husqvarna

YIT promění tvář pražského Hloubětína

Developerská společnost YIT, která staví nízkoenergetické byty ve finském stylu, přichází na pražský rezidenční trh s novým rozsáhlým projektem v Hloubětíně. Původní brownfield na ploše více než 9 hektarů v sousedství Rokytky se v nadcházejících letech promění ve zcela novou živou čtvrť s bytovými domy, viladomy a obchodními prostory, ve které najde domov téměř 2 000 obyvatel. V horizontu pěti až osmi let zde YIT v několika etapách plánuje vystavět přibližně 900 bytových jednotek s novou infrastrukturou, parkovou zelení, sportovišti a dalšími plochami pro volnočasové aktivity.

 

Brownfield, který se nachází v katastrálním území Hloubětín mezi ulicemi Kolbenova, Kbelská a Poděbradská, projde rozsáhlou revitalizací. „Naší vizí je vytvoření zcela nového moderního centra, jehož součástí bude rezidenční čtvrť s parky a spoustou zeleně, komerční zóna s obchody, restauracemi, kavárnami i nová místní infrastruktura. Aktuálně zvažujeme výstavbu zařízení pro děti, dětská hřiště, plochy pro volnočasové aktivity i odpočinková místa pro sousedská a přátelská setkávání,“ uvádí Vladimír Dvořák, jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo. Mělo by zde vzniknout také sportovní centrum a nová cyklostezka.

 

Město ve městě

YIT hodlá v oblasti vybudovat postupně v několika etapách na 900 bytových jednotek, na které má již vydané územní rozhodnutí. „Tento projekt pro nás představuje významný milník znamenající posun od výstavby menších až středně velkých bytových domů k rozvoji územních celků. Navazujeme tak na zkušenosti naší mateřské finské společnosti, která má bohaté know-how s podobnými rozsáhlými projekty area developmentu ve Finsku. Naším cílem a snem je postavit tzv. město ve městě, které bude moci žít svým vlastním životem. Kde lidé najdou nejen útulný domov, ale také příjemné prostředí plné zeleně, všechny potřebné obchody a služby v dosahu i mnoho příležitostí k zábavě a ke sportu,“ dodává Vladimír Dvořák.

 

Výstavba by měla začít ještě letos

Nová podoba rezidenční části bude vznikat v několika rovinách. Kromě běžných bytových domů zde vyrostou výškové domy i nízkopodlažní viladomy, všechny v energeticky úsporném standardu. Výstavba prvních by přitom mohla začít brzy. „Zahájení první etapy se 140 bytovými jednotkami plánujeme ještě v letošním roce. Její dokončení pak v průběhu roku 2017. Další etapy budou brzy navazovat. V horizontu pěti až osmi let postupně vyroste celá nová čtvrť. Chceme ovšem, aby obyvatelé první etapy již od začátku bydleli v příjemném prostředí, proto současně s výstavbou bude probíhat kultivace prostředí i výsadba zeleně,“ říká Vladimír Dvořák. Projekt se nachází v dobře dopravně dostupné lokalitě. Přímo u něj se je zastávka tramvaje, kterou YIT zrenovuje, a do stanic metra Kolbenova a Hloubětín to budou mít obyvatelé jen pár minut chůze.