové momenty v souvislosti s rozvojem svého podnikání jednatel ROKA Transport Roman Kovář a dodal: „Se společností CIME jsme začali spolupracovat v roce 2020, kdy jsme zkoušeli první čelní nakladač, který se nám okamžitě osvědčil z hlediska spolehlivosti, výkonu a v neposlední řadě nízkých provozních nákladů. Od té doby už naše firma využívá celkem 6 strojů od CIME, ať už jde právě o čelní nakladače či pásové bagry.“

Vždy s dobou aneb Investice do nové techniky

Stroje Hyundai, dodávané firmou CIME, předčily v mnoha ohledech očekávání. Prvním osvědčeným modelem čelního nakladače se stal kolový kloubový nakladač s označením HL970, který už ve firmě zůstal. Vzápětí došlo také na testování pásového bagru, respektive pásového rypadla HX300AL. Na základě výborných zkušeností s prvním z uvedených strojů následně nikoho nepřekvapilo, že i tento bagr se v praxi s přehledem osvědčil. Další na řadě byla objednávka kloubového nakladače HL960A. „V tuto chvíli už disponujeme ještě další trojicí bagrů od společnosti CIME. Konkrétně jde o modely HX210AL, HX220AL a HX330AL,“ upřesnil Kovář, pochvalující si rozšíření flotily stavebních strojů, kterou od roku 2007 tvořily výhradně stroje značky KOMATSU. Opakovaně vyjádřil také spokojenost s dodavatelem (CIME) a vyzdvihl úroveň servisního zázemí v dosahu.

Michal Razima, produktový specialista firmy CIME, shrnul pro naše čtenáře kompletně vlastnosti nových strojů včetně všech podstatných novinek a benefitů. Hyundai je dle jeho slov známý svou kvalitou a spolehlivostí po celém světě. Asi nejlépe jejich stroje charakterizuje vysoký výkon a efektivita. Jsou pečlivě navrhovány a vyrobeny s důrazem na detaily, což zajišťuje minimální poruchovost a maximální provozní dobu. Tradiční jihokorejský výrobce poskytuje širokou síť prodejců a servisních center po celém světě, což zajišťuje, že zákazníci budou mít snadný přístup k náhradním dílům a servisním službám. Hyundai Construction Equipment nabízí širokou škálu stavebních strojů a zařízení, včetně bagrů, nakladačů a dalších. To umožňuje zákazníkům vybrat si takový stroj, který nejlépe vyhovuje jejich konkrétním potřebám. Zjistili jsme, že Hyundai ve velkém investuje do vývoje nových technologií a inovací, aby ještě více zlepšil výkonnost a efektivitu svých strojů. To zahrnuje například moderní řídící systémy, emisní technologie a ergonomický design kabiny pro operátory. Stroje jsou osazeny motory Cummins se systémem zpracování výfukových plynů typu „All in One", které se vyznačují spolehlivostí a nízkou spotřebou. Samozřejmostí je emisní norma STAGE V.

Nutno vyzdvihnout také jejich hydrauliku, která je nejen mimořádně silná, ale také přesná a citlivá. A pak je tady technologie IPC (Intelligent Power Control) pro vylepšení řízení výkonu. Tento vylepšený systém dokáže optimalizovat průtok a výkon hydraulického čerpadla za různých pracovních podmínek prostřednictvím individuálního ovládání, což se opět podepisuje na nižší spotřebě paliva. Inteligentní a širokoúhlý displej - 8 '' displej (jako displej smartphonu) řady HX A poskytuje vynikající čitelnost. Společnost Hyundai Construction Equipment, uváděla postupně od roku 2020 na trh nové stroje řady„A-série“. Jedná se o technické vylepšení stávajících, vysoce spolehlivých modelových řad. Také byl prodloužen interval výměny motorového oleje, což je přínosem pro zákazníka, který bude mít nižší provozní náklady. Dalším rysem nových modelů série „A“ je nová, „svěží“ kombinace barev – tradiční žlutá ramena a výložníky nahradily v souladu s trendy tóny šedozelené. Nový vzhled navíc umožní snadno rozlišit stroje řady „A“ v terénu a odliší je od konkurenčních značek.

Servis jako největší přidaná hodnota

V dnešní technologické době už není lehké srovnávat technické přednosti a parametry špičkových motorů od lídrů na trhu, nabízejících spolehlivost, vysoký výkon a vůbec vše, co si koncový zákazník může za svou investici přát. Rozhodujícím faktorem se tak čím dál tím více stává především dostupnost funkčního servisu a celkový přístup výrobce, potažmo dodavatele právě v rámci servisu a řešení případných komplikací. „Můžete mít nejlepší stroj na světe, ale na co vám to je, když pak nastane problém a vy čekáte čtyři dny na servis,“ vystihl trefně situaci Roman Kovář.

Redakce magazínu STAVEBNISERVER.com se samozřejmě zajímala o to, jak náročné bylo přejít od jedné značky ke druhé, obzvlášť když jde o sofistikované mašiny poměrně těžkého kalibru. „Navázat spolupráci s novým dodavatelem skutečně nebylo jen tak. Ve chvíli, kdy už máte vybudované fungující kontakty s nějakým renomovaným dodavatelem, jehož stroje vás zatím nikdy nezklamaly, nemáte samozřejmě větší důvod ani prostor rozhlížet se dál,“ vysvětluje Roman Kovář, přičemž zároveň zdůraznil, že v tomto případě nešlo o přechod k jiné značce, ale čistě o rozšíření stavební techniky za účelem včasné a úspěšné realizace všech zakázek, ke kterým jeho tým v duchu firemní filozofie velmi individuálně přistupuje.

3D nivelace ve strojích urychluje proces realizace

Některé nové stroje značky Hyundai už byly osazeny 3D nivelací. Prvním impulsem k tomu byla stavba obchvatu Jihlavy, kde jsou veškeré zemní práce kompletně v režii firmy ROKA Transport. „Navádění spojené s provozem strojů představuje pro naše zákazníky velkou výhodu, kterou umí náležitě ocenit. Vše je díky tomu výrazně jednodušší a ušetří to spoustu práce. Ve strojích Komatsu máme instalovány originální nivelace Topcon a v kolových bagrech nebo kloubových nakladačích pak počínaje letošním rokem používáme nivelační systémy UNICONTROL,“ upřesnil čtenářům Roman Kovář.

Jedním z posledních modelů, které firma CIME společnosti ROKA Transport poskytla, je zatím Hyundai HX330AL. Roman Kovář osobně ze zkušenosti z terénu vyzdvihl až 30% úsporu nafty v porovnání konkurenčními většími bagry obdobné váhové kategorie. Kromě nízkých provozních nákladů můžeme v obecné rovině opět podtrhnout také spolehlivost a výkon. Mezi stavby, na kterých byl Hyundai HX330ALod jara (duben/květen) roku 2023využit, patří například obchvat Jihlavy, zemní práce pro stavbu haly CPT v Humpolci nebo obchodní centrum v Jindřichově Hradci.

Nedostatek kvalifikovaného personálu představuje dlouhodobý problém

Zajímavostí je, že každý strojník firmy ROKA Transport má přidělen konkrétní stroj a až na výjimečné případy, kdy je na stavbě zapotřebí záskok, se tak strojníci na různých typech strojů zbytečně nestřídají. Určitá provázanost daného pracovníka s konkrétním strojem je totiž podle Romana Kováře klíčová, aby si jej, jak se říká, náležitě hleděl z hlediska denní údržby a zároveň jej uměl nejlepším možným způsobem využít v praxi. Při pohledu zpět pak až nostalgicky vzpomínal: „My, když jsme začínali, tak jsme se pečlivě starali o každý ten náklaďák nebo stroj, kdežto dnes už je na všechny tyto stroje pohlíženo jako na čistě spotřební záležitost a ten vztah už tam k tomu takový není.” Postupně jsme se dostali také k tomu, že přestože si na rozměrných, dotykových displejích moderních strojů Hyundai můžete bez problému přehrát ve vhodné chvíli film, nic to nemění na skutečnosti, že práce strojníka, který v mašině tráví deset až dvanáct hodin času, obzvláště jde-li o těžbu, je zkrátka tvrdou a zodpovědnou prací, což už se dnes jednoduše nenosí, a proto také není vůbec snadné najít spolehlivé lidi, kteří by takovou práci v dnešní době chtěli dlouhodobě vykonávat.

Nahlédli jsme také na realitu ohledně toho, že skutečně kvalitní strojníky, ochotné vykonávat práci na strojích s patřičným přístupem, prostoupeným odborností a zároveň schopné dosáhnout za určitou jednotku času kýžených výsledků, je na trhu práce jako šafránu, a proto je zásadní být schopen je dobře zaplatit. „O tom to je, že když si toho člověka najdeme nebo si jej jakoby vychováme, tak je potřeba si jej následně vážit a adekvátně mu pravidelně zaplatit,“ přiblížil aktuální problémy na trhu práce v souvislosti s činností firmy i přístup k zaměstnancům pan Kovář.

Nespornou výhodou bagrů od firmy CIME je, že všechny jejich modely jsou už ve standardní variantě velmi dobře vybavené množstvím užitečných funkcí, co se týče obsluhy stroje. Už v základu tak mají strojníci k dispozici mimo jiné dotykový monitor, na kterém lze snadno nastavit například průtoky oleje nebo uložit různé adaptéry, mezi nimiž je následně možné v terénu přepínat, aby se bagr specifickému nastavení okamžitě přizpůsobil přesně podle požadavku a potřeby v kontextu dané situace a nasazení na stavbě. Další výhodou nových strojů Hyundai je satelitní monitoring na 5 let zdarma, což je užitečná funkce, díky níž je možné pohodlně sledovat, kde se stroj pohybuje, jak dlouho pracoval, kontrolovat spotřebu nafty atd. Máte zkrátka neustále k dispozici veškerá potřebná data související s provozem daného stroje a těch užitečných informací je tam opravdu spousta.

Recyklace materiálů a ekologická stránka provozu

Od Michala Razimy z firmy CIME jsme se dozvěděli, že ekologická ohleduplnost je pro značku Hyundai čím dál větší prioritou, a proto se snaží snižovat negativní dopady na životní prostředí tím, že vyvíjí stroje s nižšími emisemi a efektivnější spotřebou paliva. To je v souladu s rostoucím důrazem na udržitelnost v průmyslu. Firmě ROKA Transport otázky ekologie či životního prostředí rozhodně nejsou cizí. Disponují recyklační linkou a snaží se využít veškeré materiály v maximální možné míře. Firma zpracovává jednotlivé stavební materiály přímo na stavbách, ať už pomocí drcení nebo třídění, aby je následně mohla opět využít, a to za využití mobilních drtičů nebo také hrubotřídiče McCloskey. Vše tedy nasvědčuje tomu, že i firma ROKA Transport patří u nás k těm, které věří, že v recyklaci stavebních materiálů přímo na stavbě je budoucnost. „To jediné, co si objednáváme smluvně, jsou desítky dopravců, neboť běžně potřebujeme využívat až stovku nákladních vozidel,“ uzavírá pro úplnost Roman Kovář.