Komatsu potřebuju Bagr

Rekordní počet nových produktů představených na veletrhu Bauma

Text: STAVEBNISERVER s využitím materiálů MANITOU Group, foto: MANITOU Group

Manitou Group představil na největším mezinárodním stavebním a průmyslovém veletrhu Bauma rekordní počet nových produktů oblasti manipulační techniky, zdvihacích plošin a zemních prací. Mezi novinky patří čtyři nové vysokozdvižné pracovní plošiny, dva otočné teleskopické manipulátory a jeden pevný teleskopický manipulátor. V řadě teleskopických manipulátorů se středním dosahem se také představí čtyři nové modely. Výhradním dovozcem značek MANITOU a GEHL (průmysl a stavebnictví), HITACHI a VF VENIERI pro Českou republiku je společnost Net spol. s r.o., která byla založena v roce 1991.

Nová řada elektrických otočných teleskopických manipulátorů: 2 modely, 6 verzí

Skupina představuje elektrickou verzi otočných teleskopických manipulátorů MRT 2260e a MRT 2660e z poslední řady VISION+. S nosností 6 tun při výšce zdvihu 22 metrů a 26 metrů mají tyto modely stejnou úroveň výkonu jako modely se spalovacím motorem, a dokonce umožňují současný pohyb výložníku. Lithium- iontová baterie 700 V / 65 kWh zajišťuje optimální využití těchto modelů i v náročných klimatických podmínkách, jaké panují například v severní Evropě. Pro prodloužení dojezdu o další 4 hodiny lze přidat druhou baterii 700 V / 65 kWh. Uživatelé mají na výběr i třetí možnost, a to hybridní verzi těchto modelů umožňující delší dojezd. Zmíněná konfigurace zvyšuje flexibilitu, zejména při dlouhých cestách mezi dvěma místy nebo při nabíjení baterie na místech, která nejsou vždy vybavena dobíjecími stanicemi. Tyto dva modely mají také několik možností režimů dobíjení: palubní nabíječka s výkonem 11 kW umožňuje dobití za 4 hodiny a 30 minut a palubní nabíječka s výkonem 22 kW za pouhé 2 hodiny a 15 minut. Ještě rychlejší řešení mají uživatelé k dispozici s další palubní nabíječkou, která umožňuje dobití za méně než hodinu. Upozorňujeme, že zdroj nabíjení musí být 400 V na střídavé napětí. Díky těmto možnostem nabízí společnost Manitou Group provozovatelům z hlediska jejich potřeb ještě větší flexibilitu.

Čtyři nové teleskopické manipulátory se středním dosahem

S cílem sladit svoji řadu strojů se středním dosahem uvádí společnost Manitou Group na trh čtyři nové modely se spalovacím motorem s výškou zdvihu od 7 do 13 metrů a nosností 3,5 tuny, jmenovitě modely MT 735, MT 935, MT 1135 a MT 1335.

Modely s výškou zdvihu 11 a 13 metrů jsou k dispozici se dvěma verzemi převodovky, s měničem točivého momentu nebo hydrostatickým převodem, aby vyhovovaly různým potřebám uživatelů. Pro tytéž modely jsou k dispozici dva motory, a to verze o výkonu 75 koní nebo 100 koní. Tyto teleskopické manipulátory jsou vybaveny stejnou přístrojovou deskou jako ostatní modely řady, obrazovkou Harmony a možností přesunout ovládací tlačítka do blízkosti loketní opěrky (tlačítka dvojitého spínače).

Uvedené čtyři modely mají novou kabinu s lepším panoramatickým výhledem a novým čelním sklem umístěným ještě níže, aby bylo při spuštěném výložníku lépe vidět na náklad a aby bylo možné snadněji nainstalovat příslušenství.

Jedna z nejrozšířenějších řad kloubových nakladačů na trhu

Společnost Manitou Group rozšířila svou řadu kloubových nakladačů, která nyní zahrnuje 22 modelů, o 12 nových modelů, všechny pod značkami Gehl AL (Articulated Loader) a Manitou MLA (Manitou Loader Articulated). Tyto nové produkty nabízejí nosnost od 700 kg do 1,5 tuny při výšce zdvihu od 2,50 m u krátkého ramene do 3,07 m u dlouhého ramene. Aby bylo možné nabídnout výkon přizpůsobený jednotlivým modelům, jsou modely řady 2 a 3 vybaveny motorem stupně V o výkonu 25 koní a modely řady 4 a 5 motorem o výkonu 48 koní. Kompletní řada umožňuje s motorem stupně V o výkonu 25 koní reagovat na velmi náročné požadavky, přičemž největší z kloubových nakladačů poskytuje jmenovitou nosnost až 3,3 tuny. Nové modely byly navrženy speciálně pro stavebnictví (AL 320/MLA 3-25 H-C a AL 420/MLA 4-50 H-C) pro manipulaci s paletami materiálu na městských stavbách, kde je nutná kompaktnost. Modely Manitou MLA 2-25 H a Gehl AL 230 jsou vybaveny hydraulickým motorem na každém kole, aby byly tyto malé stroje v jakémkoli prostředí lépe ovladatelné. Pro usnadnění přepravy těchto nakladačů mezi různými pracovišti jsou tyto modely přepravitelné také na přívěsu o celkové hmotnosti 3 500 kg, který lze používat se základním řidičským oprávněním skupiny BE. Hmotnost se pohybuje od 1,5 tuny u modelů řady 2 do 2,6 tuny u modelů řady 5. Tato výhoda umožňuje společnosti Manitou Group přizpůsobit se omezením půjčoven a živnostníků, kteří musí velmi často a ve velmi krátkém čase manipulační techniku přepravovat.

Uvedení elektrického teleskopického manipulátoru MT 625e na trh

Společnost Manitou Group dále rozšiřuje svou řadu kompaktních vysokozdvižných vozíků o první 100% elektrický matekompaktní teleskopický manipulátor. MT 625e s nosností 2,5 tuny a výškou 6 metrů zaručuje stejně dobrý výkon jako spalovací verze a má stejnou velikost. Tento model je vybaven lithium-iontovou baterií o kapacitě 25 nebo 33 kWh, což snižuje náklady na údržbu o 56 % a pro uživatele výrazně snižuje celkové náklady na pořízení. MT 625e je ideální pro používání v interiérech, v centru měst nebo při rekonstrukci historických budov a stejně jako u všech modelů z řady kompaktních teleskopických manipulátorů zajišťuje bezpečné a snadné používání bezpečnostní sada a obrazovka Harmony.

Nový ultrakompaktní teleskopický manipulátor ULM/GCT!

Ultrakompaktní teleskopický manipulátor ULM (Ultra Light Manitou) / GCT (Gehl Compact Telehandler), který byl uveden na trh v letošním roce, splňuje očekávání uživatelů, kteří chtějí snadno ovladatelný stroj, jenž lze snadno přepravovat mezi stavbami. S přepravní hmotností menší než 3 tuny lze tento model naložit na přívěs o celkové hmotnosti 3 500 kg. Se svými rozměry 1,49 m na šířku a 1,92 m na výšku patří k nejkompaktnějším na trhu, což usnadňuje jeho používání ve stísněných prostorách, zejména při vjezdu do budov nebo manévrování na stavbách při rekonstrukcích a při manipulaci s paletami betonových bloků nebo cihel. ULM/CGT je k dispozici ve dvou verzích s nosností 1,25 tuny a 1,5 tuny a výškou zdvihu 4,30 metru. Pro zvýšení bezpečnosti byl optimalizován výhled v maximální výšce, jak vysvětluje Camille Rouvrais, produktová manažerka: „Ve spolupráci s naší konstrukční kanceláří jsme našli inovativní řešení, které poskytuje ještě větší bezpečnost a pohodlí. Střešní mříž jsme nahradili průhledným polykarbonátovým oknem odolným proti nárazům, které dokonale splňuje požadavky normy FOPS.“ Zlepšení výhledu se týká také bočního pohledu řidiče. Boční výhled ven, díky umístění hydraulických hadic uvnitř výložníku a krytu motoru umístěnému vpravo dole od obsluhy, v podstatě nic neruší.

www.netcz.cz